کلینیک قلب دکتر هومان

بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق
Search
بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق

درد قلب

در بسیاری از موارد اغلب افراد دردی را در قفسه‌ سینه تجربه می‌کنند و این ترس و نگرانی همیشه با آن ها همراه است که آیا این درد ها منشأ قلبی دارند یا خیر. نکته حائز اهمیت این است که دردها باید جدی گرفته شوند و ممکن است با درمان‌های خانگی قابل حل نباشد و نیازمند بررسی بهترین دکتر متخصص قلب در تهران می باشند. در صورتی که علل اصلی درد قلب و دست چپ، درست و به موقع تشخیص داده نشود می‌تواند عوارض ناگواری مثل سکته قلبی، نارسایی ، مرگ ناگهانی و مشکلات جدی را به همراه داشته باشد.

heart-pain

چگونه درد قلب و دست چپ را تشخيص دهيم؟

دردی را که بتوان به صورت نقطه ای روی قفسه سینه نشان داد عموما درد قلبی نیست ولی در بعضی موارد سن افراد تعیین کننده بوده و به طور مثال اگر یک فرد مسن مبتلا به دیابت، دچار درد قلبی نقطه ای شود باید یک نوار قلب از قلب او گرفته شود ولی اگر یک فرد سالم که در دهه 30 یا 40 سالگی خود است و مبتلا به هیچ گونه بیماری زمینه ای نبوده، دچار درد نقطه ای در ناحیه قفسه سینه شود به طور معمول این درد قلبی نمی باشد.
این نکته بسیار مهم است که بر خلاف تصور شایع بسیاری از افراد که منشأ شروع درد قلبی از دست چپ است، دست راست نیز ممکن است منشأ درد قلبی باشد و حتی در مواردی می توان احتمال سکته را به افراد مسنی که درد در دست راست خود دارند، داد.
پزشک متخصص با روش های مختلفی مانند نوار قلب، اکو، تست ورزش و اسکن هسته‌ای سلامت قلب را بررسی می‌کند و علت درد قلب و دست چپ را تشخیص می‌دهد .در این مقاله ما می‌خواهیم شما را با درد قلبی و نشانه های آن آشنا کنیم که هر فرد به محض مواجه شدن با چنین دردهایی بتواند منشأ قلبی بودن این درد ها را ارزیابی کرده و در صورت نیاز به پزشک متخصص مراجعه کند.
مهم ترین ویژگی که با درد قلبی همراه است تعریق سرد بوده که بر صورت و بدن فرد می نشیند و بر اثر مِدیتور های التهابی رخ می دهد. هر درد قفسه ی سینه که بیشتر از 30 دقیقه طول بکشد و همراه با تعریق باشد به شدت به نفع سکته است و حتما باید نوار قلب از بیمار گرفته شود.
مورد دیگر تهوع و استفراغ است که معمولا در سکته های لبه تحتانی قلب این اتفاق می افتد زیرا عصب واگ را تحریک می کند و فرد ممکن است درد قفسه سینه همراه با تهوع و استفراغ را تجربه کند. در سکته های خیلی وسیع تر که کارکرد قلب مختل می شود ممکن است این سکته با تنگی نفس خود را نشان دهد.
یکی دیگر از عوامل استرس و اضطراب و احساس مرگ قریب الوقوع هم جزو مواردی است که معمولا افراد همراه با سکته های قلبی خود به همراه دارند. در افراد مسن، دیابتی و خانم ها این علائم ممکن است متغیر باشند و شک هر فرد باید بر این باشد که این درد ممکن است منشأ قلبی داشته باشد.

دردهای قفسه سينه و انواع درد قلب (قلبی و غيرقلبی)

بسیاری از مراجعه کنندگان به مطب های متخصصین قلب که دردهای قفسه سینه دارند با ترس و اضطراب از این که درد قفسه ی سینه آن ها قلبی است به پزشک مراجعه می کنند. در ابتدا به درد های قفسه سینه اختصاصی قلب می پردازیم.
این درد های اختصاصی که به اصطلاح به آن ها دردهای تیپیک گفته می شود دردهایی هستند که معمولا به صورت نقطه ای نبوده و فرد نمی تواند محل دقیق آن را مشخص کند در وسط قفسه ی سینه یا ناحیه ی بالای معده هستند و ماهیت انقباض و انبساط را دارند و فرد در حدود15 الی 10 دقیقه درد دارد و درد او به مدتی کوتاه کاهش می یابد و دوباره درد او شروع می شود.
درد قلب و دست راست یک درد مبهم، کاملا پراکنده، فشاری، سنگین و شدید است که در کل قفسه ی سینه پخش می شود و محدوده ی آن پشت جناغ سینه از ناف تا فک تحتانی و بین دو دست است. این درد همان طور که پیش تر ذکر کردیم ممکن است همراه با تهوع و استفراغ و تعریق سرد بوده و یا با انتشار به دست چپ، کتف و بازوی چپ و گاهی پشت فرد همراه باشد.
درد های قلبی معمولا با فعالیت بیشتر می شوند و فرد همراه با فعالیت دچار تنگی نفس و درد قفسه سینه می‌شود به طوری که ممکن است فرد بیان کند درد به فک انتشار پیدا می کند. این درد ها معمولا با استراحت بهتر می‌شوند و با مصرف قرص زیرزبانی یا تی اِن جیTNG)) درد شخص بهبود بیشتری می یابد.
درد قلب و دست چپ معمولا با فعالیت تشدید شده و با استراحت بهبود پیدا می کنند و اغلب با مصرف قرص های زیر زبانی بهتر می شوند ولی هیچ کدام از این موارد قطعی نبوده ولی کمک کننده هستند و خیلی از دردهای دیگر که مربوط به سایر نقاط بوده علائمی مشابه درد قلب و دست راست دارند. درد قلب و دست راست معمولا با استرس، خبرهای ناگهانی، ناراحتی ها و عصبانیت بدتر می شوند.

دردهای غیر قلبی یا آتیپیک دردهایی هستند که معمولا به صورت درد غیر اختصاصی قفسه سینه تعریف می شوند و دردهایی بوده که به صورت گِزکِز شدن و مور مور شدن بوده و قفسه سینه چند ثانیه تیر می‌کشد و این درد ممکن است به اندام های تحتانی و پاها انتشار پیدا کند. این درد به فعالیت هیچ ارتباطی ندارد و حتی در مواردی فرد بیان می کند که با فعالیت درد او کاهش می یابد.
درد های غیر قلبی به صورت نقطه ای و در حدود زیر30 ثانیه یا حداکثر یک دقیقه می باشند و در صورتی که فرد سکته قلبی کرده باشد ممکن است درد قلبی او در حدود 30 دقیقه یا بیشتر باشد و اگر بیشتر از این زمان باشد قطعا در مریض سکته حاد قلبی رخ داده است و بیمار باید فورا به بیمارستان مراجعه کند و از نشانه های آن درد بسیار شدید است که با هیچ دردی قابل مقایسه نیست و حتی با قوی ترین مورفین ها به سختی تسکین می یابد.
دسته دیگری از دردها بسیار طولانی مدت هستند و فرد دردی در طول 12 الی 24 ساعت را در یک نقطه تجربه می کند و یا با لمس این نقطه درد تشدید می شود. اغلب این درد ها غیر اختصاصی بوده و قلبی نیستند و فرد می تواند با مراجعه به پزشک و در نهایت با گرفتن یک نوار قلب، قضیه ی قلبی بودن بیماری خود را توسط پزشک رد شده یابد.
معمولا افراد با دردهای غیر اختصاصی قلب بعد از تنفس عمیق از بیشتر شدن دردشان شکایت می کنند که به این دردها اصطلاحا دردهای پِلوریتیک یا دردهای جداره قفسه سینه گفته می‌شود و اکثریت این دردها با مسکن بهتر می شوند.
یکی از دردها که بسیار مشابه بیماری قلبی است پِریکاردیت یا التهاب پرده دور قلب است که این پِریکاردیت ممکن است باعث دردهایی در ناحیه ی رِترو اِسترنال باشد و درد فرد با خوابیدن به پشت افزایش پیدا می کند و با دراز کشیدن، نشستن و خم شدن به سمت جلو کاهش پیدا می‌کند.
این دردها اصولا با مسکن هایی نظیر ژلوفن و پروفن بهبود پیدا می کنند. این مورد را در نظر داشته باشید که فردی با داشتن دردهای تیر کشنده که مانند درد خنجر هستند، حتما باید به پزشک متخصص قلب مراجعه کرده و اقدامات لازم بر روی او صورت گیرد.

آيا بيماری که با درد قلب به پزشک مراجعه می کند نيازمند آنژيوگرافی است و اين روش به چه صورت است؟

امروزه در سراسر دنیا صدر آمار تلفات انسانی در حوزه ی بیماری های غیر واگیردار، بیماری های قلبی عروقی و عروق کرونر هستند که به همین علت ابزارهای مختلف برای تشخیص این مورد وجود دارد و هنگامی که بیمار درد قلب و دست چپ را تجربه می کند به مراکز مجهز و پزشکان مراجعه می نماید و تشخیص علت درد بیمار از یک نوارساده قلب تا اِکو، تست ورزش و روش های مختلف دیگر شروع می شود و در مراحل تخصصی تر به آنژیوگرافی می رسد.
آنژیوگرافی روش تشخیصی انتهایی است زیرا در بسیاری از موارد با مراجعه ی بیمار و انجام یک سری معاینات و شرح حال ساده توسط پزشک مسئله ی درد قلبی فرد رد می شود و بررسی های اولیه در حد معاینه یا گرفتن نوار قلب هزینه زیادی نداشته و قابل دسترسی هستند.
گاهی اوقات بیمار به اقدامات تشخیصی بیشتر توسط پزشک نیاز دارد. برای گرفتگی عروق کرونِر روش‌های تشخیصی ساده مثل تست ورزش،اسکن های هسته ای که به طور غیر مستقیم عروق قلبی را نشان می دهند، و در حال حاضر سیتی اسکن و آنژیو که در واقع عروق قلب را به طور غیر مستقیم نشان می دهند، وجود دارند.
اگر در این آزمایشات پزشک شک کند که یک بیماری قلبی خطرناکی برای بیمار و گرفتگی شدیدی در عروق کرونِر وی وجود دارد، از نظرعلمی این تشخیص را می دهد که کار آنژیوگرافی بر روی بیمار صورت بگیرد و آنژیوگرافی از پا و دست قابل انجام است.

سخن پايانی

هرگاه احساس درد قلب و دست چپ را داشید بهتر است در اولین فرصت به پزشک متخصص قلب ماهر و با تجربه مراجعه نمایید تا علت درد قلب و دست چپ به طور دقیق بررسی شود. مرکز تخصصی ما بادارا بودن کامل ترین خدمات و تست های تشخیصی و درمانی، رضایت و بهبودی همه بیماران خود را جلب کرده است.
باتوجه به افزایش ترافیک های شهری و زمانبر و پر هزینه بودن رفت و آمد ها، کادر خدماتی کلینیک قلب و عروق علاوه بر خدمات حضوری، به صورت آنلاین و تلفنی، نوبت دهی را ارائه می‌دهند. از جمله این خدمات، تست ورزش، اکوکاردیوگرام ورزشی و… می باشد. کلینیک قلب و عروق ما با ارائه خدمات و تست های درمانی مؤثر، مشکلات قلبی را بهبود می بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید