کلینیک قلب دکتر هومان

بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق
Search
بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق

پماد برای درمان واریس

پماد برای درمان واریس؛ از رویکردهای مکمل در درمان رگ‌های واریسی تا اثربخشی درمان‌های نوین پزشکی

درمان واریس و رفع علائم آن همیشه از دغدغه‌های بیماران مبتلا به این عارضه بوده است و این افراد بسیار علاقه‌مندند که مشکلات و نشانه‌های ناخوشایند ظاهری واریس بر روی پاهایشان نمایان نگردد. مقاله پیش رو برای تشریح راه‌های رسیدن به این خواسته با معرفی انواع پماد برای درمان واریس و تأثیرات آن‌ها بر درمان بیماری مذکور به خوانندگان عزیز تقدیم می‌گردد. بدیهی است برای درمان قطعی واریس و جلوگیری از عوارض ضروری است در اسرع وقت به متخصص واریس پا مراجعه نمایید.

پماد برای درمان واریس

کدام پماد برای درمان واریس مؤثر می‌باشد؟

در سال­های اخیر انواع و اقسام پماد برای درمان واریس توسط شرکت­های مختلف دارویی ساخته ‌شده و به بازار عرضه گردیده‌اند که قادر هستند این بیماری را التیام بخشیده و برخی از علائم آزاردهنده ناشی از واریس را کاهش دهند.

در مورد اینکه پماد برای بهبود واریس باید از چه مواد و ویتامین‌هایی ساخته ‌شده باشد تا بتواند چنین عملکردی برای بهبودی بیماری مذکور داشته باشد، باهم نگاهی به نتایج مطالعات انجام‌شده در این رابطه انداخته و از عناصر تأثیرگذار بر روند بیماری که در پماد برای بهبود واریس به کار می‌روند، آگاه می‌شویم:

 • ویتامین K

این ماده برای کاهش ظاهر کبودی و روزاسه استفاده می‌شود، به همین علت بهترین پماد برای درمان واریس که حاوی ویتامین K باشد در کاهش ظاهر رگ‌های عنکبوتی بسیار مؤثر خواهد بود.

البته ممکن است پس از استفاده ازاین‌گونه کرم‌ها متوجه یک پیشرفت کوچک در بهبود علائم واریس شوید اما این موضوع را مدنظر داشته باشید که اگر آن را به‌طور مستمر استفاده نکنید این تأثیر موقتی خواهد بود.

 • شاه بلوط اسبی

این گیاه از دیرباز با کاهش التهاب و تقویت دیواره عروق مرتبط بوده است. محلول شاه بلوط اسبی دارای خواص ضدالتهابی بوده و ممکن است ظاهر رگ‌های عنکبوتی را پنهان کند. در حال حاضر نیز از این ترکیب در برخی داروها استفاده میشود.

 • جارو قصابی

این گیاه خواصی شبیه استروئیدها دارد که می‌توانند تورم و التهاب را کاهش دهند. همچنین گفته‌شده است که جارو قصاب باعث تقویت رگ‌ها می‌شود.

 • رتینول

رتینول از ویتامین A ساخته ‌شده است و این یک جزء رایج در کرم‌های پوستی است که تعدادی از بیماری‌های پوستی مانند چین‌وچروک، خطوط ریز، منافذ بزرگ و آکنه را درمان می‌کند. به دلیل همین خواص رتینول، چنانچه پماد برای درمان واریس حاوی رتینول باشد در سرعت بخشیدن به درمان رگ‌های عنکبوتی کمک شایانی خواهد نمود.

البته یک مسئله بسیار مهم را درباره انواع پماد برای بهبود واریس نباید از نظر دور داشت و آن اینکه برای اثرگذاری ماندگارتر این نوع پمادها در راستای پوشاندن رگ‌های بدمنظر عنکبوتی و تسهیل جریان خون در رگ‌ها باید به‌طور مداوم و مکرر از آن‌ها استفاده نمایید و با بردباری و آرامش پماد برای درمان واریس را بر ناحیه موردنظر ماساژ دهید.

ملاک انتخاب بهترین پماد برای درمان واریس چیست؟

با اینکه پمادهای مختلفی وجود دارد که سازندگان و تولیدکنندگانشان نام بهترین پماد برای درمان واریس را بر آن‌ها نهاده‌اند و در بخش بعدی مقاله تعدادی از این پمادها را که بیشترین مصرف را در میان بیماران دارند، معرفی می‌نماییم اما ذکر خصوصیات و ویژگی‌هایی که بهترین پماد برای درمان واریس از آن برخوردار می‌باشد، می‌تواند به‌عنوان شاخص‌های مهمی برای سنجش کیفیت این پمادها ملاک انتخاب باشند. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

 • کم کردن التهاب و تورم پا
 • کاهش درد و از بین بردن خارش در محل واریس
 • رفع رگ‌های عنکبوتی پس از استفاده منظم از بهترین پماد برای درمان واریس
 • مؤثر در رفع کبودی‌ها
 • التیام دهنده واریس‌های شدید
 • برخورداری از قدرت جذب بالا
 • دارای خاصیت مرطوب‌کنندگی قابل‌توجه

انواع پماد برای درمان واریس کدام است؟

همان‌گونه که پیش‌ازاین اشاره گردید پمادهای بسیاری به‌منظور کمک به درمان واریس برای استفاده بیماران تولید و ارائه گردیده است که برخی از بهترین پماد برای درمان واریس عبارت‌اند از:

 1. پماد برای درمان واریس ونووین (Venovine Cream)

ونووین یکی از انواع پماد برای بهبود واریس می‌باشد که می‌تواند نشانه‌های واریس مانند التهاب، تورم، درد و سنگینی پاها را که به علت نارسایی‌های وریدی ایجاد می‌گردد، رفع نماید.

 1. پماد برای بهبود واریس وارسیل Cream varesil

این نوع پماد به لطف فرمول قدرتمند خود، کاملاً طبیعی و ایمن است و علاوه بر اینکه از بروز رگ‌های واریسی جلوگیری می‌کند، به از بین بردن آن‌ها نیز کمک می‌نماید.

وارسیل گردش خون را بهبود می‌بخشد و منجر به افزایش اتساع سیاهرگ‌ها می‌گردد تا از تجمع رسوبات خون در بافت‌های خاص جلوگیری کند و تورم را کاهش دهد.

 1. پماد برای درمان واریس کاورمارک (Covermark Cream)

کاورمارک محصولی منحصربه‌فرد است که به‌طور مؤثری با ظاهر رگ‌های واریسی و توری عروقی روی پاها مبارزه می‌کند. این پماد نه‌تنها به کاهش علائم کمک می‌کند بلکه به کاهش ناراحتی و خستگی اندام تحتانی یاری رسانده و درعین‌حال گردش خون را تحریک می‌نماید.

ترکیبات فعال پماد مذکور فوکویدان، کافئین، اسسین، جلبک قهوه‌ای و عصاره شاه بلوط اسبی می‌باشد که عملکردهای محافظتی پوست را افزایش می‌دهند و همچنین از خواص ضدالتهابی، منقبض‌کننده عروق، ضد باکتری، ضداحتقان و سفت‌کننده برخوردار هستند.

پماد برای درمان واریس کاورمارک برای انواع پوست مناسب است و فرمول آن به‌گونه‌ای می‌باشد که موجب جذب سریع آن شده و کرم را دارای ویژگی‌هایی ازجمله ضد حساسیت بودن می‌نماید.

 1. پماد برای درمان واریس وینوویتال (Veinovital)

پماد وینوویتال که یک محصول گیاهی می‌باشد حاوی گیاه کالندولا افیسیلینالیس و پودر aesculus hippocastanum است. در این کرم همچنین اسین، ساپونین، تری ترپن‌ها و نیز فلاونوئیدها، پروآنتوسیانیدین و تانن ها به کار می‌رود تا بتواند ورم پا و التهاب را کاهش داده و از درد واریس بکاهد.

 1. پماد برای بهبود واریس ونوپلنت (Venoplant)

این پماد می‌تواند به کاهش تورم و سنگینی و بی‌قراری شبانه پاها که ناشی از اختلالات بازگشت وریدی (واریس) است، کمک می‌کند. استفاده از پماد ونوپلنت همچنین به تسهیل گردش خون در رگ‌های واریسی منجر می‌شود. پماد برای درمان واریس ونوپلنت حاوی اسین (Escin)، هپارین، عصاره گیاه سنتلا و عصاره گیاه ملیلوتوس می‌باشد که در رفع نارسایی وریدی بسیار مؤثر هستند.

 1. پماد برای درمان واریس ونوگل (Venogel)

فرمول جدید منحصربه‌فرد پماد برای درمان واریس ونوگل (Venogel) ترکیبی از عصاره غلیظ شاه بلوط اسب و Aescin همراه با جارو قصابی، کافور، کامفری، آلوئه ورا ارگانیک، آرنیکا، روغن درخت چای و روغن نارگیل است که آن را برای لیپوزومی پیشرفته و درمان واریس کارآمدتر می‌کند. این پماد با خاصیت مرطوب‌کنندگی عمیقی که دارد برای بهبود ظاهر رگ‌های واریسی نیز مفید می‌باشد.

 1. پماد برای بهبود واریس واریکاست (Varikosette)

پماد برای بهبود واریس واریکاست مخصوص مراقبت از پا برای بیماری‌های وریدی می‌باشد که تنش در پاها (سندرم پاهای سنگین) و احساسات ناخوشایند سوزش را از بین می‌برد.

این پماد به دلیل وجود تونیک و تقویت‌کننده ویژه تروکسیروتین و همچنین عصاره گیاهان دارویی در آن به بهبود میکروسیرکولاسیون کمک می‌کند و با رگ‌های عنکبوتی مبارزه می‌نماید. همچنین پوست را تسکین می‌دهد و تحریک را از بین می‌برد. از طرفی ظاهری زیبا را به پاها بازمی‌گرداند. به‌راحتی و فوراً جذب می‌شود و هیچ‌گونه چسبندگی از خود باقی نمی‌گذارد.

 1. پماد برای درمان واریس واریکوستاپ (Varikostop)

ترکیبی از گیاهان کمیاب از جنگل‌های هیمالیا است که بر روی لایه‌های عمیق‌تر پوست اثر می‌گذارد و به‌طور مؤثری باعث کم شدن خارش، تورم، التهاب و گرفتگی عضلات می‌شود. بهترین پماد برای درمان واریس واریکوستاپ به‌آرامی و به‌طور مؤثر در ناحیه واریسی اثر می‌نماید و احتقان را برطرف می‌کند، رگ‌های خونی را تقویت کرده و باعث بهبود گردش خون می‌شود.

این پماد نه‌تنها پوست را به حالت اولیه خود بازمی‌گرداند بلکه مشکلاتی مانند سنگینی، احساس سوزن سوزن شدن و درد را نیز برطرف می‌نماید. کرم واریکوستاپ به‌گونه‌ای طراحی شده است که به‌سرعت جذب پوست می‌شود و فاقد چربی می‌باشد. به علاوه می‌توان آن را در هر مکان و هر زمانی اعمال کرد.

پماد برای درمان واریس

 1. پماد برای درمان واریس واریکالم VARICALM

پماد واریکالم به‌طور طبیعی با واریس پاها مقابله می‌کند و با بهبود گردش خون، تورم و احساس سنگینی اندام تحتانی را کاهش می‌دهد. این نوع کرم به تشکیل طبیعی کلاژن (نوعی پروتئین) برای عملکرد طبیعی عروق خونی کمک می‌کند.

VARICALM همچنین در موارد شکنندگی مویرگ‌ها مفید است و در نتیجه باعث افزایش تون وریدی، کاهش احساس درد و خستگی در پاها و ایجاد مقاومت مویرگی می‌شود.

لازم به ذکر است که پماد برای بهبود واریس واریکالم یک محصول 100% طبیعی با ترکیباتی همچون شاه بلوط، فندق جادوگر، کنسولید، گل همیشه‌بهار، زغال اخته، رز وحشی، پیچک، اسطوخودوس، نعناع، ​​گردو، بید و آرنیکا می‌باشد.

گزینه‌های درمانیِ دیگر علاوه بر پماد واریس کدام است؟

گاهی رگ‌های واریسی به قدری بزرگ و علائمی مانند درد، احساس سنگینی در پا و … به قدری شدید است که پمادها اثری ندارند. خبر خوب این است که گزینه‌های درمانی زیادی غیر از پماد برای درمان واریس وجود دارد که در صورت بی اثر بودن پمادها می‌توان از آن‌ها تحت نظر متخصص عروق استفاده کرد. برخی از مؤثرترین درمان‌ها عبارت‌اند از:

 • اسکلروتراپی

اسکلروتراپی درمان استاندارد برای وریدهای واریسی کوچک و عنکبوتی است. محلول اسکلروز کننده به داخل ورید تزریق می‌شود. ورید تحریک می‌شود، فرومی‌ریزد و به‌تدریج جذب بدن می­گردد.

بسیار رایج است که ورید بلافاصله پس از تزریق تیره­تر و قابل‌مشاهده‌تر به نظر می‌رسد که در چنین حالتی جوراب‌های فشاری می‌توانند نتایج درمان را بهبود بخشیده و عوارض جانبی بالقوه را کاهش دهند.

این فرآیند باعث محو شدن تدریجی رگ تحت درمان در طی یک دوره تا چند ماه می‌شود. ضمناً وریدهای واریسی کوچک و رگ‌های عنکبوتی موجود در نواحی ساق پا، مچ پا، پا، سینه ممکن است از نظر ظاهری با این روش درمان شوند.

سوزن‌های مورداستفاده برای این تزریق به‌اندازه یک تار مو ظریف هستند و معمولاً دردناک نمی‌باشند. اکثر بیماران موافقند که اسکلروتراپی نسبت به لیزر درد کمتری دارد. ازآنجایی‌که محلول در طول ورید تزریق می‌شود، می‌توان در طول یک جلسه یک منطقه درمانی بزرگ را انجام داد.

درگذشته، درد ناشی از این درمان، به دلیل تزریق نبود، بلکه به دلیل راه‌حل‌های مورداستفاده بود. با داروهای جدیدتر امروزی هیچ دردی از راه‌حل‌ها وجود ندارد.

مهم‌ترین دلیلی که چرا اسکلروتراپی هنوز استاندارد طلایی برای درمان ورید پا است این است که می‌توانید کل ورید و وریدهای پوستی زیرین معروف به رتیکولارها را که رگ‌های عنکبوتی روی پاهای شما را تغذیه می‌کنند، درمان کنید.

این شبیه به برداشتن شاخه‌های درخت همراه با برگ‌ها به‌جای برداشتن فقط برگ‌ها است. این روش منجر به نتایج بادوام‌تر و زمان طولانی‌تری قبل از عود می‌شود. برای دیدن وریدهای زیرین از نور فیبر نوری بدون درد با قدرت بالا برای کمک به هدایت تزریق استفاده می‌شود.

 • اسکلروتراپی به کمک تکنیک اولتراسوند

اسکلروتراپی هدایت‌شده با اولتراسوند درمانی است که می‌تواند به کاهش ظاهر وریدهای واریسی و به حداقل رساندن علائم آن‌ها کمک کند. این در درجه اول برای درمان سیاهرگ‌های واریسی عمیق که علامت‌دار هستند و به‌راحتی در سطح پوست دیده نمی‌شوند، استفاده می‌شود.

در این روش فناوری اولتراسوند برای “نقشه‌برداری ” و شناسایی این رگ‌ها و راهنمایی ارائه‌دهنده به محل درمان صحیح استفاده می‌شود.

پس ‌از انجام سونوگرافی، پزشک معالج از یک بی‌حس‌کننده موضعی برای بی‌حس کردن ناحیه درمان استفاده می‌کند. سپس از سونوگرافی به‌عنوان راهنمای تزریق ورید واریسی با دارویی که رگ را تحریک می‌کند و می‌بندد، بهره می‌برد.

پس‌ازآن، ورید مشکل‌ساز توسط بافت اطراف جذب‌ شده و به‌تدریج ناپدید می‌شود و در نتیجه جریان خون از آن ورید به وریدهای سالم‌تر مجاور هدایت می‌شود.

-ومیکروفلبکتومی

فلبکتومی یک روش سرپایی 30 تا 60 دقیقه‌ای است که معمولاً در مطب پزشک انجام می‌شود. اغلب همراه با لیزر درون وریدی برای تسکین دائمی علائم وریدهای واریسی و بهبود ظاهر پاهای بیمار صورت می‌گیرد. این روش زمانی که وریدهای واریسی بزرگ‌تر از آن هستند که با اسکلروتراپی درمان شوند، ترجیح داده می‌شود.

میکروفلبکتومی شامل ایجاد یک سری برش‌های کوچک در پوست در اطراف وریدهای ناکارآمد است که به پزشک اجازه می‌دهد به رگی که باید برداشته شود دسترسی پیدا کند. یک قلاب فلبکتومی از طریق برش وارد می‌شود تا به‌طور فیزیکی ورید آسیب‌دیده از بدن خارج گردد.

آنگاه بدن به‌طور طبیعی جریان خون را به وریدهای سالم اطراف هدایت می‌کند.

این درمان نیازی به بخیه ندارد و بیمار فقط با باندهای کوچک روی محل برش مطب پزشک را ترک خواهد کرد. درحالی‌که یک روز پس از عمل مجاز به بازگشت به فعالیت‌های عادی هستید، باید حداقل دو هفته پس از جراحی از جوراب‌های فشاری استفاده کنید تا از ایجاد لخته خون در پا جلوگیری کنید.

 • لیزر درمانی درون وریدی (EVLT)

لیزر درمانی درون وریدی (EVLT) یک روش درمانی کم تهاجمی و پیشگامانه برای وریدهای واریسی است که در آن از انرژی لیزر استفاده می‌شود. وریدهای واریسی وریدهای متورم و پیچ‌خورده‌ای هستند که در پاها ایجاد می‌شوند و می‌توانند باعث ناراحتی گردند.

در طی این روش، گرمای تولیدشده توسط لیزر رگ‌های واریسی را از جریان خون می‌بندد. این کار خون را وادار می‌کند تا رگ‌های سالم‌تری پیدا کند و باعث می‌شود رگ‌های واریسی و علائم مرتبط با آن ناپدید شوند.

برای لیزر درمانی پس از بی‌حسی موضعی یک لوله یا کاتتر کوچک در رگ بیمار (معمولاً در اطراف ناحیه زانو) قرار داده می‌شود. سپس از فناوری اولتراسوند برای هدایت کاتتر به ناحیه کشاله ران استفاده می‌گردد.

اعمال و ساطع نمودن گرما به صورت مولکولی از طریق کاتتر یادشده، دیواره ورید را تغییر می‌دهد و باعث انقباض آن و جلوگیری از برگشت خون به داخلش می‌شود. پس از تکمیل این روش، خون به وریدهای سالم‌تر هدایت می‌شود و رگ‌های واریسی موجود و علائم مرتبط با آن را از بین می‌برد. این روش تقریباً 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد.

پماد برای درمان واریس

آیا پماد گیاهی واریس برای درمان این بیماری مؤثر می‌باشد؟

پماد گیاهی واریس می‌تواند به کاهش علائم ظاهری وریدهای واریسی ازجمله تورم، ضربان و احساس سنگینی در پاها کمک نماید.

هرچند نباید انتظار داشت پماد گیاهی واریس علت زمینه‌ای وریدهای واریسی را که یک دریچه معیوب در پا است و نمی‌تواند خون را از اندام‌ها به سمت قلب پمپاژ کند، برطرف نماید، اما قادر است علائم این بیماری را تسکین داده یا از بدتر شدن شرایط جلوگیری کند.

به‌طورکلی می‌توان گفت درمان‌های طبیعی برای رگ‌های واریسی از معجون‌های گیاهی گرفته تا فلاونوئیدها در سال‌های اخیر بسیار موردتوجه قرارگرفته و برخی بیماران پیش از مراجعه به کلینیک‌های درمانی، روش‌های خانگی را برای بهبود وضعیت پایشان به کار می‌گیرند. در اینجا مروری بر دو مورد از درمان‌های رایج‌تر گیاهی آورده شده است:

 1. پماد برای درمان واریس تشکیل شده از گیاهان (پماد گیاهی واریس)

مطالعات نشان داده‌اند که چنانچه پماد گیاهی واریس از عصاره شاه بلوط اسبی و کاج دریایی ساخته شود باعث کاهش درد، تورم و خارش مرتبط با واریس می‌شود.

همچنین یک نوع پماد برای درمان واریس از نوع پمادهای گیاهی وجود دارد که از دانه‌های شاه بلوط اسب و آلوئه ورا تشکیل ‌شده و با توجه به خواص ضدالتهابی و توانایی در کاهش ظاهر رگ‌های واریسی، مورد اقبال فراوان قرارگرفته است.

ماساژ دادن این نوع پماد گیاهی واریس بر روی پوست علاوه بر داشتن تأثیرات درمانی مثبتی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، می‌تواند احساس خوب و لذت بخشی را به فرد مبتلا ببخشد.

 1. داروهای گیاهی

استفاده از پارچه‌ای که در آن استفندق جادوگر خیس شده قرار داده باشند بر روی پای آسیب‌دیده یا فروبردن پا در یک وان آب ولرم همراه با برخی گیاهان دارویی به‌عنوان راهی برای تقویت رگ‌های خونی پیشنهادشده است.

به‌طور مشابه، طرفداران می‌گویند جارو قصابی گیاهی حاوی ترکیب کاهش‌دهنده التهاب روسکوژنین است که ممکن است رگ‌ها را سفت کند و جریان خون را بهبود بخشد. البته جارو قصابی نباید توسط افرادی که فشارخون بالا دارند، مصرف شود.

آیا زردچوبه و واریس باهم ارتباط درمانی دارند؟

پیش از اینکه از رابطه درمانی و مؤثر زردچوبه و واریس مطلع گردیم و چگونگی تأثیر این ماده خوراکی بر درمان رگ‌های عنکبوتی را متوجه شویم، بهتر است پیشینه و ابعاد استفاده از زردچوبه در حوزه‌های مختلف را باهم مرور کنیم.

زردچوبه گیاهی می‌باشد که هزاران سال به‌عنوان ادویه یا طعم‌دهنده در کشورهای آسیایی ازجمله ایران استفاده ‌شده است. هرچند زردچوبه را بیشتر به دلیل استفاده در آشپزی می‌شناسند اما کاربرد آن بسیار فراتر از رنگ‌آمیزی غذا و طعم دادن به خوراکی‌ها می‌باشد و رابطه زردچوبه و واریس بر کسی پوشیده نیست.

ازجمله استفاده در نساجی و یا در ساخت لوازم آرایشی و عطرسازی که جایگاه ویژه‌ای به این ماده محبوب بخشیده است. بااین‌حال وجود کورکومین در زردچوبه به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی فراوانی که دارد باعث گردیده خواص درمانی زردچوبه و تأثیر آن در ارتقای سلامتی افراد نیز موردتوجه بسیاری از متخصصین طب سنتی قرار گیرد و علاقه‌مندان را هم در شناخت دلایل ارتباط زردچوبه و واریس یاری رساند.

زردچوبه یک ضدالتهاب عالی و بسیار قوی می­باشد و فعالیت ضدالتهابی مشابه هیدروکورتیزون دارویی دارد. به همین علت به کاهش درد مفاصل و افزایش تحرک کمک کرده و همچنین می‌تواند در افزایش گردش خون، بیش‌ازحد تصور مؤثر باشد.

این عملکرد زردچوبه که قطعاً در درمان و التیام رگ‌های واریسی نیز کاربرد قابل‌توجهی دارد، زردچوبه و واریس را باهم مرتبط ساخته و بیماران را به استفاده از این عامل ضدالتهابی بی‌نظیر ترغیب می‌سازد. همچنین ممکن است یک جایگزین گیاهی برای سایر مکمل‌های ضدالتهابی ازجمله روغن ماهی باشد.

بد نیست این نکته تکمیلی در خصوص زردچوبه و واریس را فراموش ننماییم که مطالعات و پژوهش‌های محققین نشان داده است زردچوبه از تجمع پلاکت‌های خون جلوگیری کرده و خون را رقیق می‌نماید.

همین کارکرد زردچوبه موجب می‌شود برای درمان رگ‌های واریسی بیش‌ازحد مفید باشد، چرا که خواص ضدالتهابی زردچوبه خاصیت رقیق‌کنندگی خون را افزایش می‌دهد و به رگ‌ها کمک می‌کند تا به عملکرد طبیعی خود بازگردند.

نکاتی که هنگام استفاده از زردچوبه و واریس باید از آن‌ها آگاه بود:

 • برای اکثر مردم، مصرف دوزهای آشپزی گیاهان و ادویه‌ها بی‌خطر می‌باشد.
 • اگر اسید معده بیش‌ازحد، زخم، سنگ کیسه صفرا یا انسداد مجرای صفراوی دارید یا اگر از داروهای ضد انعقاد (مانند کومیدین)، سرکوب کننده‌های سیستم ایمنی یا داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند آسپرین یا ایبوپروفن مصرف می‌کنید از زردچوبه (کورکومین) در مقادیر زیاد استفاده ننمایید.
 • مقادیر دارویی زردچوبه می‌تواند باعث سقط جنین در زنان باردار شود.

پماد برای درمان واریس

کدام روغن‌ها می‌توانند مانند پماد برای درمان واریس عمل کنند؟

شواهد علمی و تحقیقات انجام‌شده، مؤید این مطلب است که برخی از روغن‌های ضروری نیز همچون پماد برای درمان واریس می‌توانند اندکی از علائم و عوارض نارسایی‌های وریدی را تسکین دهند. روغن‌هایی که دارای این مزایا می‌باشند، عبارت‌اند از:

 • روغن بابونه
 • روغن سرو
 • روغن اکالیپتوس
 • روغن اسطوخودوس
 • روغن نرولی
 • روغن نعناع تند

روش استفاده از روغن‌های ضروری برای درمان درد واریس اغلب شامل ماساژ ملایم پاها با استفاده از روغن رقیق‌شده به کمک روغن‌های سبک‌تر مثل نارگیل است.

گفته‌شده است که چند قطره از یک یا چند روغن همراه با چند قاشق غذاخوری یا یک شیشه کوچک روغن نارگیل یا روغن زیتون به‌طور موقت درد ناشی از واریس را کاهش می‌دهد. برخی از روغن‌ها مانند اسطوخودوس و بابونه اثر آرام بخشی دارند.

برخی دیگر، مانند نعناع فلفلی و اکالیپتوس، اثر خنک‌کنندگی دارند که می‌تواند عضلات منقبض را کاهش دهد. اسانس سرو نیز گردش خون را بهبود می‌بخشد.

چه علائمی با پماد برای درمان واریس رفع نمی‌گردد ؟

برخی افراد ممکن است به‌وضوح و راحتی رگ‌های واریسی را در نواحی مختلف پای خود ببینند اما هیچ علامتی از درد و تورم و زخم و تغییرات پوستی در خود مشاهده و احساس ننمایند.

به این وضعیت، وریدهای واریسیِ بدون علامت می‌گویند که در چنین شرایطی استفاده از بهترین پماد برای درمان واریس می‌تواند به پنهان شدن رگ‌های مذکور کمک نماید و نیاز به درمان خاصی ندارند.

بااین‌حال، داده‌ها نشان می‌دهد که با گذشت زمان، آن‌ها به‌طورکلی بدتر می‌شوند و در تاریخ بعدی ممکن است علامت‌دار شوند.

بااین‌وجود، به‌طورکلی توسط متخصصان احساس نمی‌شود که وریدهای واریسیِ بدون علامت برای اهداف پزشکی یا جلوگیری از پیشرفت بیماری نیاز به درمان داشته باشند. هرچند گاهی اوقات بیماران به دلیل نگرانی‌های زیبایی تمایل به درمان این موارد دارند.

از سوی دیگر، بسیاری از افراد با مشاهده برخی علائم، شروع به ابراز نگرانی و احساس استرس می‌کنند. علائم معمولی شامل درد، تورم، حساسیت در امتداد وریدها و تغییرات پوستی یا لخته شدن خون (معروف به فلبیت) می‌باشد.

درد، تورم و حساسیت یا ضربان معمولاً علائم اولیه هستند. همچنین اغلب اوقات بیماران می‌گویند که در پاهای خود احساس سنگینی یا خستگی می‌کنند که این حالت به دلیل جمع شدن خون اضافی در پاها است.

علائم پیشرفته‌تر شامل تغییرات پوستی مانند تغییر رنگ مچ پا یا درماتیت استاز است. یکی دیگر از عوارض پیشرفته، لخته شدن خون در سیاهرگ‌ها است که به فلبیت معروف است و در صورت حرکت لخته می‌تواند منجر به سکته قلبی، مغزی یا آمبولی ریوی شود و تهدیدکننده است.

در نهایت تغییرات پوستی مانند تغییر رنگ مچ پا می‌تواند در جایی رخ دهد که پوست قرمز، تحریک‌شده، قهوه‌ای و دارای خارش می‌شود. مرحله نهایی، خونریزی از وریدها یا زخم‌هایی است که باز می‌شوند و بهبود نمی‌یابند. این به‌عنوان زخم استاز وریدی شناخته می‌شود که زمانی رخ می‌دهد که پوست بیش از اندازه توسط پا و مچ پا آسیب می‌بیند و نمی‌تواند بهبود یابد.

هرگونه علائمی از این قبیل جای نگرانی دارد و می‌توان در مشاوره ارزیابی رگ با متخصص رگ به آن پرداخت. بیشتر آن‌ها تدریجی هستند و می‌توان به صورت انتخابی به آن‌ها پرداخت؛ اما اگر علائم جدیدی از تورم، قرمزی، لکه‌های سفت، خونریزی یا زخم دارید، بهتر است فوراً به دنبال درمان تخصصی آن باشید.

سخن آخر

در مقاله حاضر در خصوص مواردی چون بهترین پماد برای درمان واریس، پماد گیاهی واریس، زردچوبه و واریس پرداخته ایم.

ایجاد رگ‌های عنکبوتی و وریدهای واریسی همواره برای افراد آزاردهنده بوده است و حتی اگر این بیماری برای فرد درد و زخمی ایجاد ننماید باز هم بیمار از دیدن وضعیت پای خود دچار نگرانی و اضطراب می‌گردد.

در این مقاله با در نظر داشتن این واقعیت‌ها، از تأثیر برخی پمادها و پماد گیاهی واریس به عنوان پماد برای درمان واریس برای التیام دردها و کاهش علائم بیماری واریس سخن گفتیم و از سایر روش‌های درمانی نیز که می‌توانند ماندگاری بیشتری داشته باشند با شما گفت‌وگو نمودیم.

مأموریت موسسه درمانی ما، ارائه مراقبت‌های جامع برای بیماران خود از رگ‌های واریسی، رگ‌های عنکبوتی و سایر بیماری‌های ناشی از نارسایی وریدی است.

پزشکان و متخصصان بسیار ماهر و باتجربه و دارای گواهی‌نامه‌های معتبرِ این مرکز، دانش و تجربه گسترده خود را با آخرین نوآوری‌ها در درمان رگ ترکیب می‌کنند. اگر می‌خواهید از تخصص همکاران ما و تجهیزات پیشرفته این کلینیک برای درمان بیماری واریس خود استفاده نمایید از طریق شماره تلفن‌های موجود در بخش تماس با ما، با همکاران ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید