کلینیک قلب دکتر هومان

بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق
بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق

حمله قلبی در خواب

حمله قلبی در خواب؛ ‌بر اثر آسیب دیدگی دیواره عروق تغذیه کننده ماهیچه قلب

در مقدمه در مورد حمله قلبی در خواب باید توضیح دهیم که بیماری عروق قلب از آترواسکلروز زمینه­ای شریان­های کرونر یا شریان‌های عروق قلب منجر به سکته قلبی هنگام استراحت می‌شود، این حالت تا حدی تقریبا در تمام سنین و هم در زنان و هم در مردان وجود دارد، اما وسعت سکته قلبی هنگام استراحت در هر فرد به زمینه ژنتیکی،عوامل خطر و شرایط هموداینامیک موضعی متفاوتی بستگی دارد.

واقعه اولیه و آغازین در حمله قلبی در خواب آسیب به دیواره عروق تغذیه کننده ماهیچه قلب است، یعنی دیواره عروق که به آن آندوتلیوم می‌گویند آسیب به آندوتلیوم عروقی واقعه آغازین دلیل حمله قلبی در خواب می‌باشد.

حمله قلبی در خواب

پس از توضیحات حمله قلبی در خواب با علت سکته قلبی در خواب آشنا شویم.

به طور کلی باید بگوییم که آندوتلیوم یعنی دیواره عروق قلب یکسری مواد مختلفی از خودش تولید می‌کند که اینها به دو دسته تقسیم میشوند، یکسری مواد شل کننده های عروقی هستند و یکسری مواد منقبض کننده های عروقی هستند که مواد منقبض کننده های عروقی اگر از یک حدی بیشتر ترشح شوند موجب حمله قلبی در خواب می‌شوند.

به عبارتی میتوانیم بگوییم که زودرس ترین ناهنجاری و نامنظمی که در دلیل سکته قلبی درزمان استراحت دخالت دارد اختلال عملکرد دیواره عروق است که در عروقی که آترواسکلروزه هستند یعنی عروقی که درونشان رسوب  چربی وجود دارد مشخص تر هستند.

به عبارتی میتوانیم بگوییم که زودرس ترین ناهنجاری و نامنظمی که در سکته قلبی هنگام استراحت دخالت دارد اختلال عملکرد دیواره عروق است که در عروقی که آترواسکلروزه هستند یعنی عروقی که درونشان رسوب  چربی وجود دارد مشخص تر هستند.

آزاد شدن این مواد یعنی آنزیم ها و مواد سمی از دیوار عروق کرونر باعث میشود که آن دیواره تخریبش بیشتر شود و در نتیجه آنجا یک التهاب رخ میدهد و پلاکت ها که یکسری از عوامل خونی هستند به آن محل آسیب دیده می­شتابند و میچسبند.

زمانی که پلاکت ها در آنجا رشد میکنند سلول های دیواره عروق تکثیر پیدا میکنند و در نتیجه یک ضایعه کلاهک دار برجسته به داخل لومن رگ ایجاد میشود که رویش هسته ای از لیپید دارد و رویش را یک کلاهکی فرا گرفته است که این باعث تشکیل رسوب آترواسکلروتیک در قلب و دلیل سکته قلبی در زمان استراحت می‌تواند باشد.

علائم حمله قلبی در خواب را بشناسید.

سکته قلبی هنگام استراحت میتواند در شرایط مختلف باشد، اکثر سکته قلبی هنگام استراحت در روزهای سرد سال  پاییز و زمستان و در اوایل صبح منظور ما از ساعت ۲_۳ شب تا ۵ _۶ صبح اتفاق میافتد، چون انعقاد پذیری خون در این تایم و در این دمای هوا بیشتر رخ میدهد، بیشتر موجب رسوب و لخته سازی و مسدود شدن رگ و منجر به سکته قلبی هنگام استراحت میشود.

به همین خاطر ما سکته قلبی هنگام استراحت را هم زیاد داریم که علت اش همین دو عامل گفتیم است و باعث میشود که فرد با یک درد فشارنده و سوزش شدید پشت جناق سینه و یا احساس خفگی و تنگی نفس بسیار شدید و از خواب بیدار شود و این حمله قلبی و نشانه رد كردن سكته قلبي را تجربه کند.

علائم رد كردن سكته قلبي چیست؟

گاهی دردی در قفسه سینه بیمار اتفاق می‌افتاد، بعد از گذشت یک ربع تا بیست دقیقه بیمار با مصرف قرص‌های زیر زبانی مانند آسپیرین یا درصد کمی هم به شکل خود به خودی، آن پلاک لخته ساز داخل عروق کرونر دچار حل شدگی خود به خودی می‌شود و مسیر عبور خون در مجرای رگ باز می‌شود و جریان خون برقرار می‌شود که نشانه رد كردن سكته قلبي را در اینجا داریم البته این بیمار از نظر ما جزو بیماران پر خطر است و شانس تکرار مجدد این حملات را دارد حتما باید این مسائل را جدی بگیرند و برای پیگیری به پزشک مراجعه کنند.

پیشگیری از سکته قلبی هنگام استراحت

برای جلوگیری از سکته قلبی هنگام استراحت، ما همان تمهیدات روزمره و پیشنهاداتی که کلا از سکته قلبی  پیشگیری کنیم و نشانه رد كردن سكته قلبي را به افراد توصیه می‌کنیم را برای این افراد هم داریم که سکته قلبی هنگام استراحت رخ ندهد، برای جلوگیری از سکته قلبی هنگام استراحت حتما قبل از خواب غذای سبک مصرف شود و ترجیحا غذاهای گیاهی مصرف شود و همچنین آخرین مصرف غذای روزانه مون را ماکزیمم تا قبل از ساعت 7 غروب مصرف کنیم و بعد از آن اگر فرد لازم دانست مصرف سبزیحات، میوه جات و نوشیدنی مانعی ندارد.

ضمنا هرجه به پایان روز نزدیکتر می‌شویم برای جلوگیری از سکته قلبی هنگام استراحت باید علاوه بر اینکه مصرف مواد غذایی را زودتر انجام دهیم، این مواد شامل حجم غذایی زیاد و سنگین نباشه، غذاهای کربوهیدرات یا شامل چربی بالا نباشه و سعی کنیم غذاهای سالم‌تر و کم حجم تر و با فیبر بیشتری را مصرف کنیم.

شیوه درمان وقوع اتفاق حمله قلبی در خواب

از آنجا که این افراد در منزل خودشان هستند و با درد شدید قفسه سینه از خواب بیدار میشوند، برای جلوگیری از سکته قلبی هنگام استراحت اگر همراهی در منزل حضور داشته باشد بهتر است که از همراه کمک بگیرند و در حالی که خونسردی خود را حفظ کرده اند با اورژانس تماس گرفته و مشاوره و راهنمایی بگیرند و حتما قرص زیرزبانی که پیشنهاد میشود همه افراد به تعداد محدود در منزل داشته باشند، از آن استفاده کنند و از حرکت و فعالیت اضافه و آژیته شدن و مکررا راه رفتن پرهیز کنند و لود فعالیتشان را پایین آورند و سعی کنند نفس های عمیق بکشند.

اگر همزمان احساس تپش قلب دارند می‌توانند از سرفه های عمیق استفاده کنند، که این راهکارهایی است که در شرایطی که هیچ دارویی وجود نداشته باشه، فرد بتواند استفاده کند اما معمولا دستگاه‌های فشارسنج دیجیتالی در دسترس اکثر افراد موجود است و افراد مستعد باید به طور منظم فشار خون و ضربان قلب خود را اندازه گیری کنند و زمانی که با اورژانس تماس می‌گیرند بتوانند اطلاعات و دیتاهای صحیحی ابراز نمایند تا بتوانند دلیل سکته قلبی هنگام استراحت را تشخیص دهند.

سخن پایانی

افرادی که خودشان را جزو افراد دارای ریسک بیماری قلبی پرخطر می‌دانند  یعنی متد زندگی نامناسبی دارند یا اضافه وزن شدید دارند و همچنین فعالیت ورزشی و هوازی یا پیاده روی و کلا تحرک مناسبی در طول روز ندارند یا اینکه دخانیات مصرف می­کنند یا سابقه بسیار پررنگی در زمینه بیماری های عروق کرونر و یا سکته قلبی در خانواده دارند یا بیماری دیابت و فشار خون دارند.

اگر تجربه این حمله قلبی در خواب یا نشانه رد كردن سكته قلبي را داشته اند، علاوه بر تغییر متد زندگی خود، حتما برای بررسی انسداد عروق قلبی خود قبل از اینکه دچار حمله بعدی شوند، در شرایطی که وضعیت با ثبات تری دارند، خودشان را به کلینیک های پیشگیری کننده برای بررسی درمان بیماری های قلبی خود بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید