کلینیک قلب دکتر هومان

بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق
Search
بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق

قرص قلب درد

قرص قلب درد انواع مختلفی دارد و متخصص قلب بعد از انجام ارزیابی‌های کامل سلامت قلب شما بسته به علت ایجاد درد و ناراحتی در قلب و ناحیه قفسه سینه این قرص‌ها را تجویز می‌کند. باتوجه‌به اینکه قرص‌های مختلفی برای شما تجویز می‌شود، شناخت انواع قرص قلب درد مانند گرانترین قرص قلب، قرص برای تنظیم ضربان قلب و کاربردشان مهم است. در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع قرص درد قلب و عوارض و کاربرد آن‌ها را به شما معرفی کنیم.

heart-pain-pill

 

انواع قرص قلب درد برای درد نقطه ای قلب و بيماری های قلبی

قرص‌ها و داروهایی که معمولاً متخصصان قلب برای انواع بیماری‌های قلبی و درد نقطه ای قلب تجویز می‌کنند، اغلب شامل یکی از موارد زیر خواهد بود:
داروهای ضد فشارخون، داروهای کنترل‌کننده فعالیت عضله قلبی، داروهایی که بر جداره عروق و داروهایی مانند قرص برای تنظیم ضربان قلب مؤثر است.

– مهارکننده‌های ACE

این نوع قرص قلب درد شریان‌ها را گشاد می‌کند تا فشارخون کاهش پیدا کرده و درنتیجه قلب شما راحت‌تر بتواند خون را پمپاژ کند. این داروها به بقای بیماران که دچار بیماری قلبی هستند می‌افزایند. از جمله این داروها انالوپریل و کاپتوپریل می‌باشد و از جمله عوارض آن‌ها سرفه است.

– مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین

این مسدودکننده‌ها می‌توانند فشارخون در افراد مبتلا به نارسایی قلبی را کاهش دهند. درنتیجه به باز شدن رگ‌ها کمک می‌کنند تا خون راحت‌تر در بدن جریان یابد. این نوع قرص قلب درد همچنین از تجمع نمک و مایعات در بدن و ایجاد عوارض آن جلوگیری می‌کند.
این بیماران با مصرف این دارو دیگر سرفه ندارند، اگر بیماری با مصرف انالوپریل و کاپتوپریل دچار سرفه شد بهتر است مصرف دارو به این دسته از داروها سوئیچ شود. از جمله این داروها می‌توان به لوزارتان اشاره کرد که امروزه کاربرد زیادی دارد و ثابت شده است که باعث افزایش بقای بیماران قلبی می‌شود.

– بتا بلوکرها

بتابلوکرها اثرات آدرنالین (اپی نفرین) را مسدود خواهند کرد. این قرص قلب درد به قلب شما کمک می‌کند تا بهتر کار کند. از طرفی باعث کاهش تولید مواد مضر بدن در پاسخ به نارسایی قلبی خواهد شد. ضربان قلب و فشار بر قلب را نیز که باعث درد نقطه ای قلب می‌شود، کاهش می‌دهد. به‌طورکلی نیز فشارخون را کاهش می‌دهد.
از جمله بتابلاکرها می‌توان به آتنولول و پروپرانولول اشاره کرد که:
آتنولول اصولاً امروزه برای درمان فشارخون استفاده نمی‌شود ولی اثرات مصرف بلندمدت آن برروی سالم نگه‌داشتن عضله قلب ثابت شده است.
پروپرانولول برای کنترل فعالیت بیش از حد عضله قلب در افرادی که دچار ضربان‌های قلب هستند استفاده می‌شود و جزو گرانترین قرص قلب هم محسوب نمی شود.
از انواع دیگری از بتابلاکرها که در افرادی که دچار آریتمی‌های همراه با افزایش ضربان قلب استفاده می‌شود می‌توان به سوتالول اشاره کرد.

– مسدودکننده‌های کانال کلسیم

درصورتی‌که شما دچار یک بیماری قلبی به نام آنژین صدری شده باشید و یا فشار خونتان بالا باشد، ممکن است متخصص قلب بعد از تشخیص نهایی از این نوع قرص قلب درد برایتان استفاده کند. این دارو معمولاً درد قفسه سینه را کاهش می‌دهد.
رگ‌های خونی را شل می‌کند و درنتیجه انتقال خون و اکسیژن به قلب شما افزایش پیدا خواهد کرد. این دارو قوی است و فقط زمانی استفاده می‌شود که داروهای کاهش فشارخون دیگر مؤثر نباشند. دیلتیازم یکی از داروهایی است که استفاده می‌شود.

– داروهای کاهش‌دهنده کلسترول

کلسترول خوب و در حالت طبیعی به بدن شما کمک می‌کند تا سلول‌های جدید بسازد، اعصاب را عایق‌بندی کرده و به ترشح برخی از هورمون‌ها کمک می‌کند؛ اما التهاب ممکن است باعث تجمع کلسترول بد در دیواره رگ‌های شما بشود که احتمال حمله قلبی را افزایش می‌دهد.
قرص قلب درد استاتین در کنار رژیم غذایی به کاهش کلسترول بد و احتمال پدیده آترواسکلروز یا سفت شدن سرخرگ‌ها کمک می‌کند.
داروهای متعادل‌کننده چربی خون از مهم‌ترین این داروها و داروهای کاهش‌دهنده کلسترول خون هستند که اصطلاحاً دستة استاتین‌ها نامیده می‌شوند. از جمله آن‌ها می‌توان به آتورواستاتین و رزوواستاتین اشاره کرد که درمان و داروی اصلی در نسخه بسیاری از بیماران هستند.

– داروهای آنتی آریتمی یا ضدآریتمی

از انواع این داروها می‌توان به دیگوکسین، آمیودارون، مسدودکننده کانال کلسیم و بتابلاکرها اشاره کرد.

– دیگوکسین

قرص قلب درد دیگوکسین به قلب آسیب‌دیده یا ضعیف کمک خواهد کرد تا خون را راحت‌تر به قسمت‌های مختلف بدن بفرستد و به‌صورت کارآمدتر عمل کند. این دارو نیروی انقباضات عضله قلب را نیز تقویت می‌کند و درنهایت گردش خون را بهبود می‌بخشد.
در صورت تشخیص بیماری فیبریلاسیون دهلیزی یا AFib که منجر به ضربان قلب نامنظم می‌شود، این دارو برای بیمار تجویز خواهد شد.

– دیورتیک‌ها

قرص قلب درد دیورتیک دارویی است که به کلیه‌های شما کمک می‌کند تا از شر تجمع آب و نمک غیرضروری در بافت‌ها و جریان خون خلاص شوید.
این امر باعث می‌شود قلب شما راحت‌تر بتواند خون پمپاژ کند. همچنین فشارخون بالا را درمان کرده و تورم و تجمع آب که باعث نارسایی قلبی می‌شود را کاهش می‌دهد. به‌علاوه این دارو تنفس را راحت‌تر می‌کند.

انواع دیورتیک‌ها شامل 3 دسته زیر هستند:

دیورتیک‌های تیازیدی، دیورتیک‌های لوپ و دیورتیک‌های نگه دارنده پتاسیم

– مهارکننده‌های آلدوسترون

اپلرنون (Inspra) و اسپیرونولاکتون (آلداکتون) بخشی از یک دسته دارویی به نام پتاسیم دیورتیک هستند. قرص قلب درد دارای این نوع ترکیبات، می‌تواند تورم و تجمع آبی که باعث بیماری‌ها و درد قلب می‌شوند را کاهش دهد.
همچنین به کلیه‌ها کمک می‌کند تا مقدار آب و نمک غیرضروری را از بافت‌ها و خون جذب کرده و به داخل ادرار ارسال کنند تا از بدن دفع شوند.
این دارو درواقع می‌تواند با مسدود کردن یک ماده شیمیایی در بدن با نام آلدوسترون که باعث تجمع نمک و مایعات اضافی می‌شود، از قلب محافظت ‌کند و بیشتر برای بیمارانی که دارای نارسایی شدید قلبی هستند، تجویز می‌شود.

– پتاسیم یا منیزیم

پتاسیم و منیزیم از مواد معدنی مورد نیاز بدن هستند ولی به دلیل ادرار بیشتر در حین مصرف دیورتیک‌ها، ممکن است این الکترولیت‌ها بیش‌ازحد از بدن خارج شوند.
این امر باعث ریتم غیرطبیعی قلب می‌شود؛ بنابراین ممکن است متخصص قلب در کنار قرص قلب درد دیورتیک برای شما مکمل‌های پتاسیم و منیزیم نیز تجویز نماید. مکمل‌های الکترولیتی برای به تعادل رساندن مشکلات الکترولیتی هستند.

– داروهای ضد انعقاد

داروهای ضد انعقاد مانند آسپرین، وارفارین، ریواروکسابان، کلوپیدوگرل می‌باشند که برای کسانی که حمله قلبی را پشت سر گذاشته‌اند، سابقه لخته‌سازی داشته و افرادی که استند دارند لازم است.

– مهارکننده‌های پروپروتئین کانورتاز سوبتیلیسین ککسین نوع 9 (PCSK9)

اگر رژیم غذایی و درمان‌های استاتین در کاهش کلسترول بد به شما کمکی نکند، ممکن است این دسته جدید از داروهای کاهنده کلسترول برای شما تجویز شوند. آن‌ها پروتئین کبدی به نام PCSK9 را مسدود می‌کنند و کلسترول بد خون را که بیماری‌های قلبی را ایجاد می‌کند، کاهش می‌دهند.

– وازودیلاتورها

این نوع دارو رگ‌های خونی شما را شل می‌کند تا خون راحت‌تر در بدن جریان یابد. اگر به دلایلی نتوانید مهارکننده‌های ACE را مصرف کنید، از این دارو برایتان تجویز می‌شود.

– نیتروگلیسیرین‌ زیرزبانی

نیتروگلیسیرین برای درمان و پیشگیری از آنژین صدری ناشی از بیماری عروق کرونر استفاده می‌شود.

احتیاطات مصرف نیتروگلیسیرین‌ زیرزبانی

 • • برای افرادی که فشارخون پایین دارند نباید استفاده بشود چون خود باعث پایین آمدن فشارخون می‌شود و باعث ازبین‌رفتن خروجی قلب و سکته مغزی می‌شود، پس نباید در فشارهای پایین استفاده بشود.
  • نبایستی در مردانی که از ویاگرا استفاده کردند استفاده بشود زیرا ویاگرا یا سیلدنافیل باعث افت فشارخون می‌شود و در نتیجه باعث ازبین‌رفتن خروجی قلب و سکته مغزی خواهد شد.
  • اگر شما به‌تازگی دچار آسیب مغزی یا کم‌خونی، فشارخون پایین، کم‌آبی بدن و سایر مشکلات قلبی (مانند حمله قلبی) شده‌اید، به پزشک خود حتماً اطلاع دهید. این دارو ممکن است شما را دچار سرگیجه کند پس توصیه می‌کنیم به‌هیچ‌عنوان به رانندگی کردن، استفاده از ماشین‌آلات و یا انجام هرگونه فعالیتی که نیاز به هوشیاری کامل دارد تا زمانی که از هوشیاری کامل اطمینان پیدا نکرده‌اید، نپردازید.

– وارفارین

این قرص قلب درد به جلوگیری از تشکیل لخته خون و درنتیجه کاهش احتمال حمله کمک می‌کند. اگر بدن شما در حال ایجاد لخته‌های خونی جدید باشد، این دارو برایتان تجویز می‌شود.

 

اسامی برخی از گرانترين قرص قلب و انواع قرص قلب درد

در قسمت قبل دسته‌های قرص‌ها و داروهایی که برای انواع درد و ناراحتی قلب تجویز می‌شوند را برایتان توضیح دادیم. در این میان اسامی برخی از رایج‌ترین انواع قرص قلب درد که شامل گرانترین قرص قلب نیستند، عبارت‌اند از:

 • • اناپریل
  • متیل دوپا
  • دیلتیازم
  • پروپرانولول
  • اسمولول
  • فوروزماید
  • نیتروگلیسیرین
  • آمیل نیتریت
  • آمیودارون
  • کلوپیدوگرل (پلاویکس )
  • دی پیریدامول (پرسانتین)
  • پراسوگرل
  • متوپرولول
  • سوتالول
  • تیکاگرلور (بریلینتا)

 

عوارض جانبی قرص برای تنظيم ضربان قلب و انواع قرص قلب درد

داروهایی که برای بیماری‌های قلبی و درد نقطه ای قلب تجویز می‌شود و عروق خونی باریک را شل می‌کنند، می‌توانند باعث سرگیجه شما شوند؛ بنابراین اگر بعد از مصرف این دارو در
هنگام ایستادن یا بلند شدن از رختخواب سرتان گیج رفت، چند دقیقه بنشینید یا دراز بکشید و بعد آهسته بلند شوید.
مهارکننده‌های ACE ممکن است باعث سرفه شما شوند. گاهی سرفه به حدی است که فعالیت روزانه شما و یا خواب شبانه را مختل می‌کند. در این صورت باید به متخصص خود اطلاع دهید تا قرص قلب درد شما را تغییر دهد.
دیورتیک‌ها باعث ادرار بیشتر خواهند شد. اگر هر روز باید یک دوز مصرف کنید، بهتر است آن را هنگام صبح مصرف کنید و اگر دو نوبت در روز باید مصرف کنید، دومی را در اواخر بعدازظهر مصرف کنید تا در طول شب نیاز به بیدار شدن چندباره برای ادرار نداشته باشید.
دیورتیک‌ها به دلیل کاهش آب بدن همچنین می‌توانند عوارضی مانند سرگیجه، تشنگی شدید، دهان خشک، کمتر ادرار کردن، ادرار تیره رنگ، یبوست و … را ایجاد کنند. اگر این عوارض را تجربه کردید باید متخصص قلب خود را در جریان بگذارید تا در صورت امکان میزان دوز مصرفی یا نوع دارو را تغییر دهد.
در صورت نیاز به مصرف داروهای رقیق کننده خون، خونریزی شایع‌ترین عارضه جانبی خواهد بود؛ بنابراین اگر علائم زیر را مشاهده کردید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید یا خودتان را به اورژانس برسانید:

• خونریزی شدید در دوران قاعدگی
• ادرار قرمز یا قهوه‌ای
• مدفوع قیر مانند
• خونریزی از لثه یا بینی که سریع قطع نمی‌شود.
• لکه‌های قرمز در سرفه
• سردرد یا معده درد شدید
• کبودی غیرمعمول
• زخم و عدم توقف خونریزی
• برآمدگی روی سر یا سقوط جدی

مصرف روزانه آسپرین نیز می‌تواند احتمال خطر سکته مغزی را افزایش دهد. همچنین احتمال ابتلا به زخم معده را بیشتر می‌کند؛ بنابراین اگر به آسپرین حساسیت دارید، باید پزشک را در جریان بگذارید تا یک قرص قلب درد دیگر برایتان تجویز نماید.

سخن آخر

همان‌طورکه ملاحظه کردید انواع قرص قلب درد وجود دارند که هرکدام از آن‌ها بسته به علت ایجاد مشکل و تشخیص بیماری قلبی برای شما بعد از انجام معاینات کامل توسط متخصص قلب تجویز می‌شوند. این قرص‌ها علاوه بر فواید زیادی که برای درمان بیماری‌ها و نارسایی‌های قلبی دارند، می‌توانند عوارضی را نیز به دنبال داشته باشند که بعضاً خطرناک هستند. در مقاله مهم‌ترین عوارض این داروها را بیان کردیم.
خیلی از ما ممکن است در منزل دچار درد قلبی بشویم. این شرایط، شرایطی پراسترس، ترسناک و ناراحت‌کننده‌ای را برای ما به دنبال دارد و خیلی از افراد به دنبال دارو (قرص) هستیم که بتواند درد قلب ما رو برطرف بکند. توصیه می‌شود با توجه ‌به انواع مشکلاتی که می‌توانند درد قلب را ایجاد کنند از مصرف خودسرانه قرص‌ قلب درد بدون تجویز پزشک جدا خودداری کنید. انواع مختلفی از درمان‌کننده درد قلبی وجود دارند که هرکدام از آن‌ها شرایط، احتیاطات، عوارض و کاربردهای خود را دارند و مصرف این داروها فقط بایستی با نسخه متخصص قلب و عروق انجام بشود.
پس درصورتی‌که شما بعد از مصرف هر نوع قرص قلب درد عارضه‌ای غیرطبیعی را تجربه کردید، حتماً باید در اسرع وقت به بهترین دکتر متخصص قلب درد در تهران مراجعه کرده و از او بخواهید داروی شما را تغییر دهد. همچنین می‌توانید به متخصصان باتجربه و حاذق مرکز تخصصی قلب ما مراجعه کنید تا بعد از ارزیابی‌های کامل و بررسی شرایط سلامت شما بهترین داروها و روش‌های درمانی مشکلتان را به شما ارائه دهند. جهت گرفتن نوبت می‌توانید از شماره تلفن‌های موجود در بخش تماس با ما استفاده کنید.
تاکید می‌کنیم از مصرف قرص‌ قلب درد بدون تجویز پزشک متخصص قلب جدا بپرهیزید. همچنین برای شما هر دارویی که نوشته شده است حتماً احتیاطات و عوارض آن را از پزشک خود بپرسید و حتماً طبق اصول داروهای خود را مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید