کلینیک قلب دکتر هومان

بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق
بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق

حمله پانیک قلب چیست

حمله پانیک قلب چیست، نرسیدن خون و یا اکسیژن کافی به قلب

می‌دانید “حمله پانیک قلب چیست؟” در آن فرد کنترل خود را از دست می‌دهد و احساس می‌کند در حال مرگ است. این اتفاق اغلب به شکل غیرمنتظره رخ می‌دهد و موجب ترس شدیدی در فرد خواهد شد.

افرادی که این احساس را حتی برای یک‌بار هم که شده تجربه کرده‌اند در آن لحظه احساس می‌کنند دچار حمله قلبی شده‌اند اما در صورتی که این‌طور نیست و حمله‌ی پانیک نمی‌تواند به تنهایی خطرات تهدید‌کننده‌ای برای افراد ایجاد کند بلکه ممکن است با وجود استرس و ترس کیفیت زندگی افراد را کاهش دهد که در چنین شرایطی برای خارج شدن از وضعیت استرس‌زا بهترین کار مراجعه به روانپزشک است.

حمله پانیک قلب چیست

حمله پانیک قلب چیست و آیا این نوع حمله می‌تواند مشکلات قلبی ایجاد کند؟

سوال بسیار پر اهمیت که ممکن است در ذهن خیلی از افراد ایجاد شده باشد این است که حمله پانیک قلب چیست و آیا این نوع حمله باعث بروز مشکلات قلبی می‌شود و یا در این زمینه نباید نگران بود؟ چیزی که باعث حمله قلبی می‌شود، نرسیدن خون و یا اکسیژن کافی به قلب است که معمولا بر اثر گرفتگی رگ و یا موارد مشابه رخ می‌دهد اما حمله‌پانیک بر اثر وحشت، استرس یا اضطراب شدید ایجاد می‌شود و نه صرفاً مشکلاتی همچون گرفتگی شریان‌های قلب.

مسئله اینجاست که ترس و وحشت خود به تنهایی یکی از اصلی‌ترین علت‌های بروز بیماری‌های قلبی است و این امکان وجود دارد که در حمله‌های مکرر پانیک، فرد دچار مشکلات قلبی که بیشتر به عروق کرونر مربوط است شود.

قطعا زمانی که حمله ناشی ازترس اتفاق می‌افتد، ضربان قلب افراد به طور ناگهانی بالا می‌رود و یا حتی به شدت پایین می‌آید که در چنین شرایطی بروز بیماری‌های قلبی دور از انتظار نیست.

تحقیقات در زمینه این‌که آیا به معنای واقعی حمله‌پانیک می‌تواند مشکلات قلبی را افزایش دهد در حال انجام است اما چیزی که تاکنون مشخص شده، حمله ناشی ازترس علائم تقریبا مشابهی با حمله‌ی قلبی دارد اما نمی‌توان علت بروز آن را حمله قلبی دانست.

اگرچه حمله‌پانیک به تنهایی نمی‌تواند تهدید کننده جدی باشد اما برخی نگرانی‌ها وجود دارد که در صورت حمله‌پانیک و تغییر ضربان قلب، آیا مشکلات قلبی می‌تواند رخ دهد یا نه که در پاسخ باید گفت این اتفاق دور از انتظار نیست و بهتر است برای کنترل حمله ناشی ازترس اقدامات درمانی از طریق روانپزشک انجام شود.

چیزی که شما در این مطلب قرار است مطالعه کنید، نه فقط موضوع حمله پانیک قلب چیست، بلکه به تفاوت اختلال پانیک و حمله ناشی ازترس، انواع حمله پانیک، عوارض بعد از حمله پانیک، مشکلات قلبی و حمله‌پانیک نیز مربوط می‌شود.

حمله پانیک قلب چیست و آیا تفاوتی با حمله قلبی دارد؟

برخی از علائم حمله ناشی ازترس با علائم حمله قلبی مشابه است ولی به طور کلی تمایزهای اساسی میان این دو وجود دارد. یکی از تمایزهای اصلی میان این دو این است که حمله‌ی پانیک ممکن است در هر شرایط و موقعیتی رخ دهد.

برای مثال فرد ممکن است در حین استراحت کردن باشد که به شکل ناگهان دچار حمله‌ی پانیک می‌شود اما در حمله قلبی معمولا زمانی که فعالیت جسمی تغییر کند حمله قلبی رخ می‌دهد. برای مثال در هنگام دویدن، بالا رفتن از پله‌ها و یا انجام برخی فعالیت‌های سنگین که همگی قلب را تحت تاثیر قرار می‌دهد و امکان حمله قلبی نیز در چنین شرایطی بالا می‌رود.

یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی حمله قلبی با حمله‌پانیک این است که زمان رخ دادن حمله قلبی، شرایط و مشکلات به‌وجود آمده با گذشت زمان بدتر خواهد شد اما در حمله‌پانیک دقیقا برعکس این اتفاق می‌افتد یعنی با گذشت زمان اوضاع رو به بهبودی می‌رود و علائم به‌وجود آمده فروکش خواهد کرد.

چیزی که در این میان اهمیت دارد این است که ممکن است فرد مبتلا به حمله ناشی ازترس که قبلا بارها دچار حملات پانیک شده، در صورت بروز علائم فکر کند دچار حمله‌پانیک شده است در صورتی که ممکن است حمله قلبی اتفاق افتاده باشد. در چنین شرایطی بهترین کار تماس با اورژانس است مخصوصا این که به همراه علائم به‌وجود آمده، درد قفسه سینه و همین‌طور نفس تنگی نیز وجود داشته باشد.

زمانی که حمله ناشی ازترس رخ دهد، یا مدیریت استرس و تمرکز کردن می‌توان در مدت زمان کمتری از علائم آن کاست در صورتی که در حمله قلبی این‌طور نیست و اقدامات فوری پزشکی برای درمان لازم است.

برای این که بتوانید تشخیص درستی میان حمله ناشی ازترس و حمله قلبی داشته باشید، بهتر است با علائم این دو آشنا شوید. از علامت‌های اصلی حمله قلبی احساس درد و فشار در ناحیه قفسه سینه، حس تنگی نفس، تعریق و استفراغ، دردی که با سمت بازوها، فک و یا حتی شانه کشیده می‌شود و یا تعریق است که معمولا هنگام انجام فعالیت‌های شدید رخ می‌دهد.

علائمی که افراد در هنگام بروز حمله‌ی پانیک تجربه می‌کنند و بهتر است تفاوت آن را با حمله قلبی بدانند، شدت گرفتن ضربان قلب، تنفس کوتاه، تعریق، حس گرمی یا سردی، لرزش، احساس سوزن سوزن در دست‌هاست که معمولا در هنگام استراحت کردن و یا زمانی که استرس شدید است رخ داده و رفته رفته رو به بهبودی می‌رود.

فروکش کردم تمام علائمی که در حمله‌پانیک اتفاق افتاده تنها بعد از گذشت نیم ساعت برطرف خواهد شد اما در حمله قلبی این‌طور نیست.

حمله پانیک قلب چیست و بررسی انواع حمله پانیک

شاید تصور کنید حمله وحشت زدگی و یا همان پانیک در یک نوع است و همه افراد آن را در یک حالت تجربه می‌کنند در صورتی که این‌طور نیست بلکه پانیک اتک انواع مختلفی دارد و هر کدام در شرایط مختلف برای فرد به‌وجود خواهد آمد. احتمالا این سوال در ذهنتان به‌وجود آمده که حمله پانیک قلب چیست و چرا باید با انواع آن آشنا شد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم با شناخت انواع حمله پانیک، به راحتی‌ می‌توانید تا حدود زیادی از بروز آن جلوگیری کنید زیرا برخی از انواع حمله پانیک قابل کنترل است.

حمله‌پانیک پیش‌بینی نشده: این نوع حمله ناشی ازترس همان‌طور که از نام آن نیز پیداست در شرایط غیر قابل انتظار رخ می‌دهد. یعنی زمانی که فرد در حال راه رفتن، استراحت کردن، کار کردن و یا انجام فعالیت‌های روزمره است. در شرایطی که حمله ناشی ازترس به شکل پیش‌بینی نشده اتفاق می‌افتد، فرد هیچ‌گونه استرس و یا وحشتی ندارد و شرایط کاملا عادی است.

در این نوع پانیک معمولا ما هیچ راهی برای کنترل آن نداریم تنها در زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد می‌توانیم با تمرکز ذهنی و این‌که مطمئن باشیم این تنها یک حمله بی‌خطر پانیک است تا تمام شدن آن منتظر بمانیم.

حمله ناشی ازترس پیش‌بینی شده: از انواع حمله پانیک که ممکن است برای افراد رخ دهد و جلوگیری از آن امکان پذیر باشد، حمله‌پانیک پیش‌بینی شده است. افرادی که دچار این نوع حمله ناشی ازترس می‌شوند معمولا در وضعیت استرس زا قرار گرفته اند و یا در طول روز وضعیت‌های همچون ترس، استرس و یا وحشت را تجربه کرده‌اند.

از فوبیای اجتماعی گرفته تا ترس ملاقات با افراد غریبه، شرکت در یک سخنرانی بزرگ، قرار گرفتن در موقعیت جدید و دور از انتظار همگی باعث ترس و استرس خواهند شد و ممکن است در همان لحظه حمله ناشی ازترس رخ دهد و یا گس از گذشت چندین ساعت از موقعیت و شرایط  استرس زا.

برای کنترل و جلوگیری از ایجاد این نوع حمله‌پانیک بهتر است کنترل کاملی بر روی استرس خود داشته باشید و اگر این کار برایتان دشوار است، بهتر است با روانپزشک صحبت کنید.

تفاوت حمله پانیک و اختلال پانیک

اغلب افراد این تصور غلط را دارند که حمله‌پانیک و اختلال پانیک یکی است ولی در واقعیت این‌طور نیست و این دو با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند اما تفاوت اختلال پانیک و حمله پانیک چیست؟ به طور کلی در پاسخ به این سوال باید گفت زمانی که حمله ناشی ازترس رخ می‌دهد این رویداد با نام حمله‌پانیک شناخته می‌شود اما اصطلاح اختلال پانیک تنها برای یک حمله ناشی ازترس استفاده نمی‌شود.

بعد از این که پاسخ کاملی برای سوال حمله پانیک قلب چیست پیدا کرده‌اید، بهتر است با تفاوت حمله پانیک و اختلال پانیک نیز آشنایی مختصری پیدا کنید.

حمله‌ی پانیک یک موج ناگهانی است که ممکن است علائم جسمی و روانی در فرد ایجاد کند اما زمانی که این مشکل به‌خاطر وجود اضطراب و استرس به‌وجود بیاید از حالت عادی خارج خواهد شد و ممکن است فرد دچار اختلال پانیک شود. شاید حمله ناشی ازترس به تنهایی مسئله جدی نباشد زیرا تنها یک‌بار اتفاق افتاده است اما شرایط در اختلال پانیک اندکی متفاوت است.

تفاوت حمله پانیک و اختلال پانیک در این است که حمله ناشی ازترس با قرار گرفتن در یک موقعیت وحشت‌زا یا استرس آور ایجاد می‌شود و شاید تا چندین سال چنین تجربه‌ای را نداشته باشد اما فردی که دچار اختلال پانیک شده، این حملات را به طور مکرر تجربه خواهد کرد به طوری که گاهی کنترل آن سخت می‌شود.

اختلالات پانیک گرچه تهدید جدی محسوب نمی‌شوند اما قطعا زندگی افراد را دچار مشکل خواهند کرد و ممکن است نگرانی‌هایی ایجاد کنند که باید تحت نظر پزشک مورد بررسی قرار بگیرند تا فرد بتواند با راه‌کارهای پزشکی دقیق، کنترل کاملی بر روی اختلال پانیک داشته باشد.

حمله پانیک قلب چیست و آیا بیماری قلبی ایجاد می‌کند؟

از آن‌جایی که درصد بالایی از علائمی که افراد مختلف در حمله وحشت یا حمله‌پانیک تجربه می‌کنند با علائم مشکلات و یا حمله قلبی یکسان است، این امر باعث استرس و نگرانی بیشتر افراد می‌شود.

اگر از یک فردی که تنها یک‌بار دچار حملات پانیک شده باشد سوال کنید که آن لحظه چه احساسی به شما دست داد؟ قطعا خواهد گفت علائمی که داشتیم شبیه به یک سکته قلبی و یا حمله قلبی بود، احساس می‌کردم قلبم می‌ایستد و یا قرار است اتفاقی برای قلبم بیفتد.

اما اگر می‌خواهید بدانید حمله پانیک قلب چیست، باید به شما بگوییم در برخی مواقع حمله‌پانیک به قلب و مشکلات قلبی مرتبط است. یعنی در واقع این احتمال وجود دارد که حمله قلبی باعث بروز حمله ناشی ازترس شده باشد و به‌همین دلیل آن دسته از افرادی که در خانواده خود سابقه مشکلات قلبی دارند و یا از قبل دچار حمله قلبی، سکته قلبی و یا مواردی از این قبیل شده‌اند ممکن است به‌واسطه‌ آن دچار حمله‌پانیک شوند. چنانچه از افرادی هستید که علاوه بر اختلال پانیک، مشکلات قلبی نیز دارید، حتما باید موضوع را جدی بگیرید و برای معاینه به متخصص مربوطه مراجعه کنید.

اما “حمله پانیک قلب چیست؟” حمله‌پانیک قلب حمله‌ای است که تنها در چند دقیقه رخ می‌دهد و شدت ضربان قلب را افزایش یا کاهش خواهد داد. این مشکل به‌خاطر مشکلات روحی روانی ایجاد می‌شود و اگر به شکل مکرر ادامه پیدا کند، این امکان وجود دارد که ناراحتی‌های قلب را افزایش دهد.

اگرچه حمله قلبی وضعیتی است که در آن حال فرد رو به وخامت می‌رود اما در پانیک به مراتب و با گذشت چند دقیقه حمله دفع خواهد شد اما گاهی تشخیص این دو کاری مشکل است یعنی ما نمی‌توانیم تشخیص دهیم که دچار حمله ناشی ازترس شده‌ایم یا حمله قلبی و تنها راه‌کار شناسایی آن توجه به علائم است.

بعد از این‌که به یک پاسخ جامع برای سوال حمله پانیک قلب چیست رسیدید، اگر تنها یک‌بار دچار حمله‌پانیک شده‌اید و مطمئن هستید که دچار حمله قلبی نشده‌اید، معمولا نیازی به بررسی پزشکی نیست اما اگر علائم شما شبیه علائم حمله قلبی است یعنی درد قفسه سینه، تنگی نفس است که با گذشت چند دقیقه بهبود نمی‌یابد شما باید مشکل موجود را حمله قلبی تلقی کنید و فورا با اورژانس تماس بگیرید.

به جز این مسئله، اگر به شکل مکرر دچار حمله ناشی ازترس می‌شوید و یا اختلال پانیک دارید، برای این که در آینده مشکلات قلبی برایتان به‌وجود نیاید، بهتر است به روان‌پزشک مراجعه کرده تا با روش‌های درمانی بخصوص، روند درمان پانیک آغاز شود.

شناخت بیشتر عوارض بعد از حمله پانیک

با شناخت دقیق و کامل عوارض بعد از حمله پانیک علاوه بر کاستن نگرانی‌ها، شما بهتر می‌توانید این بیماری را کنترل کنید. البته قبل از هر چیز باید بگوییم عوارض بعد از حمله پانیک برای همه اتفاق نمی‌افتد و بسیاری از افراد تنها در همان لحظه‌ای که حمله ناشی ازترس رخ داد دچار علائمی همچون کوتاه شدن تنفس، احساس سوزن سوزن دست‌ها، درد تیز در سینه، کاهش یا افزایش ضربان قلب، حس لرزش و یا گاهی تعریق می‌شوند.

اما چیزی که ما می‌خواهیم بدانیم علائم پانیک نیست بلکه‌ عوارض بعد از حمله پانیک است که آیا می‌تواند مشکل ساز باشد یا نه؟ از آن‌جایی که حمله‌پانیک یک حمله بدون خطر است، قطعا زمانی که به ندرت این اتفاق بیفتند، مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند مگر آن که فرد از قبل دچار بیماری‌های دیگری نیز باشد که ممکن است تاثیر منفی بر روی آن‌ها داشته باشد.

یک فرد سالم، زمانی که حمله یا آنک پانیک را تجربه می‌کند، معمولا بعد از چند دقیقه همه چیز به روال قبل بازمی‌گردد و فقط نگرانی‌ و استرس است که فرد را آزار می‌دهد.

مشکل زمانی است که حمله‌پانیک تبدیل به اختلال پانیک شود یعنی در واقع فرد نه یک بار بلکه به شکل مکرر دچار حمله ناشی ازترس است و نمی‌تواند در شرایط استرس زا قرار بگیرد.

این افراد ممکن است بعد از پانیک عوارضی را تجربه کنند که شامل مشکلات حراسی، استرس، نگرانی و یا حتی برخی بیماری‌های قلبی است زیرا در صورت وجود اختلال پانیک شدت ضربان قلب به طور مکرر دچار تپش می‌شود. بنابراین برای جلوگیری و یا کاهش عوارض پانیک بهتر است هر چه سریع‌تر درمان‌های لازم انجام شود.

معمولا آن دسته از افرادی که به شکل مدام حملات پانیک را تجربه می‌کنند ممکن است علاوه بر داشتن استرس، فشار خون آن‌ها نیز به‌واسطه ترس کاهش یا افزایش پیدا کند و مشکلات دیگری به‌وجود بیاورد.

تغییر ضربان قلب، احساس سردی و یا گرمی از عوارض دیگری است که بعد از پایان یافتن اتک پانیک متوجه بسیاری از افراد خواهد شد و چنانچه علائم یا عوارض بعد از چند دقیقه بهبود پیدا نکرد، احتمال این‌که حمله قلبی رخ داده باشد وجود دارد و نیاز به بررسی فوری پزشکی برای جلوگیری از عوارض خطرناک دارد.

کلام آخر

در پایان باید گفت بسیاری از افراد با عدم شناخت برای حمله ناشی ازترس، دچار نگرانی شدید مخصوصا در حین اتک پانیک می‌شوند و این امر موجب استرس خواهد شد که خود عامل بیماری‌های زیادی است و بهتر است هرچه سریع‌تر اقدامات درمانی لازم انجام شود.

چیزی که ما در این‌جا قصد داشتیم به طور کامل بررسی کنیم، پاسخ به سوال حمله پانیک قلب چیست بود و امیدواریم با مطالعه کامل مقاله پاسخ خود را در خصوص حمله‌پانیک قلب گرفته باشید.

چیزی که شما در این مطلب فرا گرفتید تنها به “حمله پانیک قلب چیست؟” خلاصه نمی‌شد بلکه ما تلاش کردیم به موضوعات مهم دیگری همچون حمله پانیک قلب چیست و آیا می‌تواند مشکلات قلبی ایجاد کند؟، تفاوت حمله‌پانیک قلب با حمله قلبی، بررسی انواع مختلف حمله ناشی ازترس، تفاوت اصلی حمله‌پانیک و اختلال پانیک، مشکلات قلبی که به واسطه حمله‌پانیک اتفاق می‌افتد و همین‌طور شناخت بیشتر عوارض اصلی بعد از حمله ناشی ازترس بپردازیم تا شما در این زمینه آگاهی کافی به دست بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید