فشار خون بالا

اگر بدنی کاملا سرحال دارید و قادر به انجام تمامی فعالیت های روزمره خود هستید ، باید به شما آفرین بگوییم . اما در مواقعی ممکن است به بیماری مبتلا شوید و خودتان متوجه نشوید . این بیماری همان فشارخون بالا می باشد که ممکن است سال های متمادی به این بیماری مبتلا باشید ولی به دلیل نداشتن علائم ، خودتان متوجه نشوید که به این بیماری مبتلا هستید .

فشارخون بالا

این موردی طبیعی است . چرا که انسان تا از دردی اذیت نشود ، به فکر درمان نمی افتد . ولی شمایی که در حال خواندن این مطلب هستید ، قطعا می خواهید قبل از ابتلا به این بیماری از انواع آن و مراقبت های پیشگیری کننده آگاه شوید و یا اگر به این بیماری مبتلا شده اید ، از درمان فشارخون بالا مطلع شوید .

پس با کلینیک قلب ما برای دستیابی به پاسخ سوالاتتان همراه باشید .

 

فشار خون بالا چیست؟

فشار خون نیروی خون انسان است که از طریق شریان های بدن شما جریان می یابد. شریان های شما رگ های خونی هستند که خون را از قلب به تمامی قسمت های بدن پمپاژ می کند. قلب شما با هر تپش خون را به باقی قسمت های بدن می فرستد . با جریان یافتن خون ، فشار خون به دیواره شریان شما وارد می شود. به این فشار ، فشار خون گفته می شود.

فشارخون بالا

فشار خون بالا (که به آن هیپرتانسیون نیز گفته می شود) زمانی اتفاق می افتد که خون با فشار بیشتر از حد طبیعی در سرخرگ های شما حرکت می کند. بسیاری از عوامل می توانند موجب ابتلا به فشار خون بالا شوند. اگر میزان فشار خون شما خیلی زیاد شده و یا مدت طولانی بالا قرار داشته باشد ، می تواند باعث اختلال در سلامتی شود. فشار خون بالایی که کنترل نشود ، شما را در معرض خطر بیشتری برای سکته مغزی ، بیماری های قلبی ، حمله قلبی و نارسایی کلیه قرار می دهد.

2 نوع فشار خون بالا وجود دارد :

فشار خون بالا(اولیه) :  وقتی علت مشخصی برای فشار خون بالا وجود ندارد ، فشارخون اولیه گفته می شود. این شایع ترین نوع فشار خون است. این نوع فشار خون معمولاً سالها طول می کشد تا بوجود آید. این فشارخون احتمالا حاصل شیوه زندگی نامناسب ، محیط و نحوه تغییر وزن و بدن شما با افزایش سن است.

بنابراین با داشتن سبک زندگی مناسب و داشتن بهترین رژیم غذایی با کلینیک دکتر فرزاد ، می توانید این بیماری را کنترل کنید ولی نمیتوانید به صورت قطعی این بیماری را درمان کنید .

فشارخون ثانویه : این مشکل در شرایطی است که یک بیماری یا دارو باعث فشار خون شما می شود. مواردی که می تواند فشار خون ثانویه ایجاد کند عبارتند از:

1. مشکلات کلیوی

2.آپنه خواب

3.مشکلات غده تیروئید یا آدرنال

4.برخی از داروها

پس با درمان بیماری های بالا فشارخون ثانویه شما به طور قطعی درمان می شود.

درمان قطعی فشارخون بالا

 

علائم فشار خون بالا

بسیاری از افراد در سرتاسر دنیا به بیماری فشارخون بالا یا هیپرتانسیون گرفتار هستند . بیشتر این افراد علائمی ندارند. به همین دلیل است که گاهی اوقات این بیماری “قاتل خاموش” خوانده می شود. پس لازم است فشارخون شما به طور مرتب چک شود تا بتوانید عادات غذایی و دارویی خود را با پزشک هماهنگ کنید .

فشارخون بالا

برخی از افراد با ابتلا به فشارخون به خونریزی بینی ، سردرد یا تنگی نفس مبتلا می شوند. معمولاً این علائم وقتی رخ می دهند که فشار خون به طور خطرناکی بالا رفته باشد.

چه چیزی منجر به فشار خون بالا میشود؟

تغذیه ، مصرف دارو ، سبک زندگی ، افزایش سن و ژنتیک می تواند باعث ابتلا به فشار خون بالا شود. پزشک می تواند به شما کمک کند تا متوجه عوامل ایجاد کننده بیماری شوید. عواملی که می توانند منجر به ابتلا به فشار خون بالا شوند عبارتند از:

1.یک رژیم غذایی حاوی نمک ، چربی و یا کلسترول .

2.شرایط مزمن مانند مشکلات کلیوی و هورمونی ، دیابت و کلسترول بالا.

3.سابقه خانوادگی ، به ویژه اگر والدین یا سایر نزدیکانتان فشار خون بالا دارند.

4.عدم فعالیت بدنی.

5.سن بالاتر (هر چه سن شما بالاتر باشد ، احتمال ابتلا به فشار خون بالا بیشتر است).

6.اضافه وزن و چاقی.

7.نژاد (افراد سیاهپوست غیر اسپانیایی نسبت به افراد نژادهای دیگر به احتمال زیاد فشار خون بالایی دارند).

8.برخی از داروهای ضد بارداری.

9.استرس

10.مصرف دخانیات یا نوشیدن زیاد الکل.

بنابراین شما می توانید با داشتن یک سبک زندگی سالم ، فشارخون خود را کنترل کنید . پس به یک متخصص تغذیه خوب مراجعه کنید تا متناسب با بیماری شما نسبت به کنترل بیماری شما اقدام کند . علاوه بر این با بررسی بهترین رژیم های لاغری ، وزن بدن که یکی از عوامل مهم در ابتلا به فشارخون بالا می باشد را کاهش دهید .

شما می توانید برای دریافت تازه ترین ورزش ها برای لاغری و طرز تهیه انواع غذاهای رژیمی و موثر در کاهش فشارخون ، اپلیکیشن دکتر فود را دانلود کنید .

فشار خون بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

فشار خون بالا با استفاده از بررسی اعداد روی مانیتور فشار خون تشخیص داده می شود. این یک آزمایش مشخص برای کلیه ویزیت های پزشک است. پرستار یک باند (کاف) را در اطراف بازوی شما قرار می دهد. باند به پمپ کوچک و یک شلنگ وصل می شود. پمپ فشار داده می شود و حس می کنید که به بازوی شما فشار وارد می شود . سپس فشار به پمپ متوقف می شود و اعداد قرائت می شود. این 2 عدد را که فشار خون شما را تشکیل می دهد .

فشارخون بالا

شماره اول فشار سیستولیک شما است (اوج فشار خون وقتی قلب شما در حال پمپاژ است). شماره پایین تر فشار دیاستولیک شما است (کمترین فشار پمپاژ خون ). همچنین ممکن است از پزشک بشنوید که می گوید فشار خون “120 از 80” است.

1.فشار خون طبیعی کمتر از 120 در سیستولیک و کمتر از 80 در دیاستولیک است.

2.میزان فشار خون قبل از افزایش 120-139 در سیستولیک و 80-89 در دیاستولیک است.

3.فشار خون بالا ، مرحله 1 از 140-159 در سیستولیک و 90-99 در دیاستولیک است.

4.فشار خون بالا ، مرحله 2 160 یا بالاتر در سیستولیک و 100 یا بالاتر در دیاستولیک است.

هرچه فشار خون شما بالاتر باشد ، بیشتر نیاز به بررسی آن دارید. بعد از سن 18 سالگی ، فشار خون خود را حداقل هر دو سال یک بار بررسی کنید. اگر در گذشته فشار خون بالا داشته اید ، این کار را بیشتر انجام دهید.

برای بررسی فشارخون و پی بردن به اینکه این بیماری منجر به بیماری های قلبی نظیر بیماری عروق کرونر قلب ، سکته قلبی و … نشود ، به بهترین فوق تخصص قلب کشور مراجعه کنید .

آیا می توان از فشار خون بالا جلوگیری کرد ؟

فشارخون بالا

اگر فشار خون بالا ناشی از سبک زندگی است ، می توانید برای کاهش خطر قدم بردارید:

1.کاهش وزن (یافتن بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی)

2.اجتناب از مصرف دخانیات

3.ورزش

4.کاهش مصرف نمک موثر در درمان خانگی فشارخون بالا

5.کاهش مصرف الکل

6.آرامش

اگر فشار خون بالا ناشی از بیماری یا دارویی است که مصرف می کنید ، با پزشک خود مشورت کنید. او ممکن است بتواند داروی شما را تغییر دهد. علاوه بر این ، درمان بیماری شما (مانند کنترل دیابت) می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند. این دسته از فشارخون که ناشی از بیماری خاصی می باشد فشار خون ثانویه است که درمان قطعی دارد.

درمان قطعی فشارخون بالا

درمان فشار خون بالا

درمان فشارخون بالا معمولاً با تغییراتی که در شیوه زندگی خود ایجاد کرده اید شروع می شود تا به کاهش فشار خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک کند. علاوه بر این ، پزشک ممکن است داروی برای کاهش فشار خون شما تجویز کند.

فشارخون بالا

در صورت داشتن فشارخون اولیه ، هدف از درمان این است که فشار خون شما به حد طبیعی کاهش یابد. پس نباید انتظار درمان قطعی فشارخون را داشته باشید بلکه می توانید آن را کنترل کنید . پزشک شما ممکن است به شما دارویی تجویز کند که مصرف آسان داشته و عوارض کمی داشته باشد . این روش درمانی بسیار موفق است. اگر فشار خون شما فقط با دارو قابل كنترل است ، لازم است تا آخر عمر دارو را مصرف كنيد. بدون مکالمه با پزشک ، دارو را قطع نکنید. در غیر این صورت ، ممکن است خطر سکته یا حمله قلبی را افزایش دهید.

ولی در صورت ابتلا به فشارخون ثانویه ، با برطرف شدن بیماری که منجر به فشار خون بالا شده است ، می توانید به طور قطعی فشارخون را درمان کنید .

درمان قطعی فشارخون بالا

درمان خانگی فشارخون بالا

چگونه با فشارخون بالا زندگی کنیم ؟

کنترل فشار خون بالا یک تصمیم برای تمام مدت زندگی می باشد. برای این کنترل لازم است بر وزن خود نظارت کنید ، مواد غذایی سالم مصرف کنید ، ورزش کنید ، با استرس مقابله کنید ، از کشیدن سیگار و مصرف الکل خودداری کنید. اگر برای کنترل فشار خون بالا به دارو احتیاج دارید ، به احتمال زیاد در تمام طول زندگی به آن احتیاج خواهید داشت.

همچنین لازم است به طور منظم فشارخونتان را اندازه گیری کنید و یا به پزشک اطلاع دهید و به او مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید