کلینیک قلب دکتر هومان

بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق
بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق

سوزش قلب و معده

سوزش قلب و معده، دردیست که معمولا در پشت و خط وسط قفسه سینه

سوزش قلب و معده عملا جزء دردهایی هستند که به معده مربوط هستند و از مشکلات جزئی سرچشمه می­گیرند. در بعضی از شرایط مانند بیمارانی که مبتلا به فشار خون، چربی خون، دیابت و …. هستند استثنایی وجود دارد؛ مانند مشکلات قلبی، گوارشی، ریوی و کبد و دیگر مشکلات عضلانی اسکلتی. ما در این مقاله به علت سوزش قلب و معده، ارتباط سوزش قلب معده و دیگر سوالات می­پردازیم.

سوزش قلب و معده

علت سوزش قلب و معده

سوزش قلب و معده اگر با زیرزبانی و درد معده هم با قرص های معده درمان شود، شما نمی­توانید علل قلبی را رد کنید، مراجعین بسیاری بوده­اند که درد معده داشته­اند و با قرص معده خوب شده­اند اما استثنایی هم وجود داشته است که ایست قلبی کرده و چون پزشک احساس کرده است که این مشکل از معده است پس بررسی اساسی دیگری انجام نداده است و فرد دچار ایست قلبی شده است.

اما معمولا سری نکته­هایی را تاکید می­کنیم تا بتوانیم این دردها را از هم افتراق دهیم. دردهای گوارشی منطقه معده معمولا دردهایی هستند که طولانی مدت هستند؛ یعنی فرد بیشتر از ۲۰ الی۳۰ دقیقه یا حتی یک ساعت درد دارد.

درد و سوزش قلب و معده ، دردی است که معمولا در پشت و خط وسط قفسه سینه احساس می­شود و معمولا با گرسنگی یا بالعکس با سیر شدن تشدید پیدا می­کند. معمولا دردهای ناحیه اثنی­عشر با گرسنگی تشدید می­شوند و فرد به محض مصرف وعده غذایی خود، خوب می­شود. همین افراد، به محض اینکه دوباره گرسنه می­شوند و اسید معده آنها بالا میرود، درد قفسه سینه آنها تشدید می­شود.

معمولا این افراد درد بسیار تیزی در قفسه سینه خود احساس می­کنند. این افراد در نیمه شب با دردهای شدید بیدار می­شوند. سوزش­های شدید  بلافاصله با خوردن غذا و مخصوصا شیر که قلیایی است و اسید را خنثی می­کند، خوب می­شود. در اکثر مواقع این افراد ولع زیادی به غذا خوردن دارند، پس در همین جهت وعده­های غذایی خود را زیاد می­کنند که اسید معده را خنثی کنند، پس در نتیجه چاقی و اضافه وزن به سراغ آنها می­آید.

برعکس دردهای ناحیه معده یا زخم های معده، این افراد در سر معده خود احساس سوزش و سنگینی می­کنند. دردهایی که معمولا با خوردن غذا بیشتر می­شود،یعنی فرد اگر غذای سنگینی بخورد و سوزش قلب و معده داشته باشد، ممکن است پشت یا حتی دست راست یا چپ، شانه چپ یا راستش تیر بکشد که این تیر کشیدگی باعث می­شود فرد به سمت غذا نرود و از غذا خوردن فوبیا داشته باشد.

بنابراین خود به خود وعد­ه­های غذایی را کم می­کند، حجم غذا کمتر می­شود و سپس اشتها پایین می­آید و بنابراین لاغری و کاهش وزن ایجاد می­شود که این مورد، بررسی مهمتری در پیش خواهد داشت.

ارتباط سوزش قلب معده

در مورد علل سوزش قلب و معده یا ارتباط سوزش قلب معده و تشخیص های آن چند نکته وجود دارد:

ما هرگونه دردی را که از قسمت فک تحتانی تا ناف باشد و به ویژه در آقایان، حتما باید علل قلب و گوارشی را مد نظر قرار دهیم، اما ابتدا به سمت دردی می­رویم که بتوانیم‌ منطقه درد را نشان کنیم. دردی که در اصطلاح پزشکی به عنوان منطقه اپی گاستر شناخته می‌شود.

منطقه اپی گاستر، منطقه­ای است که قسمت پایین جناق سینه، یعنی ناحیه معده سمت چپ و راست تا حدودا بالای ناف می­باشد، که منطقه بسیار مهمی است که دردهای بسیار گول زننده و دردهایی دارد که تقلید کننده هم هستند.

اعضایی که در آنجا قرار دارند، قسمت تحتانی قلب است، دیافراگم یا پرده تنفسی، کبد و طحال، قسمت تحتانی ریه ها و معده مهم ترین و بزرگترین ارگان آن منطقه است، و همچنین عضلات بین دنده­ای و استخوان ها.

دردهای این منطقه دردهایی هستند که بسیار همدیگر را تقلید می­کنند. هرگونه احساس درد یا ناراحتی که ما در ناحیه زیر جناق و بالای ناف داشته باشیم، حتما باید بررسی شود.

به ویژه اگر این سوزش قلب و معده در افراد بالای چهل و چهل و پنج سال و آقایان باشد؛ بنابراین درد اپیگاسر در افراد بالای چهل و پنج سال حتما بررسی می­خواهد. چه از نظر گوارشی و چه از نظر قلبی و ریوی، معمولا سوزش ها یا درد های این منطقه بسیار مهم هستند. اگر بخواهیم توضیح دهیم که کدام  دردها قلبی هستند و کدام دردها معده و گوارشی هستند، هیچ پزشکی شاید نتواند قطعی و با شرح حال یا معاینه تشخیص دهد که این دردها قلبی هستند یا معده.

بنابراین در تمام افراد بالای چهل و پنج سال به ویژه آقایان و افرادی که دیابتی هستند حتما باید با روش­هایی غیر از شرح حال، ما بتوانیم دردهای قلبی را از دردهای غیر قلبی که در راس آنها گوارش است، افتراق دهیم.

سوزش های معده و سوزش­های سر دل یا سوزش­های قلبی دردها و ناراحتی­ها احساس ناخوشایندی هستند که فرد در این منطقه احساس می­کند؛دارای سری عللی است که به آن می­پردازیم.

عفونت­های قسمت تحتاتی ریه، دردهای این منطقه را ایجاد می­کند که دردهایی هستند همراه با تب و لرز و تنگی نفس. فرد در این حال زجر تنفسی دارد، اکسیژن پایین است و از همه مهم­تر آزمایش­ها و بالین بیمار عفونت­ها و تب و لرز را نشان می­دهد.

کبد چرب می­تواند به ندرت درد در قسمت اپیگاسر و در قسمت سمت راست زیر ریه ایجاد کند که این هم درد مبهمی است که معمولا فردی که چاق، چربی خون، سیگاری است، سابقه خانوادگی کبد چرب دارد و دردهای سنگ کیسه صفرا هم می­توانند این دردها را ایجاد کنند. حالت سوزش قلب و معده که در ناحیه اپیگاسر که معمولا نشانه مهم آن این است که درد به شانه راست تیر کشد، حالت کولیکی دارد.

این به ایم معناست که تیر کشیدن شدیدی به وجود می­آید که چند ثانیه طول می­کشد و بعد از بین می­رود و مجدد با یک فاصله زمانی ثابت تکرار می­شود و علامت مهم آن این است که این درد به دنبال خوردن غذاهای چرب ایجاد می­شود. یعنی فرد یک الی دو ساعت بعد از مصرف غذای چرب، درد تیر کشنده در شانه راست دارد. چند ثانیه تیر می­کشد و بعد از درد می­افتد.

دوباره با یک فاصله زمانی نیم ساعت تا یک ساعت دوباره تکرار می­شود. اینها دردهایی هستند که دردهای عضلانی اسکلتی که محل اتصال التهاب عضلات بین دنده­ای به استخوان ها یا التهاب استخوان جناق. این دردها می­توانند دردهایی دهند که معمولا با فشار دادن آن محل، درد ایجاد می­شود. اینها علل نادری هستند که گفته شد.

انواع روش تشخیص سوزش سر معده قلب

در مورد سوزش قلب و معده که با یکدیگر ارتباط داشته باشد، اصولا می­گوییم این دردها، دردهایی هستند که بیشتر و معمولا در ناحیه سینه سمت چپ یا خط قفسه سینه و یا در ناحیه معده ایجاد می­شوند و فرد احساس سنگینی در آن قسمت می­کند و احساس می­کند یک دردی است که معمولا سوزش هایی که ۵، ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می­کشد و فرد کلافه می­شود.

دردی که معمولا با راه رفتن و فعالیت بدتر می­شود، ممکن است این درد در ناحیه اپیگاسر به شانه چپ و پشت هم برسد. اما واضحا با غذا ارتباطی ندارد و برخلاف درد های گوارشی، کمتر از دردهای گوارشی طول می­کشد. معمولا این دردها ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می­کشند و با استراحت بهتر می­شوند و وقتی فرد دم و باز دم عمق دارد، بهتر می­شود.

فرد در بعضی موارد ممکن است در کنار این دردها تنگی نفس هم داشته باشد. این دردی است که ما معمولا و مخصوصا اگر فرد دیابتی باشد یا سن آن بالا باشد و یا خانم باشد، باید به دردهای قلبی هم شک کنیم.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم و روش های درمان

برای سوزش قلب و معده و مراجعه به پزشک بستگی به بیمار، سن، جنس و شرایط دارد. افراد بالای ۴۰ سال هر نوع درد و سوزشی در ناحیه معده داشته باشند حتما باید به پزشک مراجعه کنند. مخصوصا اگر سیگاری باشند، چربی خون، دیابت، فشار خون، نارسایی کلیه یا سابقه خانوادگی قلبی داشته باشند حتما باید یکبار برای غربالگری به پزشک قلب و عروق مراجعه کنند و علل قلبی را اول رد کنند و بعد برای تشخیص سایر علل به پزشک­های دیگر ارجاع شوند.

چگونه تفاوت سوزش قلب و معده را از همدیگر تشخیص دهیم؟

در هر صورت با یک شرح حال و معاینه، شاید در افراد بالای ۳۵ ، ۴۰ سال نشود به تنهایی دردهای قلبی را از دردهای معده افتراق داد، اما دردهای قلبی معمولا کوتاه تر هستند و ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می­کشند. احساس سنگینی یا فشار و احساس تنگی نفس در کنار آن دردی است که با فعالیت بیشتر می­شود. در فرد سیگاری ، دیابتی یا فشار خونی و یا سابقه خانوادگی قلبی، دردهای معده معمولا مدت بیشتری طول می­کشند.

مدت زمانی بیشتر از ۲۰ دقیقه نیم ساعت دارند و دردهایی هستند که معمولا با معده خالی یا معده سیر تشدید می­شوند و با خوردن غذا، نوشیدنی­های گازدار و کافئین­دار تشدید پیدا می­کنند. این درد معمولا سوزشی است که معمولا حالت گر گرفتی معده دارد و حالت فشار ندارد. این دردها  بازهم با همه این روش ها ۱۰۰٪، ما نمی­توانیم افتراق دهیم.

اگر فرد دیابتی است و سن بالا دارد و دردی است که کلافه اش کرده است، دردی که معمولا مدت زمان آن بیشتر می­شود، تعداد حملات آن بیشتر می­شود. درد را نباید دست کم بگیریم، بنابراین در افراد بالای ۴۵ سال، خانم ها، دیابتی ها و افراد مسن یا افرادی که مشکل کلیه دارند و هر نوع سوزش قلب و معده را، باید اول به پزشک قلب اطلاع دهیم.

با یک شرح حال و معاینه، حتی یک نوار قلب و اکو و تست ورزش ما می­توانیم علل قلبی را رد کنیم، زیرا علل قلبی خطرناک هستند. پس از اینکه علل قلبی را رد کردیم، می­توانیم به مسائل دیگر مانند علت گوارشی فکر کنیم، علل ریوی را رد کنیم و بعد مسائل کبدی را رد کنیم و مسائل عضلانی اسکلتی هم یکی از مسائل افتراقی هستند.

دیگر علائم سوزش قلب و معده

در مورد دردهای گوارشی بطور خلاصه می­گوییم؛ درد در ناحیه زیر جناق سینه با انتشار به سمت راست معمولا دردهایی هستند که بیشتر از 20 دقیقه الی نیم ساعت طول می­کشند. ممکن است به پشت و دست چپ نیز سرایت کنند. این درد، دردی است که معمولا در اثنی­عشر با گرسنگی تشدید پیدا می­کند و در مورد معده برعکس، با گرسنگی بهتر می­شود و با غذا خوردن تشدید پیدا می­کند.

سخن پایانی

ما در مقاله بالا به علت سوزش قلب و معده، ارتباط سوزش قلب معده و دیگر سوالات پرداختیم؛ و به این نتیجه رسیدیم که این درد و سوزش­ها فقط از قلب و معده نشأت نمی­گیرد، بلکه می­تواند از اعضاء­های دیگر بدن هم سرچشمه گیرد. در سری مشکلات و دردهایی که در قفسه سینه و پشت ایجاد می­شود، ما نباید آن را نادیده بگیریم بلکه فورا باید به اورژانس مجهز مراجعه کرده و این سری از درد و سوزش­ها را با پزشک متخصص درمیان گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید