کلینیک قلب دکتر هومان

بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق
Search
بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق

بدنسازی و افتادگی دریچه میترال

رابطه افتادگی دریچه میترال و بدنسازی چیست؟

در این مقاله قصد داریم درباره رابطه افتادگی دریچه میترال و بدنسازی صحبت کنیم. افتادگی دریچه میترال (MVP) یک بیماری قلبی است که در آن دریچه میترال قلب به طور غیر طبیعی به سمت عقب بازمی‌گردد. این دریچه بین دو حفره بالایی قلب، دهلیز چپ و بطن چپ قرار دارد. در MVP، دریچه میترال به اندازه کافی محکم نیست و ممکن است مقداری خون به دهلیز چپ بازگردد. علت دقیق MVP مشخص نیست؛ اگر MVP درمان نشود، ممکن است عوارض زیر از جمله نارسایی قلب (CHF)، ترومبوز (thrombosis)، ایسکمی قلبی (myocardial ischemia)، سکته مغزی، ورزش و افتادگی دریچه میترال را در پی داشته باشد؛ به این ترتیب اگر به MVP مبتلا هستید و قصد ورزش کردن دارید مهم است که با بهترین فوق تخصص دریچه میترال صحبت کنید. این متخصصان می‌توانند به شما در انتخاب ورزش‌های مناسب و ایمن کمک کنند؛ برای دریافت اطلاعات در این زمینه تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

رابطه میان افتادگی دریچه میترال و ورزش بدنسازی چگونه است؟

بدنسازی می‌تواند برای افتادگی دریچه میترال مناسب باشد؛ از آنجا که تمرینات قدرتی، توده عضلانی بدون چربی را افزایش می‌دهد به سیستم قلبی ـ عروقی در پمپاژ و ارسال خون کمک می‌کند. این مسئله منجر به فشار کمتری بر شریان‌های شما می‌شود که به کاهش احتمال مشکلات مربوط به قلب کمک می‌کند؛ اما قبل از شروع هر برنامه ورزشی، بهتر است با پزشک مشورت و برنامه‌ای مناسب برای خود تعیین کنید. هنگام بدنسازی به نظارت و کنترل ضربان قلب و فشار خون خود توجه بیشتری داشته باشید و در صورت بروز هرگونه علائم ناگوار، فعالیت خود را متوقف و به پزشک مراجعه کنید. کاردیو و بدنسازی با شدت بالا می‌توانند فشار زیادی به قلب وارد کنند؛ بنابراین از دویدن صرف‌نظر کنید و ورزش‌هایی با شدت کمتر مانند دویدن یا پیاده‌روی را انتخاب کنید و اگر پزشک شما اجازه داد که ورزش بدنسازی را انتخاب کنید از وزنه‌های سبک‌تر استفاده کنید.

از جمله تمریناتی که می‌توان همراه با بیماری قلبی آنها را انجام داد شامل موارد زیر است؛

  • تمرینات هوازی: تمرینات هوازی مانند پیاده‌روی، دویدن، شنا، دوچرخه‌سواری و ایروبیک می‌توانند به بهبود سلامتی قلبی کمک کنند. این تمرینات در بالا بردن ضربان قلب و قدرت بخشیدن به عضلات قلب مؤثرند.
  • تمرینات مقاومتی: تمرینات مقاومتی مانند بدنسازی با وزن‌ها، تمرینات با دستگاه‌های وزنه‌ای و تمرینات با وزن بدن می‌توانند عضلات قوی‌تری را تقویت کنند؛ اما در انجام تمرینات مقاومتی، بهتر است با وزن‌های سبک شروع کنید و به تدریج به وزن‌های سنگین‌تر بروید.
  • تمرینات تنفسی و آرامش: تمرینات تنفسی مانند یوگا و مدیتیشن می‌توانند به کاهش استرس و افزایش آرامش کمک کنند. این تمرینات می‌توانند به کنترل ضربان قلب و فشارخون کمک کنند.
  • تمرینات انعطاف‌پذیری: تمرینات انعطاف‌پذیری مانند استرچینگ و پیلاتس می‌توانند عضلات را انعطاف‌پذیرتر و به بهبود حرکت و انعطاف‌پذیری کمک کنند.

در پاسخ به سؤالاتی چون رابطه بین بدنسازی و افتادگی دریچه میترال چیست باید گفت که افراد دارای ناراحتی قلبی می‌توانند بدنسازی کنند، اما باید در هنگام ورزش از حرکاتی که فشار زیادی به قفسه سینه وارد می‌کنند خودداری کنند. بهتر است از حرکاتی که باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب می‌شوند، مانند پرس سینه، خم شدن با وزن‌های سنگین و شیب‌دار، اجتناب کنید. به جای آن، می‌توانید از تمرینات هوازی مانند پیاده‌روی، دویدن، شنا، دوچرخه‌سواری و ایروبیک استفاده کنید. همچنین، بهتر است قبل از شروع هر برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید و برنامه‌ای مناسب برای خود تعیین کنید.

ارتباط مفید افتادگی دریچه میترال با بدنسازی

در اینجا چندین فایده برای سلامت قلب که از طریق بدنسازی ایجاد می‌شود و بین افتادگی دریچه میترال و بدنسازی رابطه مفید ایجاد می‌کند فهرست می‌کنیم:

  • گردش خون را بهبود می‌بخشد

داشتن گردش خون خوب برای سلامتی مهم است – وقتی گردش خون شما به خوبی کار می‌کند، بدن شما اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می‌کند.

می‌توانید تمرینات خود را با هدف بهبود گردش خون برنامه‌ریزی کنید.

استفاده از دستگاه‌های مقاومتی، روشی مؤثر برای هدف قرار دادن مناطق خاصی از بدن است؛ مثلاً می‌توانید با استفاده از دستگاه پرس پا، گردش خون را در قسمت پایین‌تنه خود بهبود ببخشید. با انجام حرکات کششی و حرکت‌های نشسته روی گردش خون در پشت خود کار کنید. انجام تمرینات مقاومتی منظم با وزنه نه تنها گردش خون را بهبود می‌بخشد؛ بلکه به بدن شما کمک می‌کند قوی بماند.

  • خطر حمله قلبی یا سکته را کاهش می‌دهد

مطالعات نشان می‌دهند که تمرین بدنسازی، خطر حمله قلبی یا سکته را کاهش می‌دهد؛ از آنجا که بیشتر افتادگی‌های دریچه میترال خطرناک نیستند، در صورت موافقت پزشک خود می‌توانید بین افتادگی دریچه میترال و بدنسازی رابطه ایجاد کنید؛ اگر به طور منظم وزنه می‌زنید باید با توجه به میزان مشکل دریچه خود وزن وزنه‌ها را انتخاب کنید و از فواید آن بهره‌مند شوید.

از آنجا که تمرینات قدرتی توده عضلانی بدون چربی را افزایش می‌دهد به سیستم قلبی ـ عروقی شما امکان می‌دهد تا خون پمپاژشده ارسال شود. این منجر به فشار کمتری بر شریان‌های شما می‌شود که به کاهش احتمال مشکلات مربوط به قلب کمک می‌کند. با تمرینات قدرتی مداوم، احتمالاً برای سال‌های آینده قلب سالم خواهید داشت و می‌توانید بیماری قلبی خود را بهبود بخشید.

  • کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد

ناراحتی قلبی و افتادگی دریچه میترال می‌تواند روی کیفیت خواب شما اثر بگذارد. همان‌طور که سیستم قلبی ـ عروقی خود را با بدنسازی بهبود می‌بخشید، خواب بهتری نیز تجربه خواهید کرد. مطالعات در حوزه بدنسازی نشان می‌دهد که خواب را می‌توان با تمرینات قدرتی منظم بهبود بخشید. هنگامی که کیفیت خواب شما بهبود می‌یابد، کیفیت کلی زندگی شما بهبود پیدا می‌کند؛ زیرا به خوبی استراحت کرده‌اید و برای انجام فعالیت روزانه آماده هستید. با خواب بهتر، احتمال بیماری خود یا بدتر شدن بیماری را کاهش می‌دهید، استرس را کاهش می‌دهید و در محل کار و مدرسه عملکرد بهتری خواهید داشت.

  • با چربی شکم مبارزه می‌کند

چربی شکم، همچنین به عنوان چربی احشایی شناخته می‌شود، در اطراف اندام‌های داخلی شما مانند قلب خانه می‌کند. با وزنه‌برداری و بدنسازی مداوم، چربی شکمی کمتر و توده عضلانی بدون چربی بیشتری خواهید داشت. کاهش چربی شکم به شما کمک می‌کند تا خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و مرگ را کاهش دهید؛ اگر عبارت پرولاپس دریچه میترال بدنسازی را جست‌وجو کرده‌اید باید تأکید کنیم در بدنسازی با مشکل دریچه میترال از وزنه‌های کوچک شروع کنید. شما به زودی مزایای سلامت قلب را از افزودن تمرینات قدرتی به رژیم ورزشی خود خواهید دید.

داروهای بدنسازی بر بیماری قلبی چه تأثیری دارند؟

بسیاری از بدنسازان، وعده‌های استروئیدهای آنابولیک غیر مجاز – که به ساخت توده عضلانی و قدرت کمک می‌کنند ـ را مصرف می‌کنند. در حالی که استفاده از استروئید بسیار رایج است؛ اما سال‌هاست که می‌دانیم استروئیدها می‌توانند خطرناک باشند و منجر به مشکلاتی مانند نارسایی کلیه، آسیب کبدی و بزرگ شدن قلب و همچنین کوچک شدن بیضه‌ها و کاهش تعداد اسپرم شوند. اکنون، یک مطالعه جدید شواهد بیشتری را اضافه می‌کند که نشان می‌دهد عضله‌سازهای غیر مجاز ممکن است عواقب جدی داشته باشند: تحقیقات جدید ارائه‌شده در کنگره قلب و عروق برزیل نشان می‌دهد که مصرف استروئیدها می‌تواند زمینه را برای حمله قلبی فراهم کند؛ پس اگر به بدنسازی علاقه دارید و ناراحتی قلبی دارید از خوردن استروئیدها دوری کنید.

استروئیدها طیف وسیعی از کاربردها از درمان در فوریت‌های پزشکی و سایر بیماری‌ها تا سوءاستفاده توسط ورزشکاران و سایر بازیکنان ورزشی را شامل می‌شود. بدون شک استروئیدها کاربردهای خوبی دارند؛ اما استفاده بیش از حد از آنها منجر به عواقب جدی و گاهی مرگ می‌شود.

 

آیا بدنسازان دچار حمله قلبی می‌شوند؟

پنج دلیل اصلی وجود دارد که بدنسازان رقابتی بر اثر حملات قلبی و رویدادهای مرتبط با قلب جان خود را از دست می‌دهند. اجتناب یا حتی تعدیل این عوامل می‌تواند به جلوگیری از مرگ زودرس کمک کند.

مقادیر بسیار زیاد توده عضلانی

ایجاد مقدار مشخصی از توده عضلانی برای شما خوب است. در واقع تمرین با وزنه باعث افزایش تولید اکسید نیتریک و باعث شل شدن عروق می‌شود. علاوه بر این، تمرین با وزنه ممکن است خطر حمله قلبی و سکته را کاهش دهد.

با این حال، زمانی که افراد سعی می‌کنند توده عضلانی خود را فراتر از حد طبیعی افزایش دهند، سیستم قلبی ـ عروقی به دو دلیل آسیب می‌بیند:

مویرگ‌های ماهیچه‌ها بسیار بیشتر از چربی است؛ بنابراین ایجاد حجم زیاد توده عضلانی باعث می‌شود قلب سخت‌تر از حد معمول کار کند. اینکه از یک قلب بخواهیم دو یا سه برابر وزن بدن را تأمین کند (مخصوصاً زمانی که این وزن از مقادیر دیوانه‌کننده عضله تشکیل شده باشد) مانند تلاش برای نیرو دادن به یک V8 با موتور V4 است. در یک نقطه، سیستم در حال خراب شدن است.

ساختن مقدار توده عضلانی مورد نیاز برای برنده‌ شدن در مسابقات سطح بالا بدون استفاده از داروهای افزایش عملکرد غیر ممکن است. این داروها (که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت) اثرات مضری بر سیستم قلبی عروقی دارند.

داروهای تقویت‌کننده عملکرد

برای برنده شدن در مسابقات بدنسازان حرفه‌ای، تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان از داروهای تقویت‌کننده عملکرد یا PED استفاده می‌کنند؛ در حالی که PED رسماً توسط فدراسیون بین‌المللی تناسب اندام و بدنسازی ممنوع است، قوانین ضد دوپینگ به خوبی اجرا نمی‌شوند. علاوه بر این، داوران همچنان از رویکرد «بزرگ‌تر، بهتر» برای جوایز سطح بالا حمایت می‌کنند که شرکت‌کنندگان را تشویق می‌کند تا به استفاده از این داروها برای برنده شدن ادامه دهند. همین مسئله می‌تواند رابطه میان اختلال دریچه میترال و بدنسازی را منفی کند؛ چون مشاهده شده است که در برخی از بدنسازان استفاده نادرست از ورزش بدنسازی و خوردن داروهای غیر مجاز، آنها را مستعد افتادگی در دریچه میترال کرده است.

کم‌آبی بدن

کم‌آبی خون را غلیظ می‌کند و خطر لخته شدن خون را افزایش می­دهد به ویژه در اوایل صبح که خون غلیظ‌تر است. بسیاری از بدنسازان برای خارج کردن مایعات از بدن از دیورتیک‌ها استفاده می‌کنند. مردانی که بر اثر مصرف هورمون رشد انسانی دچار بزرگی پروستات شده‌اند، ممکن است نیاز به ادرار کردن بیشتر داشته باشند و آنها نوشیدن هر چیزی قبل از خواب را برای اطمینان از داشتن خوابی خوب برای خود منع می‌کنند. متأسفانه به دلیل سطح خطرناکی از پلاکت‌های قرمز خون و خطر مرتبط با لخته شدن خون و حمله قلبی، آن خواب خوب شبانه می‌تواند آخرین خواب آنها باشد.

رژیم غذایی نامناسب

برای به دست‌ آوردن بدنی عضله‌دار، ممکن است فکر کنیم که بدنسازان رژیم غذایی غنی از پروتئین، فیبر و ریزمغذی‌ها را مصرف می‌کنند. با این حال، بسیاری از بدنسازان وزن خود را در مرحله ساخت و ساز با غذاهای کم مغذی و پر کالری مانند چیزبرگر و دونات که برای قلب مفید نیستند، افزایش می‌دهند.

عدم نظارت پزشکی

در نهایت، بسیاری از بدنسازان بدون نظارت پزشکی از داروهای بدنسازی استفاده می‌کنند، غذاهای ناسالم می‌خورند و بدن خود را کم آب می‌کنند. این به این معناست که کنترل‌ها و تعادل‌های طبیعی که با داروهای تجویزشده پزشکی ارائه می‌شوند وجود ندارند و اولین علامت هشداردهنده مشکل ممکن است حمله قلبی یا مرگ ناگهانی باشد. آنهایی هم که اختلال دریچه میترال دارند بدون توجه به رابطه دریچه میترال و بدنسازی به مصرف این داروها و تمرینات بی‌رویه می‌پردازند که می‌تواند برای‌شان خطرآفرین باشد.

 

سخن پایانی

با توجه به مطالعات در ارتباط با افتادگی دریچه میترال و بدنسازی می‌توان به این نتیجه رسید که بدنسازی برای کسانی که افتادگی دریچه میترال دارند مناسب است. با این حال، در نظر داشته باشید که هر فرد و شرایط بدنی او منحصر به فرد است و هر کس باید قبل از شروع هر برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کند. پزشک شما می‌تواند بر اساس شدت اختلال در دریچه میترال و وضعیت قلبی شما، توصیه‌های خاصی به شما ارائه دهد. ما در قلب‌کلینیک تمام سؤالات شما را درباره رابطه میان بدنسازی و افتادگی دریچه میترال پاسخ می‌دهیم. پزشکان و کارشناسان ما در GHALBCLINIC منتظر شما هستند تا راه مناسبی برای درمان این عارضه در اختیارتان قرار دهند؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌‌کنیم به بخش دریافت نوبت در سایت مراجعه کنید تا در اولین فرصت یکی از پزشکان حاذق ما شما را ویزیت کند.

منابع
mayoclinic
uniclinics

دیدگاهتان را بنویسید