کلینیک قلب دکتر هومان

بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق
Search
بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق

آیا می‌دانید برای تیر کشیدن قلب چی بخوریم؟

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که ذهن افراد مبتلا به دردها و تیرکشیدن‌های قلبی را درگیر خودکرده، این است که برای تیر کشیدن قلب چی بخوریم؟ اما قبل از پاسخ به این سؤال که برای قلب چه چیزی مفید است، باید ابتدا تشخیص درستی از دلایل تیر کشیدن قلب داشته باشیم.

اگر پزشک تشخیص دهد که تیر کشیدن قلبمان دلیل خاصی ندارد و جایی برای نگرانی نیست، می‌توان با خاطر آسوده‌تری به این سؤال پاسخ دهیم که برای تیر کشیدن قلب چی بخوریم؟ در این مقاله سعی می‌کنیم ابتدا شما را با مشکل تیرکشیدن قلب آشنا کنیم و سپس این سؤال پاسخ دهیم که برای تیر کشیدن قلب چه چیزی بخوریم؟

آیا می‌دانید برای تیر کشیدن قلب چی بخوریم؟

آنچه در این مقاله می خوانید :

یک گام قبل از پاسخ به سؤال برای تیر کشیدن قلب چی بخوریم

قبل از آنکه به سؤال برای تیر کشیدن قلب چی بخوریم، برسیم باید نگاهی اجمالی به عارضه تیر کشیدن قلب داشته باشیم. تیر کشیدن قلب یا سندرم پیش‌کوردیال یک بیماری غیرجدی است که باعث درد شدید در قفسه سینه، معمولاً در سمت چپ نزدیک قلب می‌شود.

درد ناشی از تیر کشیدن قلب ناگهانی و تیز است و در یک فضای بین دنده‌ای در امتداد لبه پایینی استرنوم سمت چپ یا به‌اندازه یک یا دو انگشت زیر سینه چپ رخ می‌دهد.

تیر کشیدن قلب معمولاً به طور ناگهانی و بدون هیچ محرک آشکاری شروع می‌شود و زمانی که عمیق نفس می‌کشید بدتر می‌شود. بااین‌حال، همین تنفس عمیق ممکن است منجر به التیام آن شود. درد ناشی از تیر کشیدن قلب به طور ناگهانی شروع می‌شود و تقریباً به همان سرعتی که ظاهر می‌شود متوقف می‌شود.

به طور متوسط می‌تواند چند ثانیه و تا دو یا سه دقیقه طول بکشد و پس از متوقف‌شدن، هیچ علامت یا عارضه دیگری باقی نمی‌گذارد.

تیر کشیدن قلب اغلب در نوجوانان شایع است، اما کودکان از سن ۶ تا ۱۲ سالگی هم ممکن است آن را تجربه کنند. درحالی‌که این عارضه معمولاً با افزایش سن از بین می‌رود، اما در برخی از موارد تا بزرگسالی ادامه می‌یابد.

تیر کشیدن قلب عارضه‌ای ناشناخته است و پزشکان هنوز نمی‌دانند دقیقاً چه چیزی باعث آن می‌شود. بااین‌حال، ممکن است نشانه‌ای از گیرکردن عصب یا اسپاسم عضلانی در پوشش داخلی قفسه سینه یا دیواره قفسه سینه عامل تیر کشیدن قلب باشد.

عارضه تیر کشیدن قلب بر قلب یا ریه‌ها تأثیر نمی‌گذارد و هیچ ارتباطی با شرایط این دو عضو حیاتی بدن انسان ندارد. این مسئله در برخی از افراد، ممکن است در طی یک حرکت شدید و سنگین رخ دهد و در برخی دیگر، زمانی که دچار استرس یا اضطراب هستند.

وضعیت نامناسب جسمانی، از جمله خم‌شدن هم می‌تواند یک عامل مؤثر است. بنابراین ایستادن یا صاف نشستن یا درازکشیدن ممکن است به جلوگیری از تداوم تیر کشیدن قلب کمک کند.

گام اول برای پاسخ به سؤال برای تیر کشیدن قلب چی بخوریم؟

اگر تیر کشیدن قلب ما ناشی از بیماری یا عارضه‌‌ای زمینه‌ای باشد در گام اول باید علت دقیق درد و تیر کشیدن قلب توسط پزشک متخصص قلب مشخص شود. سپس پزشک طبق تشخیص‌های صورت‌گرفته، دارو و مواد غذایی مفید را به بیمار توصیه خواهد کرد.

دلیل اهمیت مراجعه به متخصص قبل از پاسخ به سؤال “برای تیر کشیدن قلب چی بخوریم؟” این است که شرایط هر بیمار و خصوصیات و مشکلات جسمانی او و تأثیر این موارد در روند درمان می‌تواند متفاوت از فردی دیگر باشد. پس از آنکه دلیل اصلی و نوع بیماری زمینه‌ای مرتبط با تیر کشیدن قلب مشخص شد به‌خوبی می‌توانیم تصمیم بگیریم که برای تیر کشیدن قلب چی بخوریم یا در واقع، برای قلب چه چیزی مفید است؟

پاسخ‌هایی به سؤال برای تیر کشیدن قلب چی بخوریم؟

به‌طورکلی برخی غذاها از جمله سبزیجات برگ‌دار، غلات کامل و ماهی‌های چرب همواره بهترین پاسخ برای سؤال برای تیر کشیدن قلب چی بخوریم به شمار می‌آیند. این غذاها برای سلامت قلب شما مفید بوده و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهند.

رژیم غذایی نقش مهمی در سلامت قلب بازی می‌کند و می‌تواند بر خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی که یکی از علل اصلی مرگ‌ومیر است، تأثیر بگذارد.

غذایی که می‌خورید می‌تواند بر عوامل خطرساز برای قلب تأثیر بگذارد، از جمله:

فشارخون

تری‌گلیسیرید

سطح کلسترول

التهاب

در ادامه ۱۵ خوراکی و غذایی که باید برای به حداکثر رساندن سلامت قلب خود بخورید تا احتمال درد یا تیر کشیدن قلب کاهش یابد آورده شده است.

 

برای تیر کشیدن قلب چه چیزی بخوریم: سبزیجات سبز برگ

سبزیجات دارای برگ سبز مانند اسفناج، کلم‌پیچ و کاهو به دلیل غنی‌بودن از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها شناخته شده‌اند و می‌توانند نقش مؤثری در کاهش مشکلات قلبی از جمله درد یا تیر کشیدن قلب ایفا کنند.

به‌ویژه، این سبزیجات منبع خوبی از ویتامین K هستند که به محافظت از شریان‌ها و تقویت لخته‌شدن خون کمک می‌کند. سبزیجات همچنین سرشار از نیترات‌های غذایی هستند که ثابت شده فشارخون را کاهش می‌دهد، سفتی شریان‌ها را کاهش می‌دهد و عملکرد سلول‌های پوشاننده رگ‌های خونی را بهبود می‌بخشد.

در نتیجه خوردن سبزیجات سبز برگ می‌تواند پاسخ مناسبی برای سؤال برای تیر کشیدن قلب چی بخوریم باشد. انجمن قلب آمریکا تأکید کرده است که افزایش مصرف سبزیجات سبز برگ مزایای قابل‌توجهی برای سلامت قلب و عروق دارد و با مصرف قابل‌توجه سبزیجات خطر کمتری از بیماری قلبی سلامت ما را تهدید می‌کند.

 

برای تیر کشیدن قلب چی بخوریم: غلات کامل

غلات کامل شامل هر سه بخش غنی از مواد مغذی غلات هستند.

ریشه

آندوسپرم

سبوس

انواع رایج غلات کامل عبارت‌اند از:

گندم کامل

برنج قهوه‌ای

جو دو سر

چاودار

جو

گندم‌سیاه

کینوا

کربوهیدرات‌های تصفیه شده خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را افزایش می‌دهند. اما غلات کامل محافظ قلب هستند. ۱ یا ۲ وعده اضافی در روز از غلات کامل خطر را تقریباً حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش می‌دهد. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که مصرف بیشتر غلات کامل می‌تواند برای سلامت قلب شما مفید باشد.

توصیه می‌شود که خوردن غلات کامل به‌جای غلات تصفیه شده روزانه می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات قلبی را کاهش دهد و پاسخ خوبی برای سؤال برای دردگرفتن قلب چی بخوریم هستند.

مشکلات قلبی عمده انسان‌ها شامل موارد زیر می‌‌شود:

بیماری قلب و عروقی

بیماری عروق کرونر قلب

سکته

سندرم متابولیک

اگر به دنبال این هستید که بدانید برای تیر کشیدن قلب چی بخوریم، باید بگوییم اتخاذ یک رژیم غذایی غنی از غذاهای گیاهی، غلات کامل، محصولات لبنی کم‌چرب و مصرف سدیم در حد توصیه شده می‌تواند به پیشگیری و مدیریت فشارخون بالا کمک کند.

هنگام خرید غلات کامل، حتماً برچسب مواد را به‌دقت بخوانید. عباراتی مانند “غلات کامل” یا “۱۰۰٪ گندم کامل” نشان‌دهنده یک محصول شامل غلات کامل است، درحالی‌که کلماتی مانند “آرد گندم” یا “چند دانه” ممکن است این‌گونه نباشد.

برای دردگرفتن قلب چی بخوریم: انواع توت‌ها

یکی دیگر از خوراکی‌هایی که برای تیر کشیدن قلب خوبه، انواع توت‌ها از جمله توت‌فرنگی، زغال‌اخته، شاه‌توت و تمشک هستند که سرشار از مواد مغذی هستند و نقش مهمی در سلامت قلب دارند. توت‌ها همچنین سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند آنتوسیانین هستند که در برابر استرس اکسیداتیو و التهاب که می‌تواند در ایجاد بیماری قلبی نقش داشته باشد، محافظت می‌کند.

مصرف بیشتر آنتوسیانین ممکن است خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر از جمله حمله قلبی و فشارخون را افزایش دهد. خوردن زغال‌اخته روزانه ممکن است عملکرد سلول‌هایی را که رگ‌های خونی را می‌پوشانند (عملکرد عروقی) که به کنترل فشارخون و لخته‌شدن خون کمک می‌کنند، بهبود بخشد.

بر اساس یک بررسی تحقیقاتی، مصرف توت ممکن است یک اقدام مؤثر برای سندرم متابولیک با کمک به کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب و درعین‌حال بهبود عملکرد عروق باشد. توت‌ها می‌توانند یک میان‌وعده سالم یا یک دسر خوشمزه باشند.

سعی کنید چند نوع مختلف از انواع توت‌ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا از مزایای سلامتی آنها استفاده کنید. برای اینکه بدانید برای تیرکشیدن قلب چی بخوریم در ادامه همراه ما باشید.

برای قلب چه چیزی مفید است؟

آووکادو یکی دیگر از خوراکی‌هایی است که برای تیر کشیدن قلب خوبه. این میوه منبع عالی چربی‌های تک غیراشباع سالم برای قلب است که با کاهش سطح کلسترول و کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط است.

خوردن حداقل دو وعده آووکادو در هفته با کاهش ۱۶ درصدی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و ۲۱ درصد کاهش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر مرتبط است.

بررسی جامع نشان می‌دهد که آووکادو ممکن است به بهبود کمک کند این مشکلات قلبی کمک کند:

سطح کلسترول LDL (بد)، از جمله سطوح کلسترول کوچک و متراکم

سطح تری گلیسیرید

عملکرد عروقی

آووکادو همچنین سرشار از پتاسیم است که یک ماده مغذی ضروری برای سلامت قلب است و می‌تواند به کاهش فشارخون کمک کند. یک وعده آووکادو (۱۵۰ گرم) ۷۲۵ میلی‌گرم پتاسیم یا حدود ۲۱ درصد از مقدار موردنیاز روزانه را بر اساس میزان مصرف کافی روزانه یک فرد بالغ تأمین می‌کند.

برای تیر کشیدن قلب چی بخوریم: ماهی چرب و روغن ماهی

ماهی‌های چرب مانند سالمون، ساردین و ماهی‌تن هم پاسخ خوبی برای سؤال برای تیر کشیدن قلب چی خوبه هستند. این غذاها سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که به دلیل فواید آن برای سلامت قلب به طور گسترده موردمطالعه قرار گرفته است.

اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در ماهی‌های چرب ممکن است نقش محافظتی در خطر ابتلا به بیماری قلبی داشته باشند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و آریتمی را اندکی کاهش دهند. خوردن ماهی در درازمدت ممکن است باعث پایین آوردن میزان کلسترول، تری گلیسیرید خون، قند خون ناشتا و فشارخون سیستولیک شوند.

مصرف ماهی با خطر کمتر بیماری‌های قلبی عروقی، افسردگی و مرگ‌ومیر مرتبط است. اگر غذاهای دریایی زیادی نمی‌خورید، روغن ماهی گزینه دیگری برای دریافت دوز روزانه اسیدهای چرب امگا ۳ است. مکمل‌های روغن ماهی ممکن است میزان مرگ‌ومیر ناشی مرگ قلبی، مرگ ناگهانی و سکته را کاهش دهند.

سایر مکمل‌های امگا ۳ مانند روغن کریل یا روغن هم جلبک جایگزین‌های محبوبی برای شما هستند؛ البته اگر می‌خواهید بدانید برای تیرکشیدن قلب چی بخوریم.

برای دردگرفتن قلب چی بخوریم: گردو

گردو و مغز‌های درختی منبع خوبی از فیبر و ریزمغذی‌هایی مانند منیزیم، مس و منگنز هستند که یکی از بهترین خوراکی‌ها برای قلب محسوب می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که گنجاندن چند وعده گردو در رژیم غذایی می‌تواند به محافظت در برابر بیماری قلبی کمک کند.

شواهدی قوی برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی برای برخی از انواع آجیل درختی، به‌ویژه گردو وجود دارد. رژیم‌های غذایی حاوی گردو ممکن است کلسترول بد و همچنین میزان کلسترول کلی را کاهش دهند.

برخی از مطالعات همچنین دریافتند که خوردن منظم آجیل، مانند گردو، با خطر کمتر بیماری قلبی مرتبط است که می‌تواند یکی از بهترین جواب‌ها برای سؤال برای تیر کشیدن قلب چه چیزی بخوریم باشند.

برای تیر کشیدن قلب چه چیزی بخوریم: لوبیا

لوبیا و حبوبات حاوی نشاسته مقاوم هستند که دیرهضم است و توسط باکتری‌های مفید روده شما تخمیر می‌شود. نشاسته مقاوم به طور بالقوه می‌تواند تأثیر سالمی بر روده و اعضای خاصی از میکروبیوت‌های ساکن آن بگذارد. مطالعات متعدد همچنین نشان داده‌اند که خوردن لوبیا می‌تواند برخی از عوامل خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

بنابراین می‌تواند پاسخ مناسبی برای این پرسش باشد که برای تیر کشیدن قلب چه چیزی بخوریم. در یک مطالعه روی ۷۳ بزرگسال با سطح کلسترول بد بالا، خوردن لوبیای کنسرو شده به طور قابل‌توجهی کلسترول تام و کلسترول LDL را کاهش داد.

برای دردگرفتن قلب چی بخوریم: شکلات تلخ

شکلات تلخ سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند فلاونوئیدها است که می‌تواند به تقویت سلامت قلب کمک کند.

مصرف شکلات تلخ در حد متعادل (کمتر از شش وعده در هفته) ممکن است خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب، سکته مغزی و دیابت را کاهش دهد و یکی دیگر از خوراکی‌هایی خوشمزه‌ای است که می‌تواند در برابر سؤال برای تیر کشیدن قلب چه چیزی بخوریم یا به‌طورکلی برای قلب چی خوبه، مطرح شود.

به یاد داشته باشید که اگرچه برخی مطالعات ارتباطی را نشان می‌دهند، اما لزوماً عوامل دیگری را که ممکن است در این زمینه دخیل باشند در نظر نمی‌گیرند. علاوه بر این، شکلات تلخ می‌تواند سرشار از قند و کالری باشد و بسیاری از خواص آن را برای سلامتی نادیده بگیرد.

حتماً یک شکلات تلخ باکیفیت بالا با محتوای کاکائو حداقل ۷۰ درصد انتخاب کنید و میزان مصرف خود را تعدیل کنید تا از فواید آن برای سلامت قلب حداکثر استفاده را ببرید.

برای تیر کشیدن قلب چی بخوریم: گوجه‌فرنگی

اگر می‌خواهید بدانید برای تیرکشیدن قلب چی بخوریم ما به شما گوجه فرهنگی را پیشنهاد می‌کنیم. گوجه‌فرنگی سرشار از لیکوپن است؛ یک رنگ‌دانه گیاهی طبیعی با خواص آنتی‌اکسیدانی قوی آنتی‌اکسیدان‌ها به خنثی‌کردن رادیکال‌های آزاد مضر کمک می‌کنند و از آسیب اکسیداتیو و التهاب جلوگیری می‌کنند که می‌تواند به کاهش بیماری قلبی کمک کند.

سطوح پایین لیکوپن خون با افزایش خطر حمله قلبی و سکته مرتبط است. افزایش مصرف فرآورده‌های گوجه‌فرنگی و مکمل لیکوپن تأثیر مثبتی بر لیپیدهای خون، فشارخون و عملکرد اندوتلیال دارد. بررسی و تحقیقات نشان داده که یک وعده گوجه‌فرنگی خام، سس گوجه‌فرنگی یا سس گوجه‌فرنگی با روغن‌زیتون تصفیه شده ممکن است کلسترول و تری گلیسیرید خون را کاهش داده و کلسترول HDL را افزایش دهد.

بدن انسان لیکوپن را از گوجه‌فرنگی پخته شده و محصولات گوجه‌فرنگی بهتر از گوجه‌فرنگی تازه جذب می‌کند. سطوح بالاتر کلسترول خوب می‌تواند به حذف کلسترول و پلاک اضافی از شریان‌ها کمک کند تا قلب شما را سالم نگه دارد و از بیماری قلبی و سکته محافظت کند. بنابراین گوجه‌فرنگی و محصولات شامل این ماده غذایی هم جواب مناسبی برای پرسش تیر کشیدن قلب چی بخوریم به شمار می‌روند.

علاوه بر مواد غذایی که ذکر کردیم، مواد خوراکی دیگر مانند روغن‌زیتون، بادام، چای سبز و سیر هم راه‌حل خوبی برای این دغدغه هستند که برای تیر کشیدن قلب چی خوبه یا برای قلب چه خوراکی‌هایی مفید است.

 

سخن پایانی

با ظهور شواهد جدید، ارتباط بین رژیم غذایی و بیماری قلبی قوی‌تر می‌شود و در مقایسه با سال‌ها و دهه‌های گذشته بهتری می‌توان به این پرسش‌ها پاسخ داد که برای تیر کشیدن قلب چی خوبه یا برای قلب چه چیزی مفید است.

آنچه می‌خورید می‌تواند بر بسیاری از جنبه‌های سلامت قلب از جمله فشارخون، التهاب، سطح کلسترول و تری‌گلیسیرید تأثیر بگذارد. گنجاندن غذاهای سالم برای قلب در یک رژیم غذایی مغذی و متعادل می‌تواند به حفظ سلامت قلب کمک کند و خطر ابتلا به بیماری قلبی را به حداقل برساند.

مسئله مهم این است که تشخیص دلیل درد قفسه سینه و یا تیر کشیدن قلب بسیار دشوار است و همیشه نمی‌توان نشان از حمله قلبی باشد. در برخی موارد این معضلات نشان از بیماری‌های گوارشی، استرس و اضطراب هستند. بنابراین اگر تیر کشیدن قلب را تجربه کردید در مرحله اول باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

پزشکان و متخصصان باتجربه در گروه GHALBCLINIC در کنار شما هستند تا پس از مشخص‌شدن دلیل تیر کشیدن قلبتان، پاسخ مناسبی به این سؤال شما بدهند که برای تیر کشیدن قلب چی بخوریم و چه چیزی برای قلب مفید است.

کلام آخر

احتمال بروز سکته قلبی در بیماران مبتلا به دردهای قلبی و قفسه سینه بسیار بالا است. در صورت ساده‌انگاری درد قفسه سینه و ارتباط آن به مشکلات گوارشی ریسک سکته قلبی در افراد ممکن است به شکل فزاینده‌ای بالا برود.

از همین ضروری است پدیداری هر درد قلبی جدی قلمداد شود و با انجام آزمایشاتی چون نوار قلبی، معاینه فیزیکی چون گرفتن فشارخون، بررسی ریتم قلبی و اکوکاردیوگرام به بررسی مشکلات احتمالی چون آنژین پایدار و ناپایدار، پارگی آئورت، پریکاردیت و غیره پرداخته و در صورت رد این موارد پزشک سایر موارد را مورد بررسی قرار می‌دهد.

مرکز فوق‌تخصصی و تخصصی قلب و عروق با همکاری با گروهی از متخصصان قلب و عروق تراز اول در سطح کشور در تشخیص، پیشگیری و درمان مشکلات قلب و عروق نقش دارد

مرکز تخصصی ما با داشتن کادری مجرب، پیش از ملاقات با پزشک شما را با بیماری آشنا کرده و در مورد شیوه‌های درمان بیماری به شما مشاوره می‌دهد. این مرکز تخصصی دارای بهترین متخصصان قلب و عروق می‌باشد که در یک مجموعه گرد هم آمده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید