کلینیک قلب دکتر هومان

بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق
Search
بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق

دلیل تیر کشیدن قلب مردان و زنان

دلیل تیر کشیدن قلب زنان و مردان چیست؟

چه عواملی باعث دلیل تیر کشیدن قلب میشوند ؟ دلیل تیر کشیدن قلب یا قفسه ی سینه که علت بسیاری از مراجعات به اورژانس محسوب میشود دلایل مختلف و متنوعی دارد که برخی از این دلایل میتوانند به مشکلات عضلانی و اسکلتی گذرا و خوش خیم و غیر جدی مربوط شوند و قسمتی از انها میتوانند به علت مشکلات جدی قلب بروز کرده باشند که تاخیر در تشخیص و درمان ممکن است عوارض جدی برای فرد مبتلا به همراه بیاورد . در این مقاله در مورد دلیل تیر کشیدن قلب و بهترین دکتر متخصص قلب در تهران صحبت خواهیم کرد.

reason-shooting-heart

دليل تير کشيدن قلب چيست؟

reason-shooting-heart

درد ناگهانی و تیز جناغ سینه و تیر کشین قلب می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. معمولا اگر تیر کشیدن های قلب به صورت گذزا و بعد از چند ثانیه باشد جای نگرانی وجود ندارد ولی اگر همراه با علائم هشدار باید بایستی جدی گرفته شود و سریعا به اورژانس مراجعه کنید. درد قفسه سینه انواع مختلفی دارد.

دلیل تیر کشیدن قلب ممکن است لزوما نشانه یک بیماری جدی نباشد. حتی ممکن است به قلب شما مرتبط نباشد و به سایر ارگان ها و اعضای داخلی بدن به خصوص مشکلات گوارشی مربوط باشد .

در واقع، طبق یک مطالعه در سال 2016، تنها حدود 6 درصد از افرادی که به دلیل درد قفسه سینه به اورژانس مراجعه می کنند، در واقع با یک وضعیت تهدید کننده زندگی مواجه هستند و در سایر افراد مشکل خیلی جدی و مهمی وجود ندارد .

 

چه زمانی برای تشخيص علت تير کشيدن قلب سمت چپ به اورژانس مراجعه کنيم؟

reason-shooting-heart

 

اغلب حملات قلبی باعث ایجاد درد یا ناراحتی مبهم و له کننده در مرکز جناغ سینه می شود. همچنین ممکن است در مدت زمان معینی درد از بین برود و دوباره تکرار شود. اگر درد شدید، ناگهانی یا هر نوع درد قفسه سینه دیگری دارید و یا قلب شما تیر می کشد، مراقبت های پزشکی فوری دریافت کنید.

با وجود اینکه علت تیر کشیدن قلب سمت چپ معمولا با حمله ی قلبی و سکته ی قلبی همراهی ندارد اما اگر شما به دنبال دلیل تیر کشیدن قلب یا دچار درد، ناراحتی، سنگینی، احساس فشار و له شدگی در قفسه ی سینه هستید یا چند مورد از علائم ذکر شده زیر را دارید بایستی سریعا با اورژانس تماس بگیرید یا به مرکز بهداشتی نزدیکتان مراجعه کنید .
از جمله این عوارض میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد
 • درد در فک پایین ، بازو ها و کتف ها
 • درد بالای شکم
 • درد در پشت
 • تهوع و استفراغ
 • تغییر ضربان قلب یا افزایش ضربان قلب
 • احساس کاهش ضربان قلب
 • کاهش هوشیاری
 • سبکی سر
 • سرگیجه
 • غش کردن یا سینکوپ

دليل تير کشيدن قلب و علت تير کشيدگی قلب هنگام نفس کشيدن ؟

به طور معمول تیر کشیدن قفسه ی سینه بسیار سریع رخ می دهد و کمتر از چند ثانیه نیز طول می کشد. برخی از افرا علت تیر کشیدگی قلب هنگام نفس کشیدن را به عنوان یک شوک الکتریکی یا درد کوبنده توصیف می کنند. یک لحظه دوام می آورد و بعد از بین می رود. در ادامه بعضی از علت تیر کشیدگی قلب هنگام نفس کشیدن را آورده شده است.

1. سوزش سر دل GERD

سوزش سر دل یا ریفلاکس اسید، سوء هاضمه و بیماری رفلاکس معده به مری (GERD) نیز نامیده می شوداین مشکلی زمانی رخ می دهد که اسید معده ی شما وارد مری می شود . این بازگشت اسید به مری می تواند باعث درد پس از غذا ترش کردن یا درد در قفسه سینه شود.

سوزش سر دل یکی از علل شایعی است که منجر به درد قفسه سینه می شود و مشکلات قلبی را تقلید می کند . تقریباً 15 میلیون نفر در هر روز در ایالات متحده از این درد و مشکل رنج می برند . شما همچنین ممکن است داشته باشید:

 • ناراحتی معده
  احساس سنگینی در قفسه سینه
  سوزش یا ناراحتی در پشت گلو
  طعم تلخ در پشت دهان یا گلو
  آروغ زدن
  تغییر صدا
  خلت زیاد پشت حلق
  سرفه

2. PCS و یا سندرم شکار پیش کوردیال

سندرم شکار پیش کوردیال یک بیماری غیر جدی است که بیشتر در کودکان و بزرگسالان جوان رخ می دهد، اما می تواند در بزرگسالی نیز رخ دهد. تصور می‌شود که این عصب با فشار دادن عصب در قفسه سینه یا اسپاسم عضلانی تشدید شود. ویژگی های PCS شامل دردهایی است که:

تیز و کوبنده در قفسه سینه به مدت 30 ثانیه تا 3 دقیقه
با تنفس بدتر می شود

به سرعت از بین می رود و هیچ علامت ماندگاری باقی نمی گذارد

معمولاً در هنگام استراحت یا هنگام تغییر وضعیت ظاهر می شود

ممکن است در دوره های استرس یا اضطراب ظاهر شود

هیچ درمانی برای این امر ضروری نیست و هیچ اثر منفی بر سلامتی ندارد.

3. کشیدگی عضلانی یا درد استخوان

آسیب و درد در ماهیچه ها و استخوان ها نیز یکی از مقلدین مشکلات قلبی است . دنده ها و ماهیچه های بین آنها ممکن است در اثر ورزش کردن، حمل چیزی سنگین یا در اثر زمین خوردن آسیب ببینند یا کبود شوند. همچنین می توانید عضله ای را در دیواره قفسه سینه خود رگ به رگ کنید.
کشیدگی ماهیچه یا استخوان قفسه سینه می تواند منجر به درد ناگهانی و شدید در قفسه سینه شود. این امر به ویژه در صورتی که عضله یا استخوان عصب را فشار دهد، رایج است. آسیب به ماهیچه ها و استخوان های دیواره قفسه سینه می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

فیبرومیالژیا

دنده های شکسته یا کبود شده

استوکندریت یا التهاب در غضروف دنده

کوستوکندریت یا التهاب یا عفونت بین دنده ها و استخوان سینه طبیعی است که با داشتن روز پر فعالیت ، انجام ورزش سنگین ، بلند کردن جسم سنگین در پایان روز احساس ناراحتی و تیر کشیدن در قفسه ی سینه داشته باشد.

4. مشکلات ریوی

مشکلات ریوی و تنفسی می تواند باعث درد ناگهانی و شدید قفسه سینه شود. برخی از مشکلات ریوی مانند آمبولی می تاند کشنده باشد . در صورت داشتن وجود حتی یکی از علایم زیر سریعا به پزشک مراجعه کنید:

درد با نفس عمیق تشدید می شود

تشدید درد با سرفه

بیماری های تنفسی که می تواند باعث درد قفسه سینه شود معمولا شامل:

عفونت قفسه سینه

حمله آسم

پنومونی

پلوریت، که التهابی در پوشش ریه است

آمبولی ریه

کلاپس ریه ها یا اتلکتازی

فشار خون ریوی، که به معنای فشار خون بالا در ریه ها است

5. مشکلات روانپزشکی نظیر اضطراب و حملات پانیک

اضطراب شدید و حملات پانیک می تواند درد در قفسه سینه شود. این وضعیت سلامت روان می تواند بدون هیچ دلیلی اتفاق بیفتد. برخی از افراد ممکن است پس از یک رویداد استرس زا یا احساسی دچار حمله پانیک شوند.

سایر علائم حمله پانیک نیز بسیار شبیه به حمله قلبی است. این شامل:

 • تنگی نفس
 • ضربان قلب سریع یا “تپنده”.
 • سرگیجه
 • تعریق
 • لرزیدن
 • بی حسی دست و پا
 • غش کردن

6. مشکلات قلبی

اکثر مردم زمانی که درد قفسه سینه دارند به حمله قلبی فکر می کنند. حملات قلبی معمولاً باعث درد مبهم یا احساس ناراحتی فشار یا سفتی در قفسه سینه می شود. آنها همچنین ممکن است باعث درد سوزشی در قفسه سینه شوند.

درد به طور معمول چند دقیقه یا بیشتر طول می کشد. علاوه بر این، درد قفسه سینه ناشی از حمله قلبی معمولاً منتشر است. این بدان معنی است که تعیین دقیق آن دشوار است. درد قفسه سینه ممکن است از مرکز یا تمام قفسه سینه پخش شوداگر علائم حمله قلبی را دارید، از جمله:

 • تعریق
 • حالت تهوع
 • انتشار درد به فک
 • دردی که به شانه ها ، بازو ، بالای کمر ، فک پایین منتشر میشود
 • سرگیجه یا سبکی سر
 • تنگی نفس
 • ضربان قلب سریع یا “تپنده”.
 • خستگی و ضعف
 • غش کردن یا سینکوپ

از دیگر دلیل تیر کشیدن قلب نیز می تواند به درد در قفسه سینه اشاره کرد. آنها ممکن است بیشتر از حمله قلبی باعث درد ناگهانی و تیز قفسه سینه شوند. هر شرایطی که قلب را تحت تاثیر قرار دهد می تواند جدی باشد و نیاز به مراقبت پزشکی دارد.
سایر دلیل تیر کشیدن قلب و درد در ققسه سینه عبارتند از:

آنژین. این نوع درد قفسه سینه زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به عضلات قلب مسدود شود. این می تواند در اثر فعالیت فیزیکی یا استرس عاطفی ایجاد شود.

پریکاردیت این یک عفونت است

عمل یا التهاب پوشش اطراف قلب. ممکن است پس از عفونت گلو یا سرماخوردگی رخ دهد. پریکاردیت می تواند باعث درد تیز و کوبنده یا درد مبهم شود. ممکن است تب هم داشته باشید.

میوکاردیت. این التهاب عضله قلب است. می تواند بر عضلات قلب و سیستم الکتریکی کنترل کننده ضربان قلب تأثیر بگذارد.
کاردیومیوپاتی این بیماری عضله قلب باعث ضعیف شدن قلب می شود و می تواند باعث درد شود.
تشریح. این وضعیت اضطراری زمانی اتفاق می افتد که آئورت شکافته می شود.

دیگر دلیل تیر کشیدن قلب شامل اختلالات گوارشی و عفونت های ویروسی مانند:

زونا

گرفتگی عضله

التهاب کیسه صفرا یا سنگ کیسه صفرا

التهاب پانکراس

اختلالات بلع

حمله قلبی در مقابل سایر دردهای قفسه سینه

درد مبهم، فشار کوبنده یا له کننده درد شدید یا سوزش

محل درد منتشر، پخش شده به صورت موضعی، قابل تشخیص است

مدت درد چند دقیقه لحظه ای، کمتر از چند ثانیه

ورزش درد بدتر می شود درد بهبود می یابد

بیشتر دلیل تیر کشیدن قلب ناشی از حمله قلبی نیست. با این حال، برخی از علل دیگر درد قفسه سینه می تواند جدی باشد. اگر درد قفسه سینه یا هر علائم دیگری از بیماری قلبی دارید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

پزشک می تواند علت درد قفسه سینه شما را دریابد. ممکن است نیاز به رادیوگرافی قفسه سینه یا اسکن و آزمایش خون داشته باشید. آزمایش ECG که ضربان قلب شما را بررسی می کند می تواند سلامت قلب شما را بررسی کند.

تنها درصد کمی از افراد مبتلا به درد قفسه سینه در واقع دچار حمله قلبی می شوند. با این حال، همیشه بهتر است پزشک دلیل تیر کشیدن قلب شما را تأیید کند.

 

خلاصه

دلیل تیر کشیدن قلب یک مشکل شایع در همه سنین به خصوص افراد مسن تر و سالمندان است. با اینکه این اتفاق اغلب می تواند علل غیر قلبی داشته باشد و در اکثر اوقات مساله ی جدی ای وجود ندارد اما در عین حال می تواند نشان دهنده ی یک مشکل جدی و مهم قلبی باشد که نیاز به بررسی اورژانسی و پیگیری سریع دارد .

به همین دلیل اگر به هر دلیلی به این مشکل مبتلا شدید سریعا باید توسط پزشک معاینه و ویزیت شوید تا او بتواند بین علل و بیماری های قلبی و سایر مسایل افتراق دهد . متخصصین قلب موجود در مراکز ما می توانند در این زمینه به شما کمک کرده و درد شما را بهبود ببخشند.

دیدگاهتان را بنویسید