کلینیک قلب دکتر هومان

بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق
بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق

دکتر واریس پا

 درمان واریس و رفع مشکلاتی چون درد و خستگی و زخم واریسی

رگ های عنکبوتی یا واریسی می تواند تاثیری بیشتر از مشکل ظاهری ایجاد کند و با درد و ناراحتی جدی همراهند. برخی از رگ های واریسی شما را در معرض خطر عوارضی مانند لخته شدن خون یا زخم های باز روی پاهایتان قرار می دهند. درمانهای کم تهاجم پیشنهادی دکتر واریس پا می تواند رگ های واریسی پا را از بین ببرد یا محو کند. درمان‌های تجویزی متخصص واریس پا همچنین می تواند علائمی مانند درد و خستگی را کاهش دهد و از عوارض جلوگیری کند.

varicose-veins-dr

آنچه در این مقاله می خوانید :

 

از نظر دکتر واریس پا وریدهای واریسی چیست

وریدهای واریسی اغلب شکل های مختلفی به خود می گیرند. دو نفر ممکن است شرایط یکسانی داشته باشند و رگهای آنها ممکن است کاملاً متفاوت به نظر برسد. اما در بیشتر موارد، این وریدها ظاهری متورم، پیچ خورده و برآمده دارند و اغلب تغییر رنگ می دهند.

برخی از افراد ممکن است هیچ درد یا ناراحتی را با رگ های واریسی خود تجربه نکنند. در عین حال، دیگران ممکن است دردی مداوم داشته باشند که زندگی روزمره آنها را مهار می کند. برای درمان واریس به دکتر واریس پا مراجعه شود.

وریدهای واریسی سیاهرگ‌های بزرگ‌شده‌ای هستند که از پوست بیرون زده‌اند و معمولاً در پاها قرار دارند. با افزایش سن، آنها شایع تر می شوند، بارداری می تواند بر واریس پا تاثیر گذارد.

همانطور که خون در بدن ما جریان دارد، رگ های ما خون را به قلب و ریه های ما برمی گرداند. دریچه‌ها از برگشت خون به عقب جلوگیری کرده. هنگامی که دریچه‌ها ضعیف میگردند، خون در سیاهرگ‌ها جمع شده و سبب برآمدگی رگ و رگ‌های واریسی میگردد.

درمان وریدهای پا توسط دکتر واریس پا

قبل از آنکه بخواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که برای واریس پا به چه دکتری مراجعه کنیم باید با رویکردهای درمانی آشنا باشیم. گزینه های درمانی از خودمراقبتی تا جراحی جزئی را شامل می شود. متخصص پوست و دکتر واریس پا ممکن است از یک یا چند مورد از این درمان ها استفاده کند:

ورزش

پاهای خود را بالا بیاورید

هر 30 دقیقه راه بروید

هر 30 دقیقه یک بار استراحت کنید

از خیساندن طولانی مدت در حمام گرم خودداری کنید

جوراب‌های فشرده: این جوراب‌ها فشار ثابتی را اعمال می‌کنند تا خون به قلب شما برگردد.

عمل جراحی واریس پا توسط دکتر واریس پا

از عمل جراحی واریس پا برای درمان واریس استفاده میشود. اسکلروتراپی: رایج ترین درمان برای وریدهای واریس هستند. در طول سال‌ها، متخصصان پوست اسکلروتراپی را برای ایمن‌تر کردن آن و ارائه نتایج بهتر به بیماران بهبود بخشیده‌اند.

اگر اسکلروتراپی دارید، در طول درمان این اتفاق می افتد:

متخصص پوست شما یک ماده شیمیایی به عنکبوت یا ورید واریسی تزریق می کند که دیواره ورید را تحریک می کند. نواحی مختلف تزریق می گردد.

پس از تزریق، دکتر واریس پا ممکن است ناحیه مورد نظر را ماساژ دهد.

سپس یک جوراب فشرده روی هر پا قرار می گیرد.

شما برای مدتی تحت نظر خواهید بود و سپس می توانید به خانه بروید.

برای کمک به جلوگیری از عوارض جانبی احتمالی، باید روزانه پیاده روی کنید و طبق دستور جوراب های فشاری بپوشید. اکثر بیماران جوراب های فشاری را به مدت ۲ تا ۳ هفته می پوشند.

روز بعد می توانید به سر کار و بیشتر فعالیت ها بازگردید.

اسکلروتراپی باعث می شود که دیواره های ورید به هم بچسبند، بنابراین خون دیگر نمی تواند در آن جریان یابد. این باعث بهبود گردش خون در پای تحت درمان شده و تورم را کاهش می دهد.

برای به دست آوردن بهترین نتایج، ممکن است به ۲ یا ۳ درمان نیاز داشته باشید.

درمان لیزری: از لیزر برای درمان رگ عنکبوتی و رگ واریسی استفاده می شود.

وریدهای عنکبوتی کوچک فوری پس از درمان رفع میشوند. برای درمان کامل، ممکن است به 3 درمان یا بیشتر نیاز داشته باشید. بیماران زود سر کار میروند.

پس از هر درمان، برخی از بیماران نیاز به پوشیدن جوراب های فشاری برای مدت کوتاهی دارند.

هر بیمار باید به مدت 3 تا 4 هفته از ناحیه تحت درمان در برابر نور خورشید محافظت کند. این به جلوگیری از ایجاد لکه های تیره کمک می کند. محافظت از پوست در برابر آفتاب در تمام طول سال به جلوگیری از رگ‌های عنکبوتی جدید و سرطان پوست کمک می‌کند.

جراحی واریس پا با لیزر

لیزر درمانی درون وریدی (EVLT) و فرسایش رادیوفرکانسی (RFA): EVLT و RFA درمان های جدیدتری برای عمل جراحی واریس پا با لیزر هستند. هر دو روش برای از بین بردن رگ واریس است.

این چیزی است که در طول این درمان ها اتفاق می افتد:

شما بی حسی موضعی دریافت می کنید که ناحیه مورد نظر را بی حس می کند. این بیهوشی همچنین باعث تورم ناحیه می شود.

سپس متخصص پوست شما یک برش کوچک ایجاد می کند و یک فیبر لیزری (برای EVLT) یا کاتتر (برای RFA) را در ورید قرار می دهد.

در عمل جراحی واریس پا با لیزر متخصص پوست شما دستگاه لیزر یا فرکانس رادیویی را فعال می کند که ورید را گرم می کند و باعث فروپاشی و بسته شدن آن می شود. گرما به محیط اطراف آسیب نمی رساند.

پس از درمان، جوراب فشاری روی هر پا گذاشته می شود.

شما بعد از عمل جراحی واریس پا با لیزر برای مدتی تحت نظر هستید و سپس می توانید به خانه بروید.

برای کمک به جلوگیری از عوارض جانبی احتمالی، باید روزانه پیاده روی کنید و طبق دستور جوراب های فشاری بپوشید. اکثر بیماران جوراب های فشاری را به مدت 1 تا 2 هفته می پوشند.

روز بعد می توانید به سر کار و فعالیت ها بازگردید.

حدود 1 سال طول می کشد تا ورید درمان شده با EVLT و RFA ناپدید شود.

ضرورت معاینه فیزیکی از سوی دکتر واریس پا قبل از درمان

در طول معاینه فیزیکی، متخصص پوست شما به دقت به رگ های پای شما نگاه می کند و در مورد سابقه پزشکی شما می پرسد. آزمایش‌های غیرتهاجمی که وریدهای پاهای شما را بررسی می‌کنند نیز ممکن است ضروری باشند.

سونوگرافی داپلر جریان خون را در وریدهای پای شما نشان می دهد. پلتیسموگرافی از یک کاف فشار خون برای اندازه‌گیری تغییرات حجم خون استفاده می‌کند که می‌تواند به یافتن مشکلاتی مانند جریان خون غیرطبیعی کمک کند.

پس از بررسی تمام اطلاعات، دکتر واریس پا می‌تواند به شما بگوید که آیا درمان ورید پا برای شما مناسب است و کدام درمان مؤثرتر است. گاهی اوقات، بیش از یک نوع درمان برای به دست آوردن بهترین نتایج و کاهش عوارض جانبی توصیه می شود.

نتایجی که خواهید دید تا حد زیادی به دکتر واریس پا بستگی دارد. از آنجایی که دکتر واریس پا بسیاری از روشها را انجام داده‌اند که درمان‌های ایمن‌تر و کمتر تهاجمی‌تر را برای رگ‌های پا به ما ارائه کرده‌اند، آنها در استفاده از این درمان‌ها تلاش می‌کنند. شما می توانید با مراجعه به دکتر واریس پا رگ های پا را درمان کنید.

علائم وریدهای واریسی از نظر دکتر واریس پا چیست

وریدهای واریسی وریدهای متورم و پیچ خورده ای هستند که دقیقاً زیر پوست قرار دارند و معمولاً در پاها ایجاد می شوند. علائم واریس عبارتند از:

 • رگ یا رگ برآمده، مایل به آبی

 • تورم در پاها

 • درد دردناک در پاها

 • احساس سنگینی در پاها

 • خارش در اطراف ورید یا سیاهرگ ها

 • رنگ پوست در اطراف ورید یا سیاهرگ تغییر می کند

 • گرفتگی عضلات پا در شب

گاهی اوقات واریس می تواند فعالیت های شما را محدود کند. علائم شما ممکن است زمانی که برای مدت طولانی می نشینید یا روی پاهای خود هستید بدتر شود، و ممکن است زمانی که دراز می کشید یا پاهای خود را بالا می گذارید بهتر شوند.

علت واریس از دیدگاه دکتر واریس پا چیست

وریدهای واریسی یک بیماری شایع است که به دلیل ضعیف یا آسیب دیده دیواره و دریچه سیاهرگ ایجاد می شود. وریدها دریچه های یک طرفه در داخل دارند و باز و بسته می شوند تا خون به قلب برود.

دریچه‌ها یا دیواره‌های ضعیف یا آسیب‌دیده در رگ‌ها می‌توانند باعث تجمع خون و حتی جریان به سمت عقب شوند. به این حالت رفلاکس می گویند. رگ‌ها ممکن است بزرگ‌تر شده و منحرف شوند و در نتیجه رگ‌های واریسی ایجاد شوند.

رگهای واریسی ممکن است هر زمان که فشار خون در داخل رگهای شما افزایش می یابد ایجاد شود. این می تواند به دلیل بارداری، یبوست، تومور، یا اضافه وزن و چاقی رخ دهد. همچنین اگر مسن‌تر هستید، برای مدت طولانی می‌نشینید یا می‌ایستید، سبک زندگی غیرفعال دارید، یا سابقه خانوادگی واریس یا ترومبوز ورید عمقی، نوعی ترومبوآمبولی وریدی دارید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به واریس باشید.

واریس چگونه توسط دکتر واریس پا درمان می شود

بسته به اینکه علائم و رگ های واریسی شما چقدر جدی هستند، دکتر واریس پا ممکن است ترکیبی از درمان ها را توصیه کند یا اصلاً درمان نشود. همچنین این احتمال وجود دارد که وریدهای واریسی جدید حتی پس از درمان ایجاد شوند یا ممکن است نیاز به درمان بیش از یک بار داشته باشید.

اهداف درمان تسکین علائم، بهبود ظاهر و جلوگیری از عوارض جدی مانند زخم یا زخم پوستی، ترومبوز ورید عمقی، تغییر رنگ پوست و خونریزی است.

اگر باردار هستید، دکتر واریس پا ممکن است برای تسکین علائم وریدهای واریسی مانند درد یا سنگینی در پاها، درمان فشرده سازی و داروهای ضد درد را توصیه کند.

تغییر سبک زندگی: دکتر واریس پا ممکن است برای کمک به تسکین علائم یا جلوگیری از بدتر شدن رگ های واریسی، تغییرات سبک زندگی را توصیه کند. شامل موارد زیر است:

با هدف داشتن وزن سالم این جریان خون را بهبود می بخشد و فشار روی رگ های شما را کاهش می دهد.

فعالیت بدنی برای کمک به حرکت خون در رگ های شما. ورزش شدید یا شدید ممکن است واریس را بدتر کند. قبل از شروع هر برنامه ورزشی، از دکتر واریس پا خود بپرسید که چه سطحی از فعالیت بدنی برای شما مناسب است.

هنگام نشستن، پاهای خود را بالا بیاورید تا پاهای شما بالاتر از سطح قلب شما قرار گیرد.

دکتر واریس پا ممکن است یک سونوگرافی یا سایر معاینات انجام دهد تا ببیند رگ های شما چقدر خوب کار می کنند. اکثر روش های واریس نیازی به بهبودی طولانی ندارند.

فرسایش درون وریدی برای بستن ورید واریسی: پزشک شما از لیزر یا انرژی فرکانس رادیویی برای گرم کردن داخل ورید و بستن آن استفاده می‌کند. این روش معمولاً در مطب دکتر واریس پا با سونوگرافی برای هدایت درمان انجام می شود.

دکتر واریس پا ناحیه اطراف ورید را بی حس می کند تا در طول عمل احساس درد نکنید. کبودی، درد و تغییر رنگ پوست پس از ابلیشن داخل وریدی شایع است. عوارض جدی تر، از جمله بی حسی، ترومبوآمبولی وریدی و سوختگی پوست، نادر هستند.

اسکلروتراپی برای بستن ورید واریسی: پزشک مواد شیمیایی مایع یا کف را به داخل ورید تزریق می کند تا بسته شود. اسکلروتراپی در مطب دکتر واریس پا شما با راهنمایی اولتراسوند انجام می شود. اسکلروتراپی مایع اغلب برای وریدهای عنکبوتی استفاده می شود.

عوارض اسکلروتراپی فوم ممکن است شامل تغییر رنگ پوست و به ندرت ترومبوآمبولی وریدی، آسیب عصبی، واکنش آلرژیک جدی یا سکته باشد. برخی از افراد ممکن است مشکلات بینایی موقت، سردرد یا حالات ذهنی گیج داشته باشند.

جراحی برای برداشتن رگ های واریسی شدید: پزشک ممکن است برش های کوچکی برای برداشتن رگ های واریسی کوچکتر در نزدیکی سطح پوست ایجاد کند. برای رگ‌های بزرگ‌تر و عمیق‌تر، دکتر واریس پا ممکن است از ابزارهایی برای بستن و برداشتن آن‌ها در روشی به نام بستن ورید یا جداسازی استفاده کند.

جراحی اغلب می تواند به صورت سرپایی انجام شود، اما ممکن است برای کمک به خوابیدن در طول عمل به دارو نیاز داشته باشید.

درمان فشرده سازی

دکتر واریس پا ممکن است درمان فشرده سازی را به عنوان یک درمان به تنهایی یا پس از یک روش برای برداشتن یا بستن رگ های واریسی توصیه کند. فشرده سازی شامل جوراب های الاستیک مخصوص یا باندهای فشاری است که فشار ملایمی روی پاها وارد می کند تا از تورم جلوگیری کند.

برای برخی از افراد، به ویژه آنهایی که مجبورند برای مدت طولانی بنشینند یا بایستند، فشرده سازی ممکن است به تسکین درد، تورم و سایر علائم مانند احساس سنگینی در پاها کمک کند.

فشرده سازی فقط علائم را تسکین می دهد. بیشتر پزشکان و دکتر واریس پا در حال حاضر روش هایی را برای اصلاح مشکل رفلاکس که باعث رگ های واریسی شما می شود توصیه می کنند. برخی افراد متوجه می شوند که جوراب های فشرده باعث ناراحتی، خارش، تحریک پوست یا تورم می شوند.

داروها

دکتر واریس پا ممکن است دارویی را برای کمک به تسکین درد وریدهای واریسی توصیه کند. دیوسمیپلکس تنها داروی موجود است که برای واریس تایید شده است. این داروی گیاهی ممکن است به برخی از علائم و عوارض واریس، از جمله تورم، زخم، و تغییرات در پوست و بافت پاها کمک کند. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا متوجه بهبودی شوید. عوارض جانبی ممکن است شامل مشکلات گوارشی و بثورات باشد، اما این عوارض معمولا جزئی هستند.

بهترین ورزش ها برای واریس

رگ های واریسی سیاهرگ هایی هستند که به دلیل خونی که در پاها جمع می شود بزرگ یا کشیده می شوند. علاوه بر برآمدگی رگ های شما، می توانند علائم زیر را نیز ایجاد کنند:

 • رگ واریسی

 • پاهای خسته

 • خارش

 • سوزش

 • بی حسی

 • گرفتگی عضلات پا در شب

 • سندرم پای بی قرار

 • بثورات

 • تورم

 • زخم

از آنجایی که وریدهای واریسی عمدتاً به دلیل عدم تحرک در پاها در یک دوره طولانی ایجاد می‌شوند، بیرون رفتن و انجام برخی ورزش‌ها می‌تواند به پیشگیری و کاهش علائم مرتبط با واریس کمک کند.

چگونه ورزش به پیشگیری از واریس کمک می کند

در حالی که هیچ راهی برای پیشگیری کامل از واریس وجود ندارد، ورزش منظم می تواند به کاهش احتمال ابتلا به آن کمک کند. به سادگی تغییر وضعیت نشستن یا ایستادن به طور منظم می تواند گردش خون شما را بهبود بخشد، که به کاهش میزان تورم خون در سیاهرگ های پاهای شما کمک می کند. ورزش توانایی بدن شما را افزایش و همچنین به پایین نگه داشتن وزن شما کمک می کند.

چه ورزش هایی از واریس جلوگیری می کند

با انجام برخی تمرینات، می توانید با کاهش تورم و بهبود درد، ظاهر و احساس رگ های واریسی خود را بهبود بخشید. عضلات ساق پا به عنوان پمپ عمل می کنند و خون را از پاها و پاهای شما به سمت قلب برمی گرداند. ورزش منظم سبب کاهش وزن میشود و گردش خون بهبود می یابد. اگر ورزش رگ واریسی را درمان نکند، اما سبب بهبود علائم میشود.

پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و شنا همگی ورزش‌های کم‌ضربه‌ای هستند که روی مفاصل آسان هستند و به گردش خون در رگ‌های واریسی کمک می‌کنند. اگر تازه شروع کرده اید، پیاده روی راهی عالی برای شروع یک رژیم ورزشی است.

اگر از قبل رگ های واریسی دارید، ورزش می تواند از بدتر شدن آنها جلوگیری کند و همچنین به کاهش درد و ناراحتی کمک کند. به طور کلی، تمرینات کم تاثیر بهترین هستند و شامل موارد زیر است:

 • ورزش پیاده روی یا دوچرخه سواری برای واریس

تنها 30 دقیقه پیاده روی در روز به مدت پنج روز در هفته می تواند مزایای خوبی داشته باشد. اگر می دوید، سعی کنید سطح چمنی یا مسیر مصنوعی پیدا کنید تا فشار وارده بر مفاصل شما به حداقل برسد.

 • لیفت پا

باید این حرکت را به طور مرتب انجام دهید تا فواید آن را ببینید. اما خبر خوب این است که این یکی از تمرینات واریس است که نیازی به تجهیزات ندارد. برای شروع لیفت پا، به پشت بنشینید یا دراز بکشید در حالی که پاهای خود را مستقیماً بیرون آورده اید. هر بار یک پا را بالا بیاورید و آن را در هوا نگه دارید.

 • دوچرخه سواری یا پاهای دوچرخه

دوچرخه سواری یا دوچرخه ثابت نیز مفید است. این ماهیچه های ساق پا را تقویت می کند، که به پمپاژ خون از پاهای شما کمک می کند و جریان آن را در جهت درست نگه می دارد. اگر به هیچ نوع دوچرخه دسترسی ندارید، می توانید این تمرین پاهای دوچرخه را امتحان کنید.

در حالی که به پشت دراز کشیده اید، پاهای خود را در هوا قرار دهید، آنها را در زانو خم کنید. آن‌ها را به آرامی رکاب بزنید، انگار در حال دوچرخه‌سواری هستید. هر دو پا را به طور همزمان امتحان کنید یا یکی یکی را جایگزین کنید.

 • کار کردن با عضلات پا

کار کردن با عضلات پا خون بیشتری را به قلب شما می فرستد. این کار باعث می شود قلب شما سخت تر کار کند، بنابراین آماده است تا کار مهم گردش خون در بدن شما را انجام دهد. برای قرار گرفتن در وضعیت لانژ مناسب، پاهای خود را از هم باز کنید.

به آرامی جلو بروید، زانوی خود را خم کنید و مطمئن شوید که زانوی خود را مستقیماً بالای مچ پا نگه دارید. آن را نگه دارید، سپس به آرامی پای خود را صاف کنید و به حالت اولیه برگردید. با پای دیگر تکرار کنید. در حالی که پاهایتان صاف ایستاده اید، روی نوک انگشتان پا بلند شوید و سپس کمر را پایین بیاورید. تکرار.

 • تکان دادن پاهای خود

مانند بالا آوردن ساق پا (به پایین مراجعه کنید)، تکان دادن پاها می تواند عضلات پا را که برای گردش خون شما مهم هستند، تقویت کند. سپس، به عنوان یک جایزه، همچنین می تواند به شما در بهبود تعادل کمک کند! آماده هستید آن را امتحان کنید؟

در حالی که نشسته اید یا ایستاده اید، پاهای خود را از پاشنه تا نوک پا به جلو و عقب تکان دهید. این را می توان در هر زمانی انجام داد و همچنین در صورتی مفید است که شرایط سلامتی شما را از امتحان سایر اشکال ورزش باز دارد.

 • تمرینات افزایش دهنده ساق پا و زخم وریدی ساق سر برای زخم

تمرینات ورزشی ساختاریافته (SET) می تواند به سرعت بخشیدن به روند بهبود زخم های وریدی پا و زخم پای دیابتی کمک کند. یکی از تمرین‌هایی که در برنامه SET گنجانده شده‌اند، یکی هستید؟ گوساله به دلیل توانایی آنها در پمپاژ قلب و بهبود گردش خون در اندام تحتانی، بالا می‌کشد.

افراد مستعد ابتلا به واریس از دیدگاه دکتر واریس پا

اگر یکی از موارد زیر در مورد شما صدق کند، شانس بیشتری برای ابتلا به واریس دارید:

 • سابقه خانوادگی

اگر مادرتان رگ های واریسی داشته است، احتمال ابتلای شما به آن ها نیز بیشتر است.

 • سن

با بالا رفتن سن، دریچه های رگ های شما ممکن است به خوبی زمانی که شما جوان بودید کار نکنند. این یکی دیگر از عوامل خطر برای واریس است.

 • جنسیت

خانم‌ها متأسفم، اما تغییرات هورمونی که تجربه می‌کنید – همراه با استفاده از قرص‌های ضد بارداری – می‌تواند خطر ابتلا را افزایش دهد.

 • بارداری

کودک در حال رشد شما فقط به مثانه شما فشار نمی آورد، بلکه به رگ های پای شما نیز فشار وارد می کند. خوشبختانه در این مورد، وریدها معمولاً 3 تا 12 ماه پس از زایمان بهبود می یابند.

 • اضافه وزن یا چاق بودن

این وزن اضافی فشار بیشتری بر روی رگ های شما وارد می کند که منجر به افزایش خطر می شود. ماندن در یک وضعیت برای مدت طولانی رگ های شما را مجبور می کند سخت تر کار کنند، که می تواند شما را در معرض خطر قرار دهد.

 • لخته های خون

اگر به پاها یا وریدهای خود ضربه وارد کرده اید، ممکن است آنها را ضعیف کند و شانس شما را برای ابتلا به رگ های واریسی افزایش دهد.

جلوگیری از تشدید ورید واریس

خوشبختانه، چند روش ساده وجود دارد که می توانید برای افزایش جریان خون در پاهای خود انجام دهید. در نتیجه می توانید از بدتر شدن رگ های واریسی خود جلوگیری کنید. این چیزها را امتحان کنید

 • به طور منظم ورزش کنید

عضلات پای شما بزرگترین متحدان شما هستند. چرا؟ آنها به رگ های شما کمک می کنند خون را به سمت قلب برانند. این بسیار مفید است زیرا عضلات شما در برابر جاذبه کار می کنند. هر گونه ورزش پا همچنین به جلوگیری از ظهور رگ های واریسی جدید کمک می کند.

 • کاهش وزن

اگر اضافه وزن یا چاق هستید، استرس بیشتری به پاهای خود وارد می کنید. کاهش وزن از رگ های واریسی جدید جلوگیری کند. به جز کمک به درمان واریس، کاهش وزن فواید زیادی دارد. همچنین خطر بیماری قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 را کاهش می دهد.

 • خودداری از ایستادن یا نشستن طولانی مدت

کارکنان ادارات امروزی بیشتر در معرض خطر ابتلا به واریس یا بدتر شدن آن هستند. به یاد داشته باشید که حداقل هر نیم ساعت یک بار استراحت کنید و برای مدت کوتاهی بایستید و راه بروید، حتی اگر فقط به اتاق استراحت و بازگشت باشد. این امر ماهیچه های پا را مجبور می کند تا خون را بیشتر از زمانی که در حالت نشسته هستید به سمت قلب حرکت دهند. اگر شغل شما مستلزم این است که برای مدت طولانی بایستید، سعی کنید استراحتی مشابه برای مدتی نشستن در نظر بگیرید.

 • لباس های تنگ نپوشید

این می تواند فشار بیشتری بر روی پاهای شما وارد کند که می تواند رگ های واریسی را بدتر کند.

 • حتما پاهایتان را بالا بگذارید

در صورت امکان، پاهای خود را روی صندلی یا مدفوع قرار دهید تا خون بتواند به سمت قلب شما برگردد. اگر شغلی دارید که باید برای مدت طولانی بایستید یا بنشینید، این امر به ویژه مهم است.

 • جوراب شلواری ساپورت بپوشید

این یک اقدام پیشگیرانه خوب برای کمک به جلوگیری از تشکیل رگ های واریسی است. اینها به اندازه جوراب های فشاری فشار وارد نمی کنند، اما برای بسیاری، این تنها چیزی است که نیاز دارند.

حال که متوجه شدیم چه افرادی مستعد واریس هستند، اکنون نوبت به آن می‌رسد بدانیم برای واریس پا به چه دکتری مراجعه کنیم.

برای واریس پا به چه دکتری مراجعه کنیم

سوال متداولی که از سوی مبتلایان پرسیده می‌شود آن است که ” برای واریس پا به چه دکتری مراجعه کنیم ” برای درمان واریس به متخصص قلب و متخصص پوست مراجعه شود. پزشک شما یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و در مورد علائم، سابقه خانوادگی، سطح فعالیت و شیوه زندگی شما سوال می کند.

دکتر واریس پا ممکن است یک آزمایش تصویربرداری مانند سونوگرافی یا اشعه ایکس انجام دهد تا ببیند رگ های پای شما چقدر سالم هستند.

کلام آخر

در مقاله سعی کردیم در خصوص موارد متعددی از جمله برای واریس پا به چه دکتری مراجعه کنیم، عمل جراحی واریس پا  و جراحی واریس پا با لیزر صحبت کردیم.

رگهای واریسی و عنکبوتی رگهای آسیب دیده هستند. هنگامی که دریچه های کوچک و یک طرفه داخل رگ ها ضعیف می شوند، در وریدهای سالم، این دریچه‌ها خون را به یک جهت می‌برند – به قلب ما باز می‌گردند. هنگامی که این دریچه ها ضعیف می شوند، مقداری خون به سمت عقب جریان می یابد و در ورید تجمع می یابد.

با فشار مداوم، دیواره های سیاهرگ ضعیف شده و برآمده می شوند. با گذشت زمان، ما شاهد واریس یا ورید عنکبوتی هستیم. برخی از افراد در معرض خطر بیشتری برای ایجاد این رگ ها هستند. برای درمان واریس به دکتر واریس پا بروید.

دیدگاهتان را بنویسید