کلینیک قلب دکتر هومان

بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق
بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق

درمان واریس پا با ورزش

مبتلایان به رگ‌های واریسی، به‌احتمال زیاد از ترس تشدید درد رگ‌ها، تمرینات ورزشی خود را انجام نمی‌دهند. بااین‌حال، حذف ورزش کار درستی نیست. گنجاندن نوعی ورزش در زندگی روزانه علاوه بر سلامت رگ‌ها بر سلامت قلب و عروق و کل بدن تاثیر می‌گذارد. درمان واریس پا با ورزش‌ مثل پیاده‌روی دارای فواید باورنکردنی است؛ بنابراین نباید اجازه ندهید رگ‌های واریسی، شما را از دستیابی به‌سلامت روزانه‌ باز دارند و در اسرع وقت با متخصص واریس پا در این خصوص مشورت کنید.

Treatment-varicose-veins-exercise


آنچه در این مقاله می خوانید :

 

 درمان واریس پا با ورزش چه اهمیتی دارد؟

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که حدود 40 میلیون آمریکایی مبتلا به رگ‌های واریسی هستند که این میزان قطعاً با درنظرگرفتن آمار جهانی بیشتر خواهد شد.

یکی از بهترین راه‌ها برای کمک به بهبود سلامت کلی وریدها، ورزش منظم است؛ چراکه ورزش‌کردن منجر به افزایش جریان خون و حفظ سلامت و عملکرد رگ‌ها می‌شود. بنابراین می‌توان گفت درمان واریس پا با ورزش ممکن نیست اما می‌تواند در تسریع و تسهیل روند بهبودی اثرگذار باشد.

افراد مبتلا به وریدهای واریسی باید بادقت در نظر بگیرند که چه نوع ورزش‌هایی انجام دهند، زیرا ممکن است با انجام ورزش نادرست وضعیت خود را بسیار بدتر کنند یا درد و رنج قابل‌توجهی را برای خود به ارمغان بیاورند.

علاوه بر اینکه باید به انجام دقیق تمرینات ورزشی دقت کنید همچنین باید از مناطقی که تحت‌تأثیر رگ‌های واریسی قرار گرفته‌اند نیز محافظت کنید. یک راه مؤثر برای انجام ورزش با محافظت بیشتر، استفاده از جدیدترین وسایل کمکی ورزشی است.

این وسایل برای ایجاد فشار ثابت در پاها طراحی شده‌اند که به هدایت جریان خون به قلب شما کمک می‌کنند. شما می‌توانید در خانه یا بصورت حرفه‌ای در باشگاه از این ابزار استفاده کنید.

رگ‌های واریسی چیست و چگونه باعث محدود شدن ورزش‌کردن شما می‌شود؟

هنگامی که وریدهای زیر سطح پوست آسیب می‌بینند و از خون زیاد متورم می‌شوند به آن‌ها رگ‌های واریسی می‌گویند.

این رگ‌ها اغلب دردناک هستند و به دلیل محدودیت جریان خون باعث تورم در پاها و مچ پا می‌شوند. چون این رگ‌ها برآمده شده‌اند در برابر ضربه و صدمه آسیب‌پذیر هستند؛ بنابراین، هنگامی که می‌خواهید یک ورزش را انتخاب کنید حتماً در نظر بگیرید که این ورزش برای درمان و کاهش علائم واریس مناسب است یا خیر؟ ورزش‌های سبک که جریان خون را در رگ‌های شما افزایش می‌دهند، بهترین گزینه هستند.

آیا درمان واریس پا با ورزش امکان‌پذیر است؟

در پاسخ به این پرسش که آیا درمان واریس پا با ورزش ممکن است یا خیر باید بگوییم ورزش نمی‌تواند رگ‌های واریسی را به طور کامل درمان کند و تنها یک درمان کمکی است. بدون مداخله یک پزشک متخصص رگ‌های شما بهبود پیدا نمی‌کند و باگذشت زمان احتمال بدتر شدن آن‌ها بیشتر است.

این بدان معنا نیست که ورزش برای افراد مبتلا به مشکلات رگ‌های واریسی ارزشی ندارد. برعکس، ورزش می‌تواند به شما در کنترل‌ علائم رگ‌های واریسی کمک کند و جریان خون را بهبود بخشد.

ماهیچه‌های موجود در پا در بازگشت خون از اندام‌ها به قلب نقش دارند. هر بار که ماهیچه ساق پا منقبض می‌شود، خون را در امتداد وریدهای پای شما به سمت قلب هدایت می‌کند. سپس دریچه‌های یک‌طرفه موجود در پا بسته می‌شوند تا از برگشت جریان خون جلوگیری کنند؛ بنابراین حتی اگر برخی از بخش‌های ورید پا دارای دریچه‌های آسیب‌دیده باشند، ورزش می‌تواند به هدایت جریان خون به سمت قلب و جلوگیری از لخته شدن خون کمک ‌کند.

همچنین ورزش می‌تواند به کاهش تورم و درد حاصل از واریس کمک کند و ممکن است در کند کردن پیشرفت بیماری نیز نقش داشته باشد. بااین‌حال، باعث درمان رگ‌های واریسی نمی‌شود و نمی‌توان درمان واریس پا با ورزش را راهکاری جدی تلقی کرد.

آیا درمان واریس پا با ورزش بی‌خطر است یا خطرناک؟

درمان رگهای واریس پا با ورزش یک روش بی‌خطر است. اما برخی ورزش‌ها برای رگ‌های شما بهتر از سایر ورزش‌ها هستند.

همان‌طور که قبلاً نیز اشاره کردیم در هنگام ورزش‌کردن خون از طریق انقباض ماهیچه ساق پا به قلب هدایت می‌شود؛ بنابراین عضلات قوی ساق پا باعث گردش خون سالم می‌شوند و بیماری ورید را به حداقل می‌رساند. اما باید برنامه ورزشی تحت نظر یک متخصص ورید انجام شود تا به رگ‌های واریسی آسیب نرساند.

درمان رگهای واریس با ورزش در منزل به چه صورتی است؟

در ادامه متن درمورد ورزش‌هایی که می‌توانید در خانه برای کنترل واریس تحت نظر متخصص انجام دهید صحبت می‌کنیم:

 • پیاده‌روی

پیاده‌روی یک ورزش عالی برای کنترل واریس است اما آن‌چنان که باید به پیاده‌روی توجه نمی‌شود. درصورتی‌که این ورزش یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای بهبود سلامت کلی خود انجام دهید.

پیاده‌روی یک تمرین کم تأثیر است که به حفظ وزن و همچنین به حفظ فشارخون در سطح ایمن کمک می‌کند. علاوه بر این، استخوان‌ها و ماهیچه‌های شما را تقویت می‌کند و این کار را بدون واردکردن فشار به بدن انجام می‌دهد.

مگر اینکه شما تردمیل داشته باشید و در خانه پیاده‌روی کنید؛ چراکه این تمرین از نظر فنی در خانه انجام نمی‌شود. بااین‌حال نیازی به رفتن به باشگاه نیست و می‌توانید این ورزش را فقط در اطراف محله‌تان انجام دهید. فواید پیاده‌روی عبارت‌اند از:

 • خواب را بهبود می‌بخشد.

 • سطح گلوکز خون را بهبود می‌بخشد.

 • حافظه شما را تقویت می‌کند.

 • خطر زمین‌خوردن را کاهش می‌دهد.

 • روحیه شما را بالا می‌برد.

 • گردش خون را تقویت می‌کند.

 • استخوان‌های شما را تقویت می‌کند.

 • وضوح مغز را افزایش می‌دهد.

 • درد آرتریت، فیبرومیالژیا و موارد دیگر را کاهش می‌دهد.

 • ایمنی شما را تقویت می‌کند.

برای پیاده‌روی تنها یک کفش لازم است. پیاده‌روی کنید تا رگ‌های واریسی شما بهبود یابد. پنج‌روز در هفته حداقل 30 دقیقه پیاده‌روی کنید. همچنین سعی کنید سرعت پیاده‌روی خود را افزایش دهید. پیاده‌روی تند ضربان قلب شما را بدون خطر افزایش می‌دهد و به شما کمک می‌کند کالری بیشتری بسوزانید. از طرفی گردش خون را بخوبی افزایش می‌دهد.

 • دوچرخه‌سواری

از دیگر روش‌های درمان واریس پا با ورزش می‌توان به دوچرخه سواری اشاره کرد. دوچرخه‌سواری یکی دیگر از تمرینات ساده و عالی است که می‌تواند ضربان قلب شما را بالا ببرد و به شما کمک کند تا به هدف پیشنهادی 30 دقیقه ورزش در روز برسید. دوچرخه‌سواری گردش خون را تقویت می‌کند و درعین‌حال مفاصل شما را از ضربه‌های سنگین در امان نگه می‌دارد. شما همچنین می‌توانید یک دوچرخه ثابت خریداری کنید و این ورزش را در خانه انجام دهید.

 • لانچ

انجام این تمرین در خانه بسیار آسان است و به هیچ وسیله‌ای نیاز ندارد. اگر می‌خواهید کمی چالش را به تمرین اضافه کنید، می‌توانید در دستانتان وزنه‌های سبکی بگیرید و این ورزش را انجام دهید.

صرف‌نظر از اینکه وزنه‌ای به دست دارید یا خیر، لانچ یک راه عالی برای به کار انداختن چندین گروه از ماهیچه‌‌های مختلف موجود در پاهایتان است. به همین دلیل این تمرین به هدایت جریان خون به قلب کمک می‌کند. روش انجام این تمرین به‌صورت زیر است:

بایستید و پاهایتان را به اندازه عرض شانه از هم باز کنید. یک پای خود را به جلو ببرید و زانوی آن را خم کنید. نکته‌ای که باید در حین انجام این تمرین رعایت شود این است که اطمینان حاصل کنید که زانوی شما از انگشتان پایتان جلوتر نرود و در راستای مچ پا باشد. چند ثانیه در این حالت بمانید سپس به حالت اولیه برگردید و برای تمرین پاها را عوض کنید. برای هر طرف 15 بار این کار را تکرار کنید.

 • Calf Raises

این تمرین یک ورزش عالی برای کنترل واریس پا به‌حساب می‌آید. Calf Raises یک تمرین ساده و بی‌خطر است و به جریان یافتن خون در پا کمک می‌کنند. طریقه انجام آن به‌صورت زیر است:

ابتدا بایستید سپس پاها را از هم به مقدار کمی باز کنید. روی نوک پاهایتان بالا بیایید و سپس کمر را پایین بیاورید. می‌توانید در حین انجام این تمرین با دستتان به دیوار تکیه دهید یا یک صندلی را بگیرید. همچنین می‌توانید این تمرین را بدون گرفتن جایی انجام دهید.

 • اسکات

برای درمان رگهای واریس با ورزش در منزل ، اسکات یک روش عالی است. این تمرین پمپ‌های ماهیچه ساق پا و ران را فعال می‌کند و به بیرون راندن جریان وریدی از پاهای شما کمک می‌کند. برای انجام این تمرین ابتدا پاهای خود را به‌اندازه عرض شانه باز کنید و انگشتان پا را کمی به سمت بیرون بچرخانید تا به زانوهایتان آسیبی وارد نشود.

قفسه سینه خود را کمی به سمت جلو هدایت کنید اما پشت خود را صاف نگه دارید و تا جایی که می‌توانید به سمت پایین بروید. اگر می‌توانید سعی کنید تا جایی پایین بروید که ران‌های شما با زمین موازی شوند. سعی کنید این تمرین را در سه ست ۱۰تایی انجام دهید.

 • کشش پا به عقب

برای انجام این تمرین سریع و آسان روی صندلی بنشینید. پاشنه پا را روی زمین نگه دارید و انگشتان پا را به سمت بدن خود به عقب بکشید. این کار را 15 بار انجام دهید، استراحت کنید و یک دور دیگر انجام دهید.

 • Rocking

این تمرین مشابه بالابردن ساق پا ولی با یک مرحله اضافی است. Rocking همچنین به تعادل شما کمک می‌کند. مراحل انجام این حرکت عبارت‌اند از:

صاف بایستید و پاشنه‌های خود را کنار هم قرار دهید به‌طوری‌که انگشتان پا مشخص باشند. سپس روی نوک پا بلند شوید و به‌آرامی کمرتان را پایین بیاورید. بعدازاین مرحله روی پاشنه‌های خود قرار گیرید تا انگشتان پا از زمین جدا شوند. این کار را چند بار تکرار نمایید.

 • رول کردن مچ پا

اگر بخش زیادی از روز را نشسته‌اید، ناراحت نباشید. شما همچنان می‌توانید تمریناتی را انجام دهید که به گردش خون شما کمک کند. در اینجا یک تمرین عالی را به شما پیشنهاد می‌دهیم. ابتدا پاهایتان را روی پاشنه قرار دهید. سپس پاهای خود را به مدت 15 ثانیه در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید و بعد این کار را در جهت عکس انجام دهید. سپس استراحت کنید و یک دور دیگر این کار را تکرار کنید.

 • حرکت دوچرخه

یکی دیگر از درمان رگهای واریس با ورزش در منزل حرکت دوچرخه است. به‌احتمال زیاد شما این تمرین را برای یک‌بار هم که شده در زندگی خود انجام داده‌اید، اما احتمالاً نمی‌دانستید که با انجام این تمرین رگ‌های سالم پای خود را بهبود می‌بخشید.

تمرین دوچرخه، بدن شما را به‌گونه‌ای حرکت می‌دهد که به جریان خون کمک می‌کند تا به قسمت‌های مختلف پاهای شما برود. به‌خصوص اگر سرعت انجام تمرین را افزایش دهید.

برای انجام این تمرین روی یک تشک دراز بکشید و دستان خود را در کنار بدنتان قرار دهید و پاها را با زاویه 90 درجه خم کنید به‌طوری‌که ساق پای شما موازی زمین باشد. سپس مانند وقتی که روی دوچرخه نشسته‌اید شروع به پازدن کنید.

 • شناکردن

از دیگر روش‌های درمان واریس پا با ورزش می‌توان به شنا اشاره کرد. شنا یکی از بهترین ورزش‌هایی است که می‌توانید برای سالم نگه‌داشتن بدن خود انجام دهید. در این ورزش نه‌تنها فشار آب باعث افزایش فشار روی رگ‌های شما می‌شود، بلکه شناکردن بر روی بسیاری از عضلات بدن شما از جمله عضلات پاها تأثیر می‌گذارد.

 • یوگا

انجام یوگا به طور صحیح می‌تواند به کنترل واریس پای شما کمک کند زیرا در برخی از حرکات آن باعث می‌شود پاهای شما بالاتر از قلبتان قرار گیرد که این کار به بهبود گردش خون کمک می‌کند.

یوگا شامل حرکات کششی و نگه‌داشتن بدنتان طبق ژست‎های ورزشی است درحالی‌که بر تنفس خود تمرکز می‌کنید. گنجاندن حرکات کششی ساده و کارکردن با ژست‌های چالش‌برانگیزتر می‌تواند به شما در بهبود واریس پا کمک کند.

به طور خاص یک ژست به نام «ویپاریتا کارانی» که در آن پاهای خود را روی دیوار قرار می‌دهید و اجازه می‌دهید گرانش، جریان خون را به سمت قلب افزایش دهد، برای درمان واریس پا با ورزش عالی است. این حرکت ممکن است برای سلامت رگ‌ها مناسب باشد. نحوه انجام این حرکت عبارت‌اند از:

مرحله 1: با یک شانه نزدیک دیوار روی زمین دراز بکشید.

مرحله 2: بدن خود را بچرخانید و پاهای خود را به سمت دیوار بالا ببرید تا زمانی که در زاویه قائم با زمین قرار گیرند.

مرحله 3: بدن خود را طوری قرار دهید که قسمت پایینی بدن شما به دیوار تکیه داده باشد.

شما می‌توانید برای آسان شدن این ژست از یک بالش برای زیر سرخود استفاده کنید.

برخی از فواید بی‌شمار ورزش شامل کمک به حفظ وزن بدن و کاهش خطر مشکلات مربوط به‌سلامتی مانند بیماری‌های قلبی – عروقی و همچنین دیابت است. آیا می‌دانستید 30 دقیقه فعالیت متوسط در روز می‌تواند استرس را کاهش دهد همچنین باعث افزایش تمرکز و بهبود کیفیت خواب شود!

ورزش را ترک نکنید. اما همان‌طور که اشاره کردیم ورزش نمی‌تواند واقعاً شما را به طور کامل از شر واریس خلاص کند. تنها کاری که ورزش برای رگ‌های واریسی می‌تواند انجام دهد تسکین آن است. همچنین برخی شواهد نشان می‌دهد که ورزش ممکن است از پیشرفت بیماری سیاهرگی جلوگیری کند.

سلامتی بهتر، استرس کمتر، خواب بهتر و کمک به کاهش علائم بیماری واریس کاری‌هایی هستند که ورزش‌کردن برای شما به ارمغان می‌آورد. پس از امروز تمرینات واریس را امتحان کنید. درمان رگهای واریس با ورزش حرفه ای نیز یک راه دیگر برای بهبود واریس پا است.

چه تمریناتی برای درمان رگهای واریس پا با ورزش مناسب نیستند؟

حال که متوجه تسهیل و تسریع روند درمان واریس پا با ورزش شدید. باید بدانید اگرچه ورزش برای رگ‌های واریسی مفید است، اما همه ورزش‌ها یکسان عمل نمی‌کنند و در واقع برخی از آن‌ها ممکن است وضعیت رگ‌های واریسی را بدتر کنند. این ورزش‌ها عبارت‌اند از:

 • دویدن

دویدن یک ورزش عالی است، اما می‌تواند فشار بیشتری بر روی رگ‌های پا وارد کند. درصورتی‌که می‌خواهید بدوید باید قبل از انجام این ورزش از جوراب‌های مخصوص واریس استفاده کنید.  استفاده از جوراب‌های مخصوص واریس هنگام دویدن و همچنین دویدن روی سطوح نرم برای رگ‌ها بهتر است.

 • وزنه‌برداری

وزنه‌برداری اخیراً به‌عنوان یک تمرین محبوب که فواید زیادی به همراه دارد، در صدر صحنه ورزش قرار گرفته است. برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • متابولیسم را افزایش می‌دهد.

 • از آسیب جلوگیری می‌کند.

 • استحکام استخوان‌ها را افزایش می‌دهد.

 • عزت‌نفس را بهبود می‌بخشد.

 • نسبت به سایر تمرینات سریعتر نتیجه می‌دهد.

 • بهره‌وری را افزایش می‌دهد.

بااین‌حال اگر مشکلات وریدی مانند واریس دارید، وزنه‌برداری ممکن است مزایای فوق را برای شما به ارمغان بیاورد اما ممکن است واریس را تشدید کند. وزنه‌برداری یک ورزش سنگین است که فشار زیادی بر رگ‌های شما وارد می‌کند و حتی می‌تواند باعث بدتر شدن مشکلات مربوط به رگ‌های شما شود.

اگر وزنه‌برداری برایتان اهمیت بالایی دارد، مطمئن شوید که درست حرکات را انجام می‌دهید. همچنین باید روال معمول خود برای کنترل مشکلات مربوط به واریس را تغییر دهید و یک برنامه جدید بریزید. اگر ورزش وزنه‌برداری را درحالی‌که به واریس مبتلا هستید، ‌انجام می‌دهید باید به نکات زیر توجه کنید:

 • به جای استفاده از وزنه‌های سنگین، از وزنه‌های سبک‌تر‌ استفاده کنید.

 • هنگام بلندکردن وزنه، بازدم را فراموش نکنید.

 • بلافاصله پس از بلندکردن وزنه، پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری کنید تا خون شما به جریان بیفتد و گردش خون شما دوباره فعال شود.

 • جوراب‌های مخصوص واریس را در حین بلندکردن وزنه و بعد از آن بپوشید.

آیا نیاز است برای درمان واریس پا با ورزش از پزشک متخصص مشاوره گرفت؟

قبل از انجام هرگونه ورزش باید از یک جراح عروق مشاوره بگیرید تا مطمئن شوید چه ورزشی برای شما مناسب است. قبل از شروع هر تمرین ورزشی جدید، لطفاً با پزشک متخصص خود صحبت کنید تا مشخص کند چه تمریناتی برای ازبین‌بردن یا درمان علائم واریس مناسب هستند.

برای درمان رگهای واریس با ورزش حرفه ای باید چه نکاتی را رعایت کرد؟

در حین درمان واریس پا با ورزش، باید به یک از سری نکات توجه کرد. که در متن زیر به چند مورد از آن‌ها می‌پردازیم:

 • سرد کنید

قبل از پایان تمرین حتماً بدن را سرد کنید و برای این کار تمرینات کششی انجام دهید.

 • نفس خود را حبس نکنید

در حین درمان رگهای واریس با ورزش حرفه‌ ای از هرگونه تمرینی که شامل زور زدن باشد مانند دراز و نشست خودداری کنید. این مدل ورزش‌ها فشار روی رگ‌های شکم را افزایش می‌دهند؛ درنتیجه ممکن است نفستان را حبس کنید. حتماً آهسته نفس بکشید زیرا حبس کردن نفس به شکم شما فشار می‌آورد و می‌تواند به رگ‌های پای شما صدمه بزند.

 • وزنه‌های سنگین بلند نکنید

بلندکردن وزنه‌های سنگین میزان فشار روی رگ‌های شما را افزایش می‌دهد؛ درنتیجه با پزشک خود مشورت کنید تا ببیند تا چقدر وزن وزنه برای شما بی‌خطر است.

 • برای مراقبت از رگ‌های خود فقط ورزش نکنید

فراموش نکنید که ورزش، تنها بخشی از یک برنامه کلی برای مراقبت از رگ‌های شما است و رژیم غذایی سالم نیز مهم است.

 • پس از درمان ورید به خود فشار نیاورید

پس از انجام هرگونه عمل جراحی برای واریس خود، بدون مشورت با پزشک ورزش نکنید.

قبل از شروع هر نوع ورزشی با متخصص مربوطه مشورت کنید. اگر به طور منظم ورزش می‌کنید باید با پزشک خود در مورد نوع ورزشی که انجام می‌دهید، صحبت کنید. همچنین در مورد رگ‌های واریسی خود و سایر مشکلات سلامتی که ممکن است بر توانایی شما برای ورزش‌کردن تأثیر بگذارد به او بگویید. پزشک شما همچنین می‌تواند درباره راه‌های دیگر برای حفظ سلامت پاها با شما صحبت کند.

نتیجه‌گیری

ما در متن بالا درمورد درمان واریس پا با ورزش صحبت کردیم. ورزش نمی‌تواند باعث رفع واریس بشود اما می‌تواند آن را کنترل کند. ورزش‌های زیادی برای بهبود واریس وجود دارد که چند مورد از آن‌ها را بیان کردیم. همچنین اشاره کردیم برای درمان رگهای واریس پا با ورزش حرفه ای باید نکاتی را رعایت کنید و حتما این کار را تحت نظر متخصص انجام دهید. در صورت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سمت چپ با ما در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید