کلینیک قلب دکتر هومان

بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق
بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق

علت تنگی نفس و تپش قلب

تنگی نفس یا ناتوانی در دریافت هوای کافی می‌تواند وحشتناک باشد، ‌خصوصاً زمانی که با تپش قلب همراه می‌شود. بیماری‌های بسیاری به‌ویژه بیماری‌های قلبی و ریوی می‌تواند منشاء علت تنگی نفس و تپش قلب باشد. تنگی نفس و تپش قلب می‌توانند علائم هشداردهنده برای بروز قریب الوقوع سکته‌های قلبی خطرناک باشند. بسیاری از آریتمی‌های قلبی، با تنگی تنفس و تپش قلب تظاهر پیدا می‌کنند که تأخیر در رسیدگی به آن‌ها می‌تواند حتی سکته‌های مغزی شدید یا حتی مرگ را به دنبال داشته باشد.

Cause-shortness-breath-heart-palpitations

فهرست مطالب

طبق نظر متخصصان، علت تنگی نفس و تپش قلب چیست؟

گاهی تنگی تنفس و تپش قلب فقط به خاطر یک حمله عصبی یا Panik رخ می‌دهد اما از آنجا که می‌تواند علامت مشکلات جدی قلبی عروقی مثل سکته نیز باشد، رسیدگی فوری و اورژانسی به آن، الزامی است. به علت اهمیت این موضوع، در این مقاله می‌خواهیم درمورد علل تنگی نفس و تپش قلب با شما صحبت کنیم.

یک دوره تنگی تنفس و تپش قلب همیشه به طور مستقیم با سلامت فرد مرتبط نیست. فرد ممکن است پس از ورزش شدید، هنگام سفر به ارتفاعات یا تغییرات شدید دما دچار این احساس شود

بااین‌حال، علت تنگی نفس و تپش قلب معمولاً به مشکلات سلامتی مربوط می‌شود. گاهی اوقات، این احساس فقط به‌خاطر عدم تحرک و اضافه‌وزن است که ورزش می‌تواند علائم را بهبود بخشد. اما گاهی می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل جدی سلامتی باشد. طبقه‌بندی انواع علل تنگی تنفس و تپش قلب شامل موارد زیر است:

بیماری‌های قلبی

بیماری‌های بافت ریه

بیماری‌های سیستم عصبی و عضلانی

سایر مشکلات

۶ مورد از مهم‌ترین مشکلات قلبی به عنوان علت تنگی نفس و تپش قلب

بسیاری از شرایطی که بر قلب و ظرفیت آن برای حرکت خون از طریق ریه‌ها تأثیر می‌گذارد، می‌تواند علت تنگ شدن تنفس و تپش قلب شود. بعضی از این شرایط می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

تامپوناد قلبی:

تامپوناد قلبی وضعیتی است که در آن، فضای اطراف قلب شما پر از خون یا مایعات دیگر می‌شود و به قلب شما فشار می‌آورد. به دلیل فشار، قلب شما نمی‌تواند به‌درستی بکوبد و باعث افت فشارخون و تنگی نفس می‌شود. تروما و برخی بیماری‌ها می‌توانند باعث تامپوناد قلبی شوند. اگر درمان نشود، همیشه کشنده است.

آریتمی قلبی (مشکلات ریتم قلب):

آریتمی قلبی یک ضربان قلب نامنظم است. مشکلات ریتم قلب زمانی رخ می‌دهد که سیگنال‌های الکتریکی هماهنگ‌کننده ضربان قلب به‌درستی کار نکنند. آریتمی‌های قلبی ممکن است مانند تپش قلب احساس شود و بی‌ضرر باشد. بااین‌حال، برخی از آریتمی‌های قلبی ممکن است علائم آزاردهنده و گاهی حتی تهدیدکننده زندگی مثل تنگی نفس ایجاد کنند.

حمله قلبی:

حمله قلبی، می‌تواند خطرناک‌ترین علت تنگ شدن تنفس و تپش قلب باشد. زمانی که جریان خون به قلب مسدود شود، این اتفاق رخ می‌دهد. انسداد اغلب به‌خاطر تجمع چربی، کلسترول و سایر مواد است که باعث تشکیل پلاک در شریان‌های کرونری می‌شوند.

نارسایی قلبی:

گاهی اوقات به‌عنوان نارسایی احتقانی قلب شناخته می‌شود و زمانی رخ می‌دهد که عضله قلب، خون را آن‌طور که باید پمپاژ نمی‌کند. در این حالت، اغلب خون برگشت می‌کند و مایع می‌تواند در ریه‌ها جمع شده و باعث تنگی نفس شود. برخی از بیماری‌های قلبی، مانند بیماری عروق کرونر یا فشارخون بالا، به‌تدریج قلب را خیلی ضعیف یا سفت می‌کند تا نتواند به‌درستی خون را پر کند و پمپ کند.

کاردیومیوپاتی (مشکل در عضله قلب):

کاردیومیوپاتی یک بیماری عضله قلب است که پمپاژ خون به بقیه بدن را برای قلب دشوارتر می‌کند. از همین رو، به‌عنوان علت تنگی نفس و تپش قلب مطرح است. کاردیومیوپاتی می‌تواند منجر به نارسایی قلبی شود.

پریکاردیت (التهاب بافت اطراف قلب):

پریکاردیت، تورم و تحریک بافت نازک و کیسه مانند اطراف قلب (پریکارد) است. پریکاردیت اغلب باعث درد شدید قفسه سینه می‌شود اما با علائمی مثل تنگی نفس و تپش قلب نیز همراه است. پریکاردیت معمولاً خفیف است و بدون درمان از بین می‌رود. در موارد شدیدتر ممکن است داروها و به‌ندرت جراحی، گزینه های درمانی باشند.

انواع مشکلات ریوی به‌عنوان علت تنگی نفس و تپش قلب

علت تنگ شدن تنفس و تپش قلب می‌تواند تعداد زیادی از بیماری‌های بافت ریه از شایع و موقت تا غیرمعمول و مزمن باشد. اینها عبارت‌اند از

آسم:

 • آسم وضعیتی است که در آن راه‌های هوایی باریک و متورم شده و ممکن است مخاط اضافی تولید کند. این می‌تواند تنفس را دشوار کند و باعث سرفه، صدای سوت (خس‌خس سینه) در هنگام بازدم و تنگی نفس شود.

COPD:

 • به بیماری‌های مختلف انسدادی ریه ازجمله آمفیزم و برونشیت مزمن اشاره دارد. همه این بیماری‌ها، تنفس را بسیار دشوارتر می‌کند. علاوه بر تنگی تنفس و تپش قلب، سرفه و درد قفسه سینه هم از علائم آن است.

آنافیلاکسی:

 • آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک شدید به غذاهای خاص، برخی داروها، سم حشرات، لاتکس و خلاصه هر چیزی است که به آن حساسیت دارید. در این هنگام سیستم ایمنی، سیل مواد شیمیایی را آزاد می‌کند که باعث باریک شدن مجاری تنفسی و شوک شما می‌شود. علائم و نشانه‌ها شامل نبض سریع و ضعیف است.

مسمومیت با مونوکسید کربن:

 • وسایل و موتورهایی که تهویه نامناسب دارند، به‌ویژه در یک فضای کاملاً بسته، باعث می‌شوند مونوکسید کربن تا سطوح خطرناکی در هوا جمع شود.

در این هنگام، بدن شما اکسیژن موجود در گلبول‌های قرمز را با مونوکسید کربن جایگزین می‌کند. این کمبود اکسیژن می‌تواند علت تنگی نفس و تپش قلب باشد و در صورت عدم خروج از آن محیط می‌تواند منجر به آسیب جدی بافت، یا حتی مرگ شود.

پنومونی (و سایر عفونت‌های ریوی):

 • پنومونی عفونتی است که کیسه‌های هوایی یک یا هر دو ریه را ملتهب می‌کند. باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها می‌توانند باعث پنومونی یا ذات‌الریه شوند.کیسه‌های هوا ممکن است پر از مایع یا چرک شود که باعث سرفه همراه با خلط یا چرک، تب، لرز و مشکل در تنفس شود.

پنوموتوراکس (جمع‌شدن ریه):

 • پنوموتوراکس زمانی اتفاق می‌افتد که هوا به فضای بین ریه و دیواره قفسه سینه شما نشت کند. این هوا با فشاری که به ریه می‌آورد، باعث فروپاشی آن می‌شود. پنوموتوراکس می‌تواند در اثر آسیب نافذ قفسه سینه، برخی روش‌های پزشکی یا آسیب ناشی از بیماری زمینه‌ای ریه ایجاد شود. علائم معمولاً شامل تنگی نفس و درد ناگهانی قفسه سینه است.

آمبولی ریه:

 • ممکن است علت تنگ شدن تنفس و تپش قلب، انسداد در یکی از شریان‌های ریوی شما یا آمبولی ریه باشد. در بیشتر موارد، آمبولی ریه ناشی از لخته‌های خونی است که از وریدهای عمقی پا یا به‌ندرت از سیاهرگ‌های سایر قسمت‌های بدن به ریه‌ها می‌رود (ترومبوز ورید عمقی).

سرطان ریه:

 • سرطان ریه معمولاً در مراحل اولیه علائم ایجاد نمی‌کند. اگر سرطان رشد کند و راه‌های هوایی اصلی را مسدود کند، فرد مبتلا، تنگی نفس و تپش قلب را تجربه می‌کند. سرطان ریه همچنین می‌تواند باعث تجمع مایع در اطراف ریه‌ها و مانع انبساط کامل ریه آسیب‌دیده در هنگام استنشاق شود. از همین رو به‌عنوان خطرناک‌ترین علت تنگ شدن تنفس و تپش قلب، مطرح است.

پلورزی (التهاب غشای اطراف ریه‌ها):

 • وضعیتی است که در آن پلورا (دولایه نازک بافت و بزرگی که ریه‌ها را از دیواره قفسه سینه جدا می‌کند) ملتهب می‌شود. پلوریت علاوه بر تنگی تنفس و تپش قلب، باعث درد شدید قفسه سینه می‌شود که در طول تنفس بدتر می‌شود.

ادم ریوی (مایع اضافی در ریه‌ها):

 • ادم ریوی وضعیتی که در اثر تجمع مایع اضافی در ریه‌ها ایجاد می‌شود نیز می‌تواند علت تنگ شدن تنفس و تپش قلب باشد. اغلب، مشکلات قلبی باعث ادم ریوی می‌شود.

اما مایعات می‌تواند به دلایل دیگری از جمله ذات‌الریه، قرارگرفتن در معرض سموم و داروها خاص، ضربه به دیواره قفسه سینه، مسافرت یا ورزش در ارتفاعات بالا نیز در ریه‌ها جمع شود. علائم شایع آن تنگی نفس و افزایش ضربان قلب است.

فیبروز ریوی (ریه‌های اسکار و آسیب‌دیده):

 • فیبروز ریوی یک بیماری ریوی است که زمانی رخ می‌دهد که بافت ریه آسیب‌دیده و زخمی شود. این بافت آسیب‌دیده، کار ریه‌های شما را دشوارتر می‌کند. همان‌طور که فیبروز ریوی بدتر می‌شود، به‌تدریج تنگی نفس و تپش قلب نیز بیشتر می‌شود.

فشارخون ریوی:

 • در یکی از اشکال فشارخون ریوی به نام (PAH)، رگ‌های خونی در ریه‌ها باریک، مسدود یا تخریب می‌شوند و فشارخون در شریان‌های ریه افزایش می‌یابد. قلب برای پمپاژ خون از طریق ریه‌ها باید سخت‌تر کار کند. تلاش اضافی در نهایت باعث ضعیف شدن و ازکارافتادن عضله قلب می‌شود. با علائمی مثل تنگی نفس و سرفه یا خستگی و سرگیجه همراه است.

سارکوئیدوز:

 • ممکن است سارکوئیدوز، علت تنگ شدن تنفس و تپش قلب شما باشد. یک بیماری که با رشد مجموعه‌های کوچکی از سلول‌های التهابی (گرانولوم) در هر قسمت از بدن شما – به طور معمول در ریه‌ها و غدد لنفاوی – مشخص می‌شود.

اما می‌تواند چشم، پوست، قلب و سایر اندام‌ها را نیز تحت‌تأثیر قرار دهد. اگر ریه را درگیر کند عمدتاً با علائمی مثل سرفه، تنگی نفس و درد قفسه سینه همراه است.

کروپ (به‌ویژه در کودکان خردسال):

 • کروپ به عفونت راه هوایی فوقانی اطلاق می‌شود که تنفس را مسدود می‌کند و باعث سرفه پارس می‌شود. تنگی نفس، تب، گرفتگی صدا و سایر علائم کروپ نتیجه تورم اطراف جعبه صدا (حنجره)، نای (نای) و لوله‌های برونش (نایژه‌ها) است. کروپ معمولاً جدی نیست و اکثر کودکان را می‌توان در خانه درمان کرد.

بیماری سل:

 • سل یک بیماری عفونی بالقوه جدی که عمدتاً ریه‌ها را درگیر می‌کند نیز می‌تواند علت تنگ شدن تنفس و تپش قلب باشد. باکتری‌های این بیماری، از طریق قطرات کوچکی که از طریق عطسه و سرفه، در هوا منتشر می‌شوند، از فردی به فرد دیگر سرایت می‌کنند.

بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ (COVID-19):

 • کروناویروس‌ها خانواده‌ای از ویروس‌ها هستند که می‌توانند به‌شکل انواع بیماری‌های تنفسی از خفیف مانند سرماخوردگی تا شدید مثل سندرم حاد تنفسی شدید (SARS) و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) بروز پیدا کنند. تنگی نفس، تب، سرفه و تپش قلب از شایع‌ترین علائم آن است.

مهم‌ترین بیماری‌های سیستم عصبی و عضلانی به عنوان علت تگی نفس و تپش قلب

بسیاری از بیماری‌های ماهیچه‌ها و سیستم عصبی می‌توانند با تضعیف ظرفیت بدن برای باز کردن ریه‌ها برای تنفس، منجر به تنگی تنفس و تپش قلب شوند. نمونه‌هایی از بیماری‌های سیستم عصبی و عضلانی شامل:

دیستروفی عضلانی:

 • دیستروفی عضلانی گروهی از بیماری‌هاست که باعث ضعف پیش‌رونده و کاهش توده عضلانی می‌شود. درد و سفتی عضلات، شایع‌ترین علامت آن است. در این بیماری، ژن‌های غیرطبیعی (جهش) در تولید پروتئین‌های موردنیاز برای تشکیل ماهیچه سالم اختلال ایجاد می‌کنند. دیستروفی عضلانی درمان قطعی ندارد اما داروها و درمان‌ها می‌توانند به مدیریت علائم و کاهش روند بیماری کمک کنند.

کیفوسکولیوز (بدشکلی دیواره قفسه سینه):

 • کیفوسکلیوز یک انحنای غیرطبیعی ستون فقرات که ترکیبی از دو وضعیت دیگر است: کیفوز و اسکولیوز. اسکولیوز باعث انحنای غیرعادی ستون فقرات در طرفین می‌شود، کیفوز باعث انحنای غیرعادی ستون فقرات به جلو یا عقب می‌شود و ظاهری گرد یا خمیده به کمر می‌دهد. گاهی اوقات افراد مبتلا به این عارضه ممکن است فقط قوز غیرطبیعی داشته باشند.

در موارد شدیدتر، می‌تواند اثرات منفی بر روی ماهیچه‌های ریه‌ها و قلب داشته باشد. به همین جهت می‌تواند علت تنگی نفس و تپش قلب باشد.

سندرم گیلن باره:

 • این سندرم، یک اختلال نادر است که در آن، سیستم ایمنی بدن به اعصاب شما حمله می‌کند. ضعف و گزگز در اندام‌ها معمولاً اولین علائم هستند که می‌توانند به‌سرعت پخش شوند و در نهایت کل بدن شما را فلج کنند.

علت دقیق آن ناشناخته است اما دو سوم بیماران علائم عفونت شامل عفونت تنفسی یا دستگاه گوارش یا ویروس زیکا را در شش هفته قبل گزارش می‌کنند.

علل تنگی نفس و تپش قلب به‌غیراز بیماری‌های قلبی، ریوی و سیستم عضلانی

چاقی:

 • چاقی یک بیماری پیچیده است که شامل مقدار بیش از حد چربی بدن است. چاقی فقط یک نگرانی ظاهری نیست، بلکه یک مشکل پزشکی است که خطر ابتلا به سایر بیماری‌ها و مشکلات سلامتی مانند بیماری قلبی، دیابت، فشارخون بالا و برخی سرطان‌ها را افزایش می‌دهد. به همین جهت، می‌تواند علت تنگ شدن تنفس و تپش قلب باشد.

کم‌خونی یا ازدست‌دادن خون ناگهانی:

 • شوک هیپوولمیک یک وضعیت خطرناک است که زمانی اتفاق می‌افتد که شما به طور ناگهانی خون یا مایعات زیادی از بدن خود از دست بدهید.

خون به ثابت نگه‌داشتن دمای بدن، تشکیل لخته‌های خون و انتقال اکسیژن و مواد مغذی به تمام سلول‌های شما کمک می‌کند. ابتلا به کم‌خونی که به آن هموگلوبین پایین نیز گفته می‌شود، می‌تواند باعث احساس خستگی، ضعف، تنگی تنفس و تپش قلب شود.

اختلالات اضطرابی یا حملات پانیک:

 • به دوره‌های مکرر احساس ناگهانی وحشت، اضطراب یا ترس شدیدی که در عرض چند دقیقه به اوج خود می‌رسد، حملات پانیک می‌گویند. مغز به‌گونه‌ای است که در موقعیت‌های ترسناک، واکنش جنگ یا گریز نشان می‌دهد.

به این صورت که ضربان قلب افزایش می‌یابد تا خون را سریع‌تر به اندام‌ها پمپاژ کند و ماهیچه‌ها را برای عمل آماده ‌کند. همچنین با سریع‌تر کردن تنفس، باعث می‌شود که اکسیژن بیشتری به ماهیچه‌ها برسد. درنتیجه حملات عصبی یا پانیک اتک نیز می‌تواند علت تنگی نفس و تپش قلب باشد.

دنده‌های شکسته:

 • شکستگی دنده یک آسیب شایع است که زمانی رخ می‌دهد که یکی از استخوان‌های قفسه سینه شما بشکند یا ترک بخورد. لبه دندانه‌دار استخوان شکسته می‌تواند به عروق خونی اصلی یا اندام‌های داخلی مانند ریه آسیب برساند و باعث تنگی تنفس و تپش قلب شود.

خفگی یا استنشاق جسم خارجی:

 • خفگی زمانی اتفاق می‌افتد که یک جسم خارجی در گلو یا نای گیرکرده و جریان هوا را مسدود می‌کند. علائمی مانند تنفس مشکل یا تنفس پرسروصدا، صدای جیرجیر هنگام تلاش برای نفس کشیدن و سرفه که ممکن است ضعیف یا شدید باشد، نشان از خفگی دارد.

اپی گلوتیت:

 • یک وضعیت بالقوه تهدیدکننده زندگی است که زمانی رخ می‌دهد که اپی گلوت (یک “درپوش” غضروف کوچکی که نای شما را می‌پوشاند) متورم می‌شود و جریان هوا را به داخل ریه‌های شما مسدود می‌کند. عواملی مثل سوختگی ناشی از مایعات داغ، آسیب مستقیم به گلو و عفونت‌های مختلف می‌توانند باعث تورم اپی گلوت شوند.

از نظر پزشکان چه مواردی می‌تواند علت تنگی نفس و تپش قلب در بارداری باشد؟

احساس تنگی نفس و تپش قلب در دوران بارداری بسیار رایج است. همیشه نمی‌توان یک علت را مشخص کرد و پزشکان اغلب این را نشانه‌ای از خود بارداری می‌دانند.

از سه‌ماهه اول که تقریباً تا هفته ۱۴ طول می‌کشد، مصرف اکسیژن در فرد شروع به افزایش می‌کند. علاوه‌برآن، تغییرات بیولوژیکی و مکانیکی مربوط به بارداری از رشد رحم گرفته تا تغییرات در نیازهای قلب می‌توانند علت تنگی نفس و تپش قلب در بارداری باشند.

همچنین، افراد باردار اغلب به دلیل افزایش هورمون‌های پروژسترون و استروژن که هر دو نقش اساسی در رشد جنین دارند، سریع‌تر نفس می‌کشند. پروژسترون همچنین یک محرک تنفسی است، به این معنی که باعث تسریع تنفس فرد می‌شود.

تنگی نفس و تپش قلب با چه علائمی همراه است؟

باتوجه‌به علت تنگ شدن تنفس و تپش قلب، علائم همراه آن می‌تواند متفاوت باشد اما به‌طورکلی علائمی که نشان می‌دهد فرد دچار تنگی نفس شده است عبارت‌اند از:

تنگی نفس پس از فعالیت یا به دلیل یک مشکل پزشکی

تنفس سخت

تنفس سریع و کم‌عمق

احساس خفگی در نتیجه مشکلات تنفسی

تپش قلب

سفتی در قفسه سینه

خس‌خس سینه

سرفه کردن

سرگیجه

غش کردن

علائم مراجعه فوری به پزشک برای تشخیص و درمان تنگی نفس و تپش قلب

گاهی اوقات، علت تنگ شدن تنفس و تپش قلب می‌تواند یک مشکل تهدیدکننده زندگی مثل حمله قلبی یا سکته‌های مغزی باشد. زمانی که علائم هشدار حمله قلبی رخ دهد، به مراجعه فوری پزشکی نیاز است. علائمی مانند:

تنگی نفس ناگهانی و شدید

تپش قلب

بی حس شدن دست و پا

عرق سرد

کاهش هوشیاری

سرگیجه و سیاهی رفتن چشم‌ها

حالت تهوع

درد قفسه سینه

دردی که به بازوها، کمر، گردن و فک شما سرایت می‌کند

غش کردن

مشکلات ناگهانی در بینایی و شنوایی

تغییر حالت شکل عضلات صورت

همه موارد تنگی نفس و تپش قلب نیاز به درمان فوری پزشکی ندارند، اما می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات جدی پزشکی باشد. درصورتی‌که فرد علائم زیر را تجربه کند، نیاز به مشاوره پزشکی و مراجعه به بهترین دکتر متخصص قلب در تهران برای تشخیص علت تنگی نفس و تپش قلب دارد:

هرگونه تغییر در توانایی برای تنفس

بدتر شدن تنگی نفس هنگام فعالیت

مشکل در تنفس هنگام درازکشیدن

تورم در پا و مچ پا

تب، لرز و سرفه

خس‌خس سینه

خطرات عدم مراجعه به پزشک برای تشخیص و درمان علت تنگی نفس و تپش قلب

 • تنگی نفس و تپش قلب می‌تواند با هیپوکسی یا هیپوکسمی همراه باشد که سطح اکسیژن خون پایین است. این وضعیت می‌تواند منجر به کاهش سطح هوشیاری و سایر علائم شدید شود.
 • خطر اختلال شناختی موقت یا دائمی درصورتی‌که تنگی نفس شدید باشد و برای مدتی ادامه یابد، وجود دارد.
 • همچنین می‌تواند نشانه شروع یا بدتر شدن سایر مشکلات پزشکی مانند بیماری‌های مزمن قلبی یا ریوی باشد.

راه‌های تشخیص قطعی علت تنگی نفس و تپش قلب

پزشک معمولاً می‌تواند بر اساس معاینه فیزیکی کامل فرد، همراه با شرح کامل تجربیات وی، علت تنگ شدن تنفس و تپش قلب را تشخیص دهد. فرد باید توضیح دهد که حملات تنگی نفس و تپش قلب او چگونه و چه زمانی شروع شده است، چه مدت طول می‌کشد، چقدر اتفاق می‌افتد و چقدر شدید است.

پزشکان ممکن است برای تشخیص دقیق‌تر تنگی نفس و ارزیابی سلامت قلب، ریه‌ها و سیستم‌های مرتبط، از اشعه ایکس قفسه سینه و تصاویر توموگرافی کامپیوتری (CT) استفاده کنند.

الکتروکاردیوگرام (ECG) می‌تواند در نشان‌دادن علائم حمله قلبی یا سایر مشکلات الکتریکی در قلب مؤثر عمل کند.

تست اسپیرومتری برای اندازه‌گیری جریان هوا و ظرفیت ریه بیمار، می‌تواند به مشخص‌کردن نوع و میزان مشکلات تنفسی فرد کمک کند.

آزمایش‌های اضافی می‌توانند شامل بررسی سطح اکسیژن در خون بیمار و ظرفیت خون برای حمل اکسیژن باشند.

مؤثرترین روش‌های کاربردی پزشکان برای درمان تنگی نفس و تپش قلب

درمان تنگی نفس و تپش قلب به علت آن مشکل بستگی دارد و می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • فردی که به دلیل فعالیت بیش از حد، دچار تنگی نفس است، احتمالاً پس از توقف و استراحت، نفس خود را بازمی‌گرداند. در موارد شدیدتر، نیاز به اکسیژن مکمل خواهد بود. افراد مبتلا به آسم یا COPD ممکن است در صورت لزوم از یک برونکودیلاتور نجات استنشاقی استفاده کنند.
 • برای مبتلایان به بیماری‌های مزمن، مانند COPD، یک دستیار پزشک با ایجاد یک برنامه درمانی برای بیمار شامل تکنیک‌های تنفسی خاص، مانند تنفس با لب‌های جمع‌شده و تمرین‌های تقویت عضلات تنفسی به جلوگیری از اپیزودهای حاد و کاهش سرعت پیشرفت بیماری کمک می‌کند.
 • آنافیلاکسی نیاز به تزریق اپی‌نفرین و مراجعه بعدی به اورژانس دارد. اگر اپی نفرین ندارید، باید فوراً به اورژانس مراجعه کنید زیرا اگر فوراً درمان نشود، می‌تواند کشنده باشد.
 • درمان تنگی نفس و تپش قلب ناشی از آریتمی قلبی و کاردیومیوپاتی ممکن است شامل داروها، روش‌های کاتتر، دستگاه‌های کاشته شده یا جراحی برای کنترل یا ازبین‌بردن ضربان قلب سریع، آهسته یا نامنظم باشد.
 • تغییرات سبک زندگی – مانند کاهش وزن، ورزش، کاهش نمک در رژیم غذایی و مدیریت استرس – می‌تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. بااین‌حال، برخی افراد مبتلا به نارسایی قلبی با علائم شدید ممکن است نیاز به پیوند قلب یا دستگاه کمک بطنی (VAD) داشته باشند.
 • هنگامی که علت تنگی نفس و تپش قلب عفونتی مانند ذات‌الریه باکتریایی باشد، آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند تسکین دهند. سایر داروها مانند مواد افیونی، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی و داروهای ضد اضطراب نیز می‌توانند در درمان تنگی نفس و تپش قلب مؤثر باشند.
 • درمان پنوموتوراکس معمولاً شامل قراردادن یک سوزن یا لوله قفسه سینه بین دنده‌ها برای خارج کردن هوای اضافی است. بااین‌حال، یک پنوموتوراکس کوچک ممکن است خودبه‌خود بهبود یابد.
 • درمان تنگی نفس و تپش قلب ناشی از ادم ریوی بسته به علت آن متفاوت است اما عموماً شامل اکسیژن و داروها می‌شود.
 • آسیب ریوی ناشی از فیبروز ریوی قابل ترمیم نیست، اما داروها و درمان‌ها گاهی اوقات می‌توانند به کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی کمک کنند. برای برخی افراد، پیوند ریه ممکن است مناسب باشد.

سخن پایانی

تنگی نفس احساس ناخوشایند عدم دریافت هوای کافی برای تنفس است که گاهی اوقات با تپش قلب همراه است. این ممکن است در هنگام راه‌رفتن، بالارفتن از پله‌ها، دویدن و یا حتی در هنگام نشستن رخ دهد. همچنین می‌تواند به طور ناگهانی یا آهسته طی هفته‌ها تا ماه‌ها ظاهر شود. موارد بسیاری می‌توانند علت تنگی نفس و تپش قلب باشند اما مهم‌ترین آن‌ها مشکلات قلبی و ریوی است.

اگر درد یا فشار قفسه سینه، غش یا حالت تهوع همراه با تنگی نفس باشد، باید آن را به‌عنوان یک اورژانس پزشکی درمان کنید. همچنین اگر بدون هیچ دلیل واضحی تنفس شما سخت و دشوار شده است، ممکن است نشانه یک مشکل پزشکی جدی‌تری باشد.

پزشکان حاذق و مجرب در مجموعه ما می‌توانند با تشخیص و درمان دقیق بیماری، از بروز عوارض ناگوار و پیشرفت بیماری زمینه‌ای جلوگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید