کلینیک قلب دکتر هومان

بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق
Search
بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق

آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب که آنژیو یا آنژیوگرام نیز گفته می شود، روشی برای مشاهده جریان خون در عروق کرونر است. با آنژیوگرافی قلب مشخص می شود که وضعیت عروق و جریان خون در قلب چگونه است.ما در این مقاله به بررسی اهمیت، نحوه انجام آنژیو و مراقبت های بعد از آن میپردازیم.

آنژیوگرافی قلب

کلینیک قلب دکترهومان با دارا بودن انواع تست های تشخیصی و حاذق ترین پزشکان قلب و عروق ، شما را در رسیدن به قلبی سالم وزندگی آرام همراهی خواهد کرد.

اهمیت آنژیوگرافی قلب

وظیفه عروق کرونر رساندن خون به قلب است. در صورت مسدود شدن عروق کرونر به دلیل تجمع پلاک ، کلسترول یا سایر مواد ، می توان از جریان خون به قلب جلوگیری شود. هنگامی که جریان خون کاهش می یابد ، می تواند لخته خون ایجاد شود. لخته شدن خون می تواند جریان خون به قلب را مسدود کند ، که در نهایت می تواند منجر به حمله قلبی شود.

آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب این امکان را به شما می دهد که متخصص قلب و عروق رگ های کرونر را مشاهده کرده و تعیین کند که آیا برای پاکسازی انسداد رگ ها به اقدامات اضافی یا تغییر سبک زندگی نیاز است. روش های پاکسازی عروق کرونر تنگ یا مسدود شده شامل استنت یا آنژیوپلاستی ، درمان پزشکی و جراحی بای پس عروق کرونر است. تغییر در سبک زندگی که می تواند شامل داشتن یک رژیم غذایی سالم ، تحرک بدنی ، کاهش فشار خون و کلسترول و ترک سیگار باشد.

نحوه انجام آنژیوگرافی قلب

نحوه انجام آنژیوگرافی قلب شامل گرفتن عکس اشعه ایکس از عروق کرونر است. یک لوله کتتر نازک به بازو یا پا و یا ناحیه دیگری از بدن وارد می شود. سپس یک رنگ مخصوص در لوله تجویز می شود و از طریق رگ ها عبور می کند. این رنگ باعث می شود که عروق در تصویر اشعه ایکس راحت تر دیده شوند. سپس می توان تصاویر را بررسی کرد تا مشخص شود آیا عروق تحت تأثیر انسداد یا باریک شدن هستند یا در سلامت میباشند. در این صورت ، متخصص قلب می تواند گزینه های درمانی برای پاکسازی و رفع انسداد عروق را برایتان در نظر بگیرد.

آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب می تواند شما و متخصص قلب را از مشکلات احتمالی عروق کرونر مطلع کند. برای آنژیوگرافی قلب از طریق مشاوره با متخصص قلب و عروق خوب اقدام نمایید.

مراقبت بعد از آنژیوگرافی

بعد از انجام آنژیوگرافی قلب ، ممکن است برای مدت کوتاهی تا زمانی که به هوش بیایید در اتاق ریکاوری منتقل شوید و پس از آن به اتاق بیمارستان خود در بخش مورد نظر برگردید. بعد از عمل چندین ساعت در به حالت خوابیده و صاف باید استراحت کنید. یک پرستار علائم حیاتی ، محلی که آنژیو انجام شد و گردش خون در پا یا بازوی آسیب دیده را کنترل می کند.

در صورت احساس درد یا گرفتگی قفسه سینه ، یا هر درد دیگر ، و همچنین احساس گرما ، خونریزی یا درد در محل وارد شدن کتتر در پا یا بازو ، باید فوراً به پرستار خود اطلاع دهید.

استراحت شما ممکن است از دو تا شش ساعت بسته به شرایط خاص شما تغییر کند. اگر پزشک قلب و عروق تشخیص دهد که محل انجام آنژیوگرافی به خوبی بهبود یافته ، ممکن است سریعتر اجازه ی ترخیص به شما بدهد.

در بعضی موارد ، کتتر ممکن است در محل آنژیوگرافی قلب قرار گیرد. در این صورت ، مدت زمان بستری در بیمارستان تا زمان برداشتن کتتر طولانی خواهد شد. بعد از برداشته شدن کتتر ، ممکن است یک وعده غذایی سبک به شما داده شود.

به دلیل اثرات ماده حاجب و افزایش مایعات ، ممکن است تمایل به تکرر ادرار داشته باشید. هنگام خوابیدن روی تخت باید از سوند استفاده نمایید تا پا یا بازوی آسیب دیده شما خم نشود.

آنژیوگرافی قلب

پس از اتمام دوره مشخص استراحت، پزشک اجازه ی ترخیص می دهد. پرستار اولین بار هنگام برخاستن به شما کمک می کند و فشار خون شما را در حالی که دراز کشیده اید ، روی تخت نشسته اید و ایستاده اید بررسی می کند. هنگام برخاستن از تخت باید به آرامی حرکت کنید تا دچار سرگیجه طولانی مدت نشوید.

ممکن است به دلیل درد یا ناراحتی مربوط به محل آنژیو مجبور باشید چند روزی هم در خانه دراز بکشید و برای مدت طولانی به شما داروی مسکن داده شود.

همچنین با مصرف آب و مایعات دیگر به بدن خود کمک کنید تا رنگ وارد شده از طریق ادرارتان دفع شود. شما می توانید رژیم معمول خود را پس از انجام این روش از سر بگیرید ، مگر اینکه پزشک قلب شما تصمیم دیگری بگیرد.

بعد از عمل به احتمال زیاد شب را در بیمارستان خواهید گذراند. بسته به شرایط و نتایج آنژیوگرافی قلب شما ، ممکن است مدت بستری در بیمارستان شما طولانی تر باشد. پس از ترخیص شما دستورالعمل های دقیق مربوط به دوره ترخیص و دوره نقاهت خود را از دکتر قلب و عروق خود دریافت خواهید کرد.

مهارت و تجربه پزشک قلب در عمل آنژیوگرافی در مدت زمان بهبود و دوره نقاحت شما تاثیرگذار می باشد.به همین دلیل برای انجام این عمل کمی تحقیق نمایید و بهترین و مجرب ترین پزشک قلب و عروق را بیابید.

کلینیک قلب دکترهومان با دارا بودن انواع تست های تشخیصی و حاذق ترین پزشکان قلب و عروق ، شما را در رسیدن به قلبی سالم وزندگی آرام همراهی خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید