کلینیک قلب دکتر هومان

بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق
بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق

قرص تپش قلب ، درمانی آنی برای دردهای قفسه سینه و ضربان قلب و فشار خون بالا

قرص تپش قلب برای آن دسته از افرادی که ضربان قلب و یا فشار خون بالا دارند و در قفسه سینه احساس درد می‌کنند، درمانی آنی محسوب می‌شود. هرچند مصرف خودسرانه قرص‌های تپش قلب بدون ریشه‌یابی علت درد و درمان تپش قلب به هیچ وجه توصیه نمی‌شود و می‌تواند تهدید کننده جان فرد باشد.

هر گاه توانستید ضربان قلب خود را به‌صورت تندتر زدن، کندتر زدن و ایجاد ریتم نامنظم قلبی درون قفسه سینه حس کنید؛ این مسئله نشان‌دهنده یک مشکل جدی درون بدن فرد است.

استفاده از قرصیکی از روش‌های معمول برای درمان ضربان نامنظم قلب است که دارای انواع گوناگونی است و هر نوع آن با توجه به وضعیت جسمانی بیمار توسط پزشک تجویز می‌شود.

نباید برای درمان تپش قلب به‌صورت خودسرانه اقدام به مصرف قرص‌ تپش قلب و یا هر گونه دارویی کنید، چرا که تشخیص علت ضربان نامنظم قلب و درمان آن کاری تخصصی و پیچیده‌ است و نباید خودسرانه نسبت‌ به مصرف قرصاقدام نمایید.

قرص شاید قادر به کنترل ضربان نامنظم قلب فردی باشد که ضربان قلب بالایی دارد اما در فردی که تپش قلب وی پایین است می‌تواند بسیار خطرناک و مرگ آور باشد.

از همین رو همواره توصیه پزشکان و افراد متخصص به بیماران این است که از مصرف خودسرانه قرص‌های مربوط به ضربان نامنظم قلب و یا هر نوع دارویی خارج از تجویز پزشک و بدون اجازه او جداً خودداری کنند و در صورت داشتن تپش قلب نا منظم به بهترین دکتر متخصص قلب در تهران مراجعه کنند.

اگر مایل به آشنایی و شناخت انواع داروهای مرتبط با تپش قلب هستید، پیشنهاد میکنم که تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا بهترین نوع قرص‌های مخصوص ضربان نامنظم قلبرا به شما معرفی کنیم.

قرص تپش قلب ، درمانی آنی برای دردهای قفسه سینه و ضربان قلب و فشار خون بالا

آنچه در این مقاله می خوانید :

قرص تپش قلب صورتی رنگ

قرص تپش قلب پرانول دارویی است که باعث پایین آمدن ضربان قلب و پایدار ماندن آن می‌شود. این قرص به‌صورت قرص‌های ۱۰، ۲۰، ۴۰ ۶۰، ۸۰، ۱۲۰ و ۱۶۰ میلی‌گرمی موجود است که هر کدام از آن‌ها کاربردهای خاصی را دارند.

پزشکان این قرص‌ها را برای درمان بیماری‌های خاصی تجویز می‌کنند که در ادامه هر یک از آن‌ها را به‌صورت کامل بررسی خواهیم کرد.

قرصپرانول با رنگ صورتی نیز تولید و عرضه می‌شود که به قرص تپش قلب صورتی رنگ نیز معروف است که برای درمان ضربان نامنظم قلب مورد استفاده قرار می‌گیرد و با کم کردن سرعت ضربان قلب، باعث کاهش فشار خون می‌شود و همین‌طور باعث رساندن مقدار مناسبی خون و اکسیژن به همه نقاط بدن می‌شود.

قرص پرانول در انواع مختلفی به‌صورت قرص، کپسول، محلول خوراکی و همین‌طور محلول تزریقی موجود است. پرانول برای استفاده اطفال به‌صورت محلول‌های آماده وجود دارد، تزریق وریدی این دارو نیز به شکل آمپول‌های ۱ میلی‌گرمی در هر میلی‌متر در دسترس همگان قرار دارد.

قرص تپش قلب برای کودکان

معمولا کودکان با اجازه و تجویز پزشک می‌توانند از قرصپرانول استفاده کنند؛ ولی فعلا به صورت رسمی تایید نشده‌ است که آیا مصرف قرص پرانول برای درمان فشار خون در کودکان زیر 12 سال می‌تواند برای آن‌ها مؤثر و مفید باشد یا می‌تواند برای آن‌ها معایبی را به همراه داشته باشد که تشخیص تمامی این موارد بر عهده پزشک است؛ پس بهتر است پیش از مصرف قرص تپش قلب برای کودکان با پزشک مشورت نمایید.

قرص مخصوص تپش قلب برای درمان بیماری‌های زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد

به طور معمول قرص پرانول در درمان مشکلات ذیل کاربرد دارد:

موثر در درمان بیماری فشار خون بالا

کنترل کننده ریتم قلب در بافت دهلیزی

استفاده از آن به عنوان مسکن آنژینی (کاهش دهنده درد قفسه سینه)

جلوگیری از به وجود آمدن بیماری میگرن در فرد

تسکین دهنده علائم مربوط به غده تیروئید و غدد فوق کلیوی

پشتیبانی کردن از قلب پس‌ از بروز سکته قلبی و جلوگیری از سکته دوم

البته قرص پرانول برای افراد دارای بیماری نارسایی قلبی حاد، افرادی که در گردش خون خود دچار مشکلات خاصی هستند و افراد دارای بیماری ریوی یا آسم مناسب نیست و مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

مناسب‌ترین زمان مصرف قرص تپش قلب پرانول

مناسب‌ترین زمان برای مصرف قرص تپش قلب پرانول در حدود ساعت ۱۰ شب و هنگام رفتن به رختخواب است؛ چون این قرص مقداری گیج کننده است و مصرف آن در طول روز می‌تواند موجب ایجاد احساس سرگیجه در شما و به وجود آمدن اختلال در انجام فعالیت‌های روزمره شما می‌شود.

البته بعضی از افراد هستند که در صورت مصرف قرصپرانول دچار سرگیجه نمی‌شوند که این افراد می‌توانند در طول روز و در زمان‌های مشخص شده‌ای این قرص را مصرف نمایند.

دوز قرص تپش قلب پرانول و روش مصرف آن

قرص پرانول در درمان بیماری‌هایی همچون فشار خون بالا، میگرن یا آنژین، ضربان قلب نامنظم (آریتمی) ، استرس و اضطراب و ترشح بیش‌ ‌از حد هورمون تیروئید مورد استفاده قرار می‌گیرد که مقدار دوز مصرفی قرص تپش قلب پرانول در هر یک از این بیماری‌ها متفاوت است که در زیر آن‌ها را به‌طور کامل بررسی می‌کنیم.

  • فشار خون بالا: میزان مصرف قرص پرانول در فشار خون بالا به‌صورت ۲ مرتبه در دوز ابتدایی است که به میزان ۸۰ میلی‌گرم از ماده دارویی است.

 اما اگر مصرف این مقدار دوز مؤثر نباشد و نتواند فشار خون را به‌صورت مناسبی پائین بیاورد و کنترل کند، پزشک میزان دوز مصرفی را افزایش می‌دهد و آن را به حداکثر میزان ۱۶۰ میلی‌گرم در طول روز افزایش می‌دهد.

  • میگرن یا آنژین (درد قفسه‌ی سینه) : معمولاً میزان مصرف قرص به‌صورت روزانه در حدود ۲ یا ۳ مرتبه است که میزان مصرف این دارو حدود ۴۰ میلی‌گرم است که این مقدار نیز ممکن است تا حدود ۱۲۰ میلی‌گرم و  ۲۴۰ میلی‌گرم نیز بتواند افزایش پیدا کند. مقدار مصرف این میزان دوز از این قرص را پزشک برای شما تعیین می‌کند.
  • ضربان قلب نامنظم (آریتمی) : میزان مصرف قرص پرانول در اختلالاتی همچون ضربان قلب نامنظم مصرف 10 تا 40 میلی گرم از این قرص حدود سه تا چهار مرتبه در طول روز است.
  • اضطراب: میزان مصرف قرص تپش قلب پرانول به‌صورت روزانه ۴۰ میلی‌گرم است که این مقدار ممکن است به مصرف روزانه ۴۰ میلی‌گرم با تجویز پزشک، حدود سه مرتبه در طول روز افزایش پیدا کند.
  • ترشح بیش‌ از حد هورمون تیروئید (تیروتوکسیکوز) : در این بیماری میزان مصرف قرص پرانول حدود سه تا چهار مرتبه در طول روز و با مصرف ۱۰ الی ۴۰ میلی‌گرم از این قرص است.

ازآنجایی‌که قرص مخصوص ضربان نامنظم قلبپرانول باعث به وجود آمدن هیچ گونه ناراحتی و مشکلی در معده نمی‌شود، شما می‌توانید این قرص را همراه با غذا یا بدون آن مصرف نمایید که برای گرفتن بهترین نتیجه از این دارو لازم است که آن را در زمان‌های منظم و مشخصی مصرف نمایید.

عوارض جانبی مرتبط با مصرف پرانول برای تپش قلب

قرص پرانول یکی از قرص‌هایی است که در درمان ضربان نامنظم قلب بسیار مفید و مؤثر است که مصرف آن مانند هر داروی دیگری ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی خاصی در بعضی از بیماران شود، اما بسیاری از بیماران وجود دارند که با مصرف این قرص دچار عوارض جانبی خفیفی می‌شوند یا اصلا عوارض جانبی را تجربه نمی‌کنند.

عوارض جانبی که به‌صورت خفیف در بیماران مشاهده می‌شود، معمولاً شامل ایجاد احساس خستگی یا سرگیجه است که می‌تواند به‌صورت آهسته شدن ضربان قلب و سرد شدن انگشتان دست یا پا خود را نمایان کند.

بیماران کمی وجود دارند که با مصرف قرص تپش قلب پرانول می‌توانند عوارض جانبی شدید آن را تجربه کنند، اما با وجود تمامی این عوامل بیماران کمی هنگام استفاده از این قرص می‌توانند با عوارض جانبی جدی و شدید این قرص روبرو شوند که برای این بیماران بسیار ضروری است که در صورت مشاهده علائم زیر سریعاً به پزشک مراجعه نمایند، چون تمامی این علائم نشانه ابتلای فرد به بیماری قلبی است که باید سریعاً تحت معالجه قرار بگیرد.

ایجاد اختلال در نفس کشیدن و تنگی نفس در هنگام سرفه زدن که در موقع ورزش کردن و داشتن فعالیت‌های بدنی همچون بالا رفتن از پله‌ها شدید می‌شود

تنگی نفس و خس خس کردن سینه

ایجاد احساس گرفتگی و درد در قفسه‌ سینه

زرد شدن پوست یا سفید شدن چشم‌ها می‌تواند علائم ایجاد مشکلات کبدی نیز باشد

عوارض جانبی گفته شده در هر بیماری با بیمار دیگر متفاوت است و می‌تواند از چند روز تا چند هفته با توجه به وضعیت جسمانی هر بیماری ادامه داشته باشد.

 همه افراد با مصرف پرانول این عوارض را تجربه نمی‌کنند، اما بعضی از افراد نیز وجود دارند که می‌توانند عوارض جانبی مصرف قرصپرانول را به مدت طولانی حتی تجربه کنند.

محدودیت سنی قرص تپش قلب پرانول

پزشکان همواره تمامی قرص و داروها را بر حسب ویژگی‌های فردی و وضعیت جسمانی افراد تجویز می‌کنند، قرص پرانول نیز از این قاعده جدا نیست و پزشک آن را بر حسب وضعیت جسمانی بیمار تجویز می‌کند.‌

بعضی اوقات پزشک از قرصپرانول برای بعضی از کودکان در درمان همانژیوم نوزادی استفاده می‌کند که به این معنا نیست که پرانول داروی خوبی برای همه کودکان به شمار می‌آید. در واقع پزشک فقط در شرایط اضطراری قرص تپش قلب برای کودکان تجویز می‌کند.

همچنین استفاده از قرصپرانول برای افراد مسن با احتیاط کامل توسط پزشک تجویز می‌شود، به ویژه برای افرادی که دچار بیماری‌های قلبی، کبدی و کلیوی هستند.

طبق نتایج تحقیقات و مطالعات صورت گرفته توسط بسیاری از محققان و دانشمندان در زمینه قرص پرانول، افراد مسن بالای 60 سال در صورتی که مبتلا به بیماری هایپرتنشن هستند نمی‌توانند از قرص پرانول استفاده کنند.

تداخلات دارویی قرص پرانول برای تپش قلب

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم برخی از افراد که دارای بعضی از بیماری‌های خاص هستند، نمی‌توانند از قرص پرانول استفاده کنند. همچنین قرص پرانول را نمی‌توان با برخی از داروها نیز مصرف نمود.

مصرف قرص پرانول با داروهایی که در ادامه مقاله به آن‌ها اشاره می‌کنیم، موجب تداخل دارویی منفی می‌شود و می‌تواند سلامت بیمار را به خطر بیندازد.

برای نمونه بعضی از داروها باعث افزایش تجزیه دارو در کبد یا افزایش دفع دارو در کلیه شده که این امر می‌تواند اثر دارو را کاهش بدهد. بعضی دیگر از داروها نیز باعث کاهش تجزیه دارو یا کاهش دفع دارو می‌شوند که این امر هم می‌تواند اثر دارو در بدن را افزایش بدهد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

داروهای مربوط به بیماری قندی وابسته به انسولین

داروهای قلبی مانند آتنولول، کارودیلول، کلونیدین، دیگوکسین،دیلتیازم، دیزوپیرامید، لابتالول، متوپرول، بیزوپرول، سوتالول و وراپامیل

داروهای مربوط به بیماری‌های تنفسی همچون آلبوترول، بیتولترول، متاپروترنول، پیربوترول و تربوتالین

داروهای ضدالتهابث غیراستروئیدی چون آسپرین و ایبوپروفن

برخی داروهای ضد افسردگی مانند فلوکستین و فلوواکسامین

البته تمامی موارد ذکر شده لیست کامل داروها نیست و پزشک می‌تواند شما را در مورد تداخلات دارویی بیشتر راهنمایی و هدایت کند. گفتنی است که علاوه‌ بر داروهای ذکر شده، قرص مخصوص ضربان نامنظم قلب نمی‌تواند با الکل نیز مصرف بشود؛ چون الکل با بالا بردن سطح پرانول در خون می‌تواند موجب از بین رفتن ایمنی مصرف دارو در بدن بشود.

قرص تپش قلب در بارداری و شیردهی

قرص پرانول یکی از انواع داروهایی است که برای کنترل فشار خون و ضربان قلب نامنظم توسط پزشک تجویز می‌شود.

مصرف قرصپرانول در دوران شیردهی معمولا مشکل خاصی را برای مادران شیرده ایجاد نمی‌کند، چون مقدار بسیار کمی از قرص‌های پرانول وارد شیر مادر می‌شود و این مقادیر نیز مشکل خاصی را به وجود نمی آورند.

اما با این وجود بهتر است که شما از مصرف خودسرانه هر نوع قرص تپش قلب و دارویی خودداری کنید و قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

برای زنان باردار نیز لازم است که قبل‌ از مصرف این دارو از عوارض جانبی و اثرات احتمالی که این دارو بر روی جنین آن‌ها می‌گذارد، کاملاً آگاه باشند. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا اثرات قرصپرانول را در زمان بارداری به‌طور کامل بررسی نماییم.

آیا مصرف قرص تپش قلب در بارداری برای جنین خطرناک است؟

سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از قرص پرانول در زمان بارداری را در دسته حاملگی C قرار داده‌ است و این به معنی آن است که مصرف قرص تپش قلب طبق مطالعاتی که بر روی حیوانات انجام شده ثابت شده است که مصرف این قرص در دوران بارداری اثرات بسیار منفی بر روی جنین دارد و در تمامی مطالعات استفاده از این دارو نتایج منفی را در پی داشته است.

همگی به‌خوبی می‌دانیم که فشار خون بالا و مشکلات قلبی می‌تواند بارداری را با خطراتی روبرو کند، اما برای درمان این بیماری‌ها استفاده از داروهایی همچون قرص پرانول که می‌تواند سلامت جنین شما را به خطر بیندازد، اصلاً ایده خوبی نیست؛ چون‌ که بر روی جنین در حال‌ رشد اثراتی منفی را می‌گذارد که ممکن است فرد را تا پایان طول زندگی خود با مشکلات زیادی روبرو کند.

تاثیرات مصرف قرص تپش قلب در بارداری

طبق مطالعات انجام شده بر روی حیوانات مصرف قرص تپش قلب در بارداری موجب کاهش وزن و اندازه جنین می‌شود که در انسان می‌توان این مشاهدات را به افزایش حجم عضلانی رحم و بی‌ثباتی جریان خون تغییر کرد و ممکن است که باعث بروز زایمان زودرس شود.

با توجه به آخرین مقاله‌ی منتشر شده در ژورنال اطفال، مصرف قرص پرانول در دوران بارداری برای سلامت جنین خطرناک است و ممکن است باعث عوارضی همچون کوچکی جفت، عقب ماندگی رشد داخل رحم، افسردگی جنین در زمان تولد و. . . شود.

از جمله تأثیرات جانبی قرص پرانول در دوران بارداری بر روی زنان باردار شامل علائمی همچون کاهش ضربان قلب و کاهش تعداد تنفس در هنگام زایمان است که در صورت وجود داروهایی مناسب‌تر از پرانول بهتر است که با پزشک خود مشورت نمایید تا داروهای جایگزین را برای زنان باردار تجویز نماید.

قرص تپش قلب و اضطراب

هنگامی‌که در یک فرد احساس نگران ‌کننده و ناخوشایند همچون ترس و دلهره بدون داشتن منبع مشخصی ایجاد می‌شود، به نوعی درماندگی غیر قابل‌ اطمینان را در فرد به وجود می‌آورد که به آن احساس اضطراب گفته می‌شود. ‌

تقریباً تمامی انسان‌ها همواره در طول زندگی خود احساس استرس و اضطراب را تجربه کرده‌اند که اگر این حالت به صورتی شدید و غیرعادی در آن‌ها رخ بدهد، باعث ایجاد مشکل در زندگی روزمره آن‌ها خواهد شد که معمولاً پزشکان برای رفع این مشکل قرص‌ تپش قلب را برای بیمار تجویز می‌کنند که بتواند این احساس اضطراب را در آن‌ها کم کند یا از بین ببرد.

داروهای ضد استرس موجب از بین بردن تنش عضلانی می‌شوند و می‌تواند احساس آرامش و آسودگی خاطر را در فرد بیمار به وجود بیاورد. برای درمان استرس و اضطراب از داروهای ضد استرس و انواع دیگر قرص مخصوص ضربان نامنظم قلبهمچون دیازپام و کلردیازپوکساید استفاده می‌کنند که در ادامه مقاله عملکرد هر یک از آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

قرص تپش قلب و اضطراب دیازپام و عوارض جانبی مصرف آن

از دیگر انواع قرص‌های ضربان نامنظم قلب و ضد استرس و اضطراب می‌توان قرص دیازپام را نام برد. از قرص تپش قلب دیازپام می‌توان جهت کاهش ضربان قلب و استرس و همین‌طور جهت خواب‌آوری مناسب از این قرص می‌توان استفاده نمود.

این دارو را می‌توانید در شکل‌های گوناگون به صورت قرص، آمپول و همین‌طور شیاف تهیه کنید. همچنین از قرص ضد استرس دیازپام برای درمان تشنج و انقباضات عضلانی، جهت درمان استرس و اضطراب، بی‌خوابی و همین‌طور ترس می‌توانید از این دارو استفاده نمایید.

اگر شما هنگام استفاده از قرص‌های مخصوص ضربان نامنظم قلب و ضد استرس دیازپام دچار علائمی نظیر کاهش قدرت ذهنی، ایجاد احساس خواب آلودگی شدید، کاهش ضربان قلب، تنگی نفس، عدم تعادل، گلودرد، تب و لرز، ایجاد زخم در دهان، استرس، از دست دادن هوشیاری و حافظه، زردی پوست و چشم شدید، باید مصرف قرصدیازپام را فورا قطع نمایید و بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

قرص تپش قلب و اضطراب کلردیازپوکساید و عوارض جانبی مصرف آن

کلردیازپوکساید یکی از بنزودیازپین های پر مصرفی است که در درمان اضطراب و استرس و همین‌طور بی‌خوابی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو همچنین برای کسانی که به تازگی مصرف الکل را قطع کرده‌اند، بسیار مؤثر و مفید است.

 قرص کلردیازپوکساید می‌تواند در درمان اضطراب قبل‌ از عمل جراحی نیز بسیار مفید واقع شود. قرصکلردیازپوکساید در درمان ضربان نامنظم قلب ناشی از استرس کمک کننده باشد،اما در فردی که مشکل ضربان نامنظم قلب او ناشی از آریتمی و ریتم نامنظم قلبی است می‌تواند کشنده باشد و بیمار نباید از آناستفاده کند.

از قرصکلردیازپوکساید به‌صورت ترکیبی با داروهای دیگر نیز می‌توان استفاده نمود مانند کلدینیوم C که ترکیب کلردیازپوکساید و کلدینیوم است.

اگر بعد از استفاده از قرص تپش قلب کلردیازپوکساید دچار علائمی نظیر افسردگی، خواب آلودگی، بی‌حالی، حالت خماری، آتاکسی، تغییرات نوار مغزی ( EEG) ، زردی، التهاب و ایجاد ورم، اختلالات قاعدگی و تغییر در میل جنسی شدید؛ باید بدانید که این‌ها همگی عوارض جانبی مصرفکلردیازپوکساید هستند و باید این مسئله را فورا به پزشک خود بازگو کنید.

جمع بندی

زمانی که انسان بتواند ضربان قلب خود را درون قفسه سینه حس کند، این ضربان می‌تواند نشان‌دهنده یک بیماری بسیار جدی، خطرناک و تهدید کننده حیات مانند انواع آریتمی ها، سکته‌های قریب‌الوقوع یا ایجاد شرایطی برای فرد باشد که فرد را مستعد لخته‌های قلبی قریب‌الوقوع و انتشار آن به مغز و سکته های مغزی می‌تواند باشد.

همواره توصیه پزشکان به بیماران این است که از مصرف هر نوع دارو یا قرص مخصوص ضربان نامنظم قلببه صورت خودسرانه خودداری کنند. برای درمان ضربان نامنظم قلب قرص‌های زیادی وجود دارد که پزشکان هر یک از آن‌ها را با توجه به وضعیت جسمانی افراد تجویز می‌کنند.

یکی از بهترین قرص‌های موجود برای درمان و کاهش ضربان قلب قرص صورتی رنگ پرانول است که با کاهش درد قفسه‌ی سینه و از بین بردن احساس ترس و اضطراب و همچنین مزایای دیگری که دارد وضعیت بیماری افراد را می‌تواند کاملاً بهبود ببخشد.

ما در این مقاله سعی کردیم که به‌طور کامل به بررسی قرص تپش قلب بپردازیم و اثرات درمانی و عوارض جانبی هر یک از آن‌ها را توضیح بدهیم تا شما به‌راحتی بتوانید به این اختلال یا بیماری خود پی برده، به پزشک مراجعه کنید و آن را تحت نظر پزشک درمان نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید