بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق
Search
بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق

درمان تپش قلب خانگی

 

درمان تپش قلب خانگی رویکردی اولیه برای بی نظمی قلبی تا رسیدن به یک مرکز تخصصی و مراجعه به پزشک متخصص قلب است. به دلیل حساسیت بالای مشکلات قلبی درمان تپش قلب حتما باید زیر نظر پزشک متخصص صورت گیرد تا فرد با تجویز اشتباه یا سهل انگاری در روند درمان دچار عوارضی چون ایست قلبی، نارسایی قلبی و یا بی‌نظمی نگردد.

درمان تپش قلب خانگی

آنچه که در این مقاله مطالعه می‌کنید

درمان تپش قلب خانگی چگونه انجام می‌شود؟

نحوه فوری درمان تپش قلب خانگی شامل چه مواردی است؟

درمان تپش قلب خانگی بالا چیست؟

درمان ضربان قلب خانگی با گلاب چگونه است؟

درمان خانگی استرس و تپش قلب با مصرف عرق بهار نارنج

درمان خانگی تپش قلب شدید با مصرف روزانه سیب

درمان تپش قلب خانگی ناشی از حملات عصبی با گیاه سنبل الطیب

علائم هشدارآمیز ضربان قلب بالا جهت مراجعه اورژانسی به بیمارستان

جمع بندی

درمان تپش قلب خانگی چگونه انجام می‌شود؟

زمانی‌ که قلب انسان درون سینه به صورت غیرطبیعی سریع می‌زند، احتمالاً مشکلی برای قلب به‌وجود آمده است که بیشتر اوقات این مشکل را میتوان با استفاده از روش‌های خانگی به خوبی درمان و برطرف کرد اما گاهی اوقات نیز این مشکل جدی است و بیمار باید به پزشک مراجعه کند.

دلایلی زیادی برای ایجاد آریتمی قلب و ضربان بالای قلب وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به استرس، کم آبی بدن، مصرف الکل و دخانیات، داشتن فعالیت‌های شدید بدنی، ایجاد شوک در فرد، به‌هم خوردن تعادل میان هورمون‌ها و پرکاری تیروئید اشاره کرد.

آریتمی قلب موضوع مهمی است و ممکن است که روش درمان تپش قلب خانگی برای بیماری ضربان قلب به دلایل گفته‌ شده بسیار مفید و مؤثر باشد. شما با استفاده از یک سبک زندگی سالم و روش‌های درمان ضربان قلب خانگی با مصرف خوراکی‌های سالم می‌توانید این معضل خود را به‌خوبی درمان کنید.

پیشنهاد می‌دهم که تا پایان این مقاله با ما همراه باشید که روش‌های خانگی درمان آریتمی قلبرا به‌طور کامل برای شما عزیزان بیان کرده و توضیح بدهیم.

نحوه فوری درمان تپش قلب خانگی شامل چه مواردی است؟

آریتمی قلب یکی از اختلالاتی است که باعث می‌شود ضربان قلب انسان به‌صورت غیر طبیعی سریع، درون قفسه‌ی سینه بزند و فرد ضربان قلب خود را به‌خوبی می‌تواند حس کند.

هنگامی‌ که شما در منزل خود دچار بی نظمی قلب شدید، می‌توانید به روش درمان تپش قلب خانگی فوری و با انجام دادن اعمال زیر ضربان قلب خود را پایین آورده و مشکل خود را به‌خوبی درمان کنید.

  • با تنفس عمیق

نفس‌ کشیدن عمیق یکی از بهترین و مؤثرترین روش‌های درمان ضربان قلب خانگی به‌صورت فوری است. ‌چون تنفس عمیق می‌تواند احساس اضطراب و حملات هراس را در انسان به‌ خوبی تسکین بدهد و به طبیعی شدن ضربان قلب در بدن کمک فراوانی را کند و به ایجاد احساس آرامش در بدن و افزایش اکسیژن رسانی به مغز نیز می‌تواند به‌خوبی عمل کند.

همچنین افزایش اکسیژن خون می‌تواند به میزان قابل توجهی تعداد ضربان قلب افزایش یافته را تعدیل کند.

شما هنگامی‌ که دچار بی نظمی قلب در منزل خود شدید، می‌توانید با درمان خانگی و استفاده از این تکنیک، آریتمی قلب خود را برطرف کنید.

شما برای انجام خانگی درمان بی نظمی قلب خود کافی است که بر روی یک صندلی بنشینید و پاهای خود را نیز بر روی یکدیگر قرار بدهید و به‌صورت عمیق و آرام سعی کنید که از بینی خود نفس بکشید و عضلات شکمی خود را نیز شل کنید. سپس شما باید نفس خود را به‌ آرامی از دهانتان خارج کنید.

 بعد از چندین‌ بار استفاده از این درمان ضربان قلب خانگی به‌صورت فوری می‌توانید ضربان قلب خود را کاهش بدهید و آریتمی قلب خود را برطرف کنید. لازم به ذکر است که شما برای جلوگیری از ایجاد بی نظمی قلب می‌توانید از روش‌های دیگر درمان آریتمی قلبهمچون یوگا و مدیتیشن نیز استفاده نمایید.

  • با سرفه زدن

سرفه زدن یکی از بهترین روش‌های درمان تپش قلب خانگی فوری است. شما هنگامی‌ که درون منزل خود دچار آریتمی قلب شدید، می‌توانید به مدت چند دقیقه به‌صورت شدید شروع به سرفه زدن نمایید.

چون سرفه زدن می‌تواند فشار درون قفسه‌ی سینه را بالا ببرد و ریتم قلب را نیز به حالت عادی برگرداند. بیماران باید حواس خود را جمع کنند که فقط در هنگام وقوع بی نظمی قلب از روش خانگی فوری با سرفه زدن استفاده نمایند.

– با مانوروالسالوا

مانوروالسالوا یکی از روش‌های سنتیدرمان آریتمی قلبفوری است. مانوروالسالوا قادر است که دهمین عصب مغزی (عصب واگ) را تحریک نماید. شما برای استفاده از این روشدرمان خانگی فوری باید در ابتدا بینی خود را بگیرید و دهان خود را نیز بسته و سعی کنید که هوایی درون ریه‌های خود را با فشار زیادی خارج کنید چون این کار موجب افزایش و سپس کاهش یافتن ضربان قلب می‌شود و می‌تواند یکی از مؤثرترین روش‌های فوری باشد.

  • با نوشیدن آب

در هنگام بروز بی نظمی قلب در منزل شما می‌توانید با استفاده از روش درمان تپش قلب خانگی فوری و نوشیدن آب در آن هنگام ضربان قلب خود را پایین آورده و آریتمی قلب خود را به روش فوری برطرف و درمان کنید.

چون خون انسان حاوی مقادیری آب است و هنگامی‌ که بدن دچار کم آبی شود، خون از حالت رقیق خارج شده و غلیظ می‌شود و قلب برای این‌که بتواند خون خود را از طریق رگ‌هایش حرکت بدهد باید به‌سختی کار کند. غلظت خون می‌تواند موجب افزایش ضربان قلب و ایجاد بی نظمی قلب بشود.

شما برای مطمئن شدن در مورد استفاده از روش درمان خانگی فوری می‌توانید با استفاده از موارد زیر به کم‌ آب بودن بدن خود پی ببرید.

رنگ ادرار فرد زرد تیره باشد

فرد دچار سردرد شود

فرد دچار احساس سرگیجه باشد

پوست فرد خشک باشد

موارد گفته شده نشان‌دهنده کم‌ آب بودن بدن است و هر فردی باید با توجه به سن و جنس خود در طول روز مقدار آب معینی را بنوشد و این‌گونه تپش قلب خود را با روش درمان تپش قلب خانگی فوری برطرف نماید.

درمان تپش قلب خانگی بالا چیست؟

گاهی اوقات انسان در منزل خود دچار آریتمی قلب بالایی می‌شود که در بیشتر اوقات بی نظمی قلب را می‌توان به‌راحتی با روش‌های خانگی برطرف نمود.

شما با انجام یک سری از فعالیت‌ها و مصرف برخی از مواد غذایی و دارویی می‌توانید موجب درمان بی نظمی قلب خود شوید و بدون مراجعه به پزشک و مصرف برخی از داروها، تنها با استفاده از روش‌های خانگی می‌توانید ضربان قلب خود را پایین آورده و آریتمی قلب خود را درمان کنید.

 در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا روش‌های درمانی خانگی و مواد غذایی که در درمان آریتمی قلبمورد استفاده قرار می‌گیرد را برایتان بیان کنیم.

با ورزش کردن منظم

ورزش کردن یکی از بهترین راه‌های درمان تپش قلب خانگی است. ورزش می‌تواند موجب سلامت قلب انسان و ضربان طبیعی قلب او شود. ورزش کردن با از بین بردن احساس استرس و اضطراب در انسان در درمان بی نظمی قلب بسیار مؤثر است.

ورزش کردن به‌صورت منظم می‌تواند موجب تقویت قلب انسان شود و ضربان قلب او را نرمال کرده و از بروز آریتمی قلب در انسان جلوگیری کند. از جمله ورزش‌های مفید دردرمان بی نظمی قلب به روش خانگی و برای کاهش ضربان قلب انسان می‌توان ورزش‌های زیر را نام برد.

پیاده‌روی کردن

دویدن به‌صورت آهسته

دوچرخه سواری کردن

شنا کردن

با مصرف دارچین

از زمان‌های گذشته و در طب سنتی دارچین همواره یک ماده مغذی بسیار مفید برایدرمان آریتمی قلببوده‌ است.

چون دارچین حاوی مقادیر زیادی ماده مغذی و ترکیبات شیمیایی شامل منیزیم و پتاسیم است و شما با مصرف دارچین می‌توانید حرکت جریان خون و قلب را راحت کنید؛ طوری که از تجمع لیپوپروتئین‌های کم‌ تراکم و همین‌طور فشار خون و آریتمی قلب بالا جلوگیری کنید.

‌شما برای بهره بردن از درمان خانگی بی نظمی قلببا مصرف دارچین می‌توانید یک قاشق چای‌خوری از پودر دارچین را داخل یک لیوان آب گرم حل کنید و آن را بنوشید.

شما همین‌طور می‌توانید برای درمان تپش قلب خانگی به‌جای استفاده از آب گرم و دارچین، از ترکیب عسل و دارچین استفاده کنید و با مصرف هر یک از این ترکیب‌ها به‌صورت یک‌ بار در روز می‌توانید از بروز آریتمی قلب در خود جلوگیری کنید.

  • –          با کاهش یا رفع مصرف محرک‌ها

شما درصورتی‌که دچار علائم بی نظمی قلب هستید، مصرف هر محرکی می‌تواند مجدداً سبب بروز آریتمی قلب در شما شود. شما برای درمان خانگی خود در ابتدا باید مصرف محرک‌ها را کاهش داده و در صورت لزوم آن را قطع کنید که از محرک‌های بی نظمی قلب می‌توان موارد زیر را نام برد.

  • سیگار و تنباکو
  • داروهای غیرمجاز
  • بعضی از داروهای سرماخوردگی یا ضد سرفه
  • نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه، نوشابه و چای
  • مواد مخدر همچون ماری‌جوانا
  • بعضی از داروهای روان‌پزشکی و کاهش فشار خون

لازم به ذکر است که الکل نیز یکی از مواد محرکی است که مصرف زیاد آن در طول روز می‌تواند سبب ابتلای فرد به فیبریلاسیون دهلیزی شود و بی نظمی قلب نیز یکی از علامت‌های این بیماری است.

بیمار باید بعد از قطع مصرف الکل و سایر محرک‌ها؛ در صورتی‌ که آریتمی قلب او با روش‌های درمان تپش قلب خانگی برطرف نشده باشد، باید به پزشک مراجعه کند و تحت درمان پزشک قرار بگیرد.

– با مصرف الکترولیت‌ها

الکترولیت‌ها از جمله یون‌های بسیار مفید در بدن هستند که به انتقال سیگنال‌های الکتریکی کمک می‌کنند و پیام‌هایی را از بخش‌های گوناگون بدن همچون گردش خون دریافت می‌کنند یا انتقال می‌دهند و این‌گونه به‌سلامت قلب کمک بسیاری را می‌کنند.

شما برای بهره‌گیری از روشخانگی درمان آریتمی قلب باید میان سطح الکترولیت‌های موجود در بدن خود همچون سدیم، پتاسیم و منیزیم تعادل برقرار کنید که بتواند از بروز بی نظمی قلب در شما جلوگیری نماید.

شما برای داشتن یک زندگی سالم و استفاده از روش خانگی باید یک رژیم غذایی سالم را که حاوی الکترولیت‌های مهمی مانند پتاسیم، کلسیم، سدیم و منیزیم باشد را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

 برای استفاده از این روشخانگی درمان تپش قلبباید از مواد غذایی مانند موز، سیب‌زمینی، اسفناج، فراورده‌های لبنی، سبزیجات دارای برگ تیره، آجیل‌ها، ماهی و بسیاری از مواد مغذی دیگر که حاوی الکترولیت‌های گفته‌ شده باشند، استفاده نمایید.

با مصرف سیر

سیر یکی از مفیدترین مواد مغذی موجود در طب سنتی و گیاهی است که از خواص فراوانی نیز برخوردار است. سیر فواید بسیار زیادی را برای سلامتی انسان دارد و دردرمان بی نظمی قلبمورد استفاده قرار می‌گیرد.

 سیر با پایین آوردن سطح فشار خون و کلسترول خون قادر است که عروق مسدود شده خون را پاک‌سازی کند.

شما برای بهره‌گیری از روش درمان خانگی باید هر روز یک حبه سیر خام را به‌همراه یک قاشق روغن زیتون و مقداری نمک میل کنید تا بتوانید به‌سلامت قلب خود کمک کنید و ضربان قلب بالای خود را به روش درمان تپش قلب خانگی با استفاده از سیر درمان و برطرف کنید.

با روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس یکی از مواد گیاهی موجود در طب سنتی است که در دیرباز دردرمان تپش قلبو همین‌طور منظم کردن ضربان قلب و فشار خون مورد استفاده قرار گرفته‌ است.

شما برای درمان تپش قلب خانگی خود می‌توانید از حمام گیاهی با چند قطره روغن اسطوخودوس استفاده کنید و سیستم عصبی بدن خود را نیز آرام کنید.

با آرام شدن سیستم عصبی بدن، احتمال ایجاد استرس و اضطراب در فرد کاهش پیدا می‌کند و این‌گونه استفاده از روش درمان خانگی با مصرف سیر در افرادی که دارای ضربان قلب بالایی هستند، موجب کاهش ضربان قلب و همینطور بی نظمی قلب می‌شود.

درمان ضربان قلب خانگی با گلاب چگونه است؟

گلاب یکی از معروف‌ترین عرقیات موجود در دنیا است پس عصاره گل سرخ گرفته‌ شده و در درمان تپش قلب خانگی بسیار مفید و مؤثر است.

گلاب با ایجاد احساس آرامش و از بین بردن احساس استرس و اضطراب در انسان قادر است که بی نظمی قلب ناشی از اضطراب را به‌خوبی درمان کند. گلاب به‌خاطر داشتن خاصیت ضد التهابی برای کاهش فشار خون و پایین آوردن ضربان قلب و برایدرمان ضربان قلب خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 بسیاری از متخصصان طب سنتی استشمام عطرهای گرمی همچون گلاب را قبل‌ از خواب به افرادی که دارای تپش قلب و ضربان قلب بالایی هستند، توصیه کرده‌اند.

درمان خانگی استرس و تپش قلب با مصرف عرق بهار نارنج

میوه نارنج یکی از میوه‌های مفید دردرمان خانگی استرس و تپش قلب است که دارای طبع گرم و خشکی است که مصرف عصاره آن موجب کاهش احساس اضطراب، استرس و همچنین از بین بردن دلهره می‌شود.

عرق بهار نارنج با ایجاد احساس آرامش در فرد و از بین بردن حس افسردگی در او می‌تواند موجب تقویت قلب شود و از بروز بسیاری از بیماری‌های مربوط به قلب و کبد جلوگیری کند.

شما برای استفاده از روش درمان خانگی استرس و تپش قلب با استفاده از عرق بهار نارنج کافی است که هر شب قبل‌ از خواب یک لیوان عرق بهار نارنج را با مقداری عسل میل نمایید.

درمان خانگی تپش قلب شدید با مصرف روزانه سیب

سیب یکی از بهترین میوه‌های موجود برای افزایش سلامتی بدن است که شما می‌توانید آن را به‌عنوان یکی از مواد مغذی ثابت در درمان خانگی تپش قلب شدید خود قرار بدهید.

 میوه سیب به‌خاطر داشتن فیبر فراوان باعث تقویت دستگاه گوارش و کاهش خطر ابتلا به سرطان روده می‌شود. بسیاری از متخصصان برای حفظ سلامت قلب و استفاده از روش درمان خانگی تپش قلب شدید مصرف یک عدد سیب را به‌صورت روزانه به افرادی که دارای ضربان قلب بالایی هستند، توصیه کرده‌اند.

درمان تپش قلب خانگی ناشی از حملات عصبی با گیاه سنبل الطیب

سنبل الطیب یکی از گیاهانی است که به معجون بی نظمی قلب شهرت یافته‌ است و برای کاهش ضربان قلب بالای ناشی از اضطراب و حملات هراس و درمان تپش قلب خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گیاه سنبل الطیب به‌خاطر ایجاد احساس آرامش در فرد موجب می‌شود که ضربان قلب طبیعی و نرمال شود که این حالت از بین برنده‌ی بی نظمی قلب نیز است.

شما برای درمان خانگی استرس و تپش قلب می‌توانید از خاصیت درمانی گیاه سنبل الطیب استفاده کنید، برای همین کار باید روزانه ۱۰ قطره از عصاره آن را به یک لیوان آب اضافه کرده و میل نمایید.

شما باید درباره استفاده از این گیاه حتما با پزشک خود مشورت نمایید و از مصرف این گیاه بیش‌ از چند هفته خودداری کنید. در آخر شایان ذکر است که مصرف گیاه سنبل الطیب برای بانوان باردار اصلاً توصیه نمی‌شود.

علائم هشدارآمیز ضربان قلب بالا جهت مراجعه اورژانسی به بیمارستان

درصورتی‌که ضربان قلب بالایی را دارید که یک یا چند مورد از علائم و نشانه‌های زیر را به‌همراه دارد، نباید وقت خود را صرف درمان‌های خانگی برای برطرف کردن تپش قلب خانگی کنید، در این‌گونه موارد مراجعه فوری به اورژانس و بهترین دکتر متخصص قلب در تهران بدون فوت وقت الزامی است که این علائم عبارت‌اند از :

تنگی نفس

تعریق سرد زیاد

درد قفسه‌ی سینه با انتشار به گردن، فک پایین، بازو، دست و بالای شکم

احساس گرفتگی در قفسه‌ سینه

احساس فشار یا سوزش در قفسه‌ی سینه

سیاهی رفتن چشم‌ها

سبکی سر و سرگیجه

کاهش انرژی، خستگی مفرط، ضعف

کاهش سطح هوشیاری و سینکوپ یا غش کردن

جمع بندی

تپش قلبی از مشکلاتی است که با احساس نوعی لرزش درون قفسه‌ی سینه و تپش بسیار سریع قلب شناخته می‌شود. در صورتی‌که بی نظمی قلب بیمار به‌خاطر بیماری‌هایی همچون مشکلات تیروئیدی، ضربان قلب غیرطبیعی (معروف به آریتمی)، فیبریلاسیون دهلیزی و نارسایی قلبی باشد؛ بیمار باید سریعاً به پزشک مراجعه کند و تحت درمان او قرار بگیرد.

 اما بیشتر اوقات تپش قلب مسئله‌ای جدی نیست و به‌خاطر سبک زندگی نادرست و ایجاد احساس استرس و اضطراب در زندگی فرد به وجود می‌آید که شما می‌توانید با استفاده از روش‌های درمان تپش قلب خانگی که در این مقاله به طور کامل توضیح داده شد و ایجاد یک سبک زندگی سالم برای خود بی نظمی قلب را به روش خانگی درمان و از بروز آن جلوگیری نمایید.

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید