کلینیک قلب دکتر هومان

بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق
Search
بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق

درمان گیاهی تپش قلب

درمان گیاهی تپش قلب؛ انجام اولیه درمان مانند تغییر رژیم غذایی، کنترل استرس و اضطراب

با وجود گذرا بودن اکثر دلایل تپش، متاسفانه در مواردی تپش به دلایل مصرف کافئین، قهوه، استرس یا ترس نیست و مسائل جدی تری مثل آریتمی ها و مشکلات جدی قلبی به وجود می‌آید که عدم رسیدگی به موقع، می تواند حوادث جبران ناپذیری را برای فرد رقم بزند.

درمان گیاهی تپش قلب بایستی با دقت انجام شود، چرا که نمی توان هر نوع تپش قلبی را با گیاهان داروئی تسکین داد. درمان تپش قلب همراه با علائم سکته های قلبی و مغزی مثل تنگی نفس، ضعف و بی حالی، کاهش هوشیاری و غش کردن است، با مراجعه فوری به اورژانس فقط می تواند، نجات دهنده جان بیمار باشد.

درمان گیاهی تپش قلب

 

علت تپش و درمان گیاهی تپش قلب

همانطور که می دانید، قلب یکی از مهم ترین اعضای بدن می باشد که افراد بایستی از آن به خوبی محافظت نمایند و زمانی که با علائم ناراحتی های قلبی مواجه می شوند، نزد پزشک متخصص بروند و درمان مناسبی برای کنترل کردن ناراحتی های قلبی برگزینند. امروزه علت تپش به دلایل مختلفی رخ می دهد و رده سنی مختلفی را شامل نمی شود.

متخصصان طب سنتی پیشنهاد می کنند که افراد برای آسیب های قلبی و تپش از درمان گیاهی تپش قلب استفاده کنند. در مورد تپش های قلبی که علت جدی و قلب و عروقی ندارند، برای تسکین آن ها داروی های گیاهی وجود دارد که فقط با تایید پزشک و پس از معاینه تخصصی و در کنار داروهای اصلی می تواند، کمک کند که تپش شما تسکین پیدا کند.

درمان سنتی تپش بایستی تحت نظر متخصص طب سنتی انجام شود، زیرا تب بدن تمامی افراد با یک دیگر متفاوت می باشد و هر فردی نمی تواند، خود سرانه هر نوع داروی گیاهی را برای درمان گیاهی تپش قلب استفاده نماید. به طور کلی زمانی که افراد با تپش مواجه می شوند، بهتر است قبل از انجام هر کاری ابتدا نزد پزشک بروند، سپس با مشورت ایشان برای درمان گیاهی تپش قلب اقدام نمایند.

 • قند خون پایین: قند خون یکی از موارد مهمی می باشد که در ضربان قلب و سلامت عروق نقش مهمی را ایفا می کند و زمانی که قند خون پایین می افتد، ممکن است مشکل یا اختلالی برای عروق ایجاد شود و فرد تند شدن ضربان قلب خود را احساس کند.
 • مشکلات مادر زادی: بسیاری از افراد از زمان تولد تا انتهای عمرشان با برخی مشکلات مادرزادی دست و پنجه نرم می کنند که یکی از این موارد ناراحتی قلبی می باشد که برخی از این ناراحتی ها باعث می شوند، فرد دچار ضربان قلب شدید شود.
 • کمبود آب بدن: زمانی که افراد با کمبود آب بدن مواجه می شوند، در بدنشان کاهش فشار خون رخ می دهد و این امر موجب می شود که دچار تپش شدید بشوند، زیرا کمبود آب باعث می شود که ضربان قلب در حالت آنرمالی بتپد یا به عبارت دیگر فرد دچار تپش شدید بشود.
 • استرس و اضطراب: همه افراد ممکن است، در زندگی خود با مشکلات متعددی رو به رو شوند که این موضوع می تواند، در بسیاری از موارد به سلامتی فرد آسیب برساند. زمانی که فرد دچار استرس و اضطراب می شود، هورمون های استرس وارد خون می شوند و باعث می شوند، فرد نتواند به هیچ وجه آرامش خود را حفظ کند و همین امر باعث می شود که ضربان قلب افراد شدید شود و از حالت نرمال خارج گردد.
 • تحریک کننده ها: افراد بایستی در خوردن برخی تحریک کننده ها مراقبت های لازم را انجام دهند به عنوان مثال خوردن کافئین باعث می شود که هوشیاری فرد افزایش یافته و موجب بیشتر شدن تپش می شود. به طور کلی کافئین را می توان درون قهوه و چای جست و جو نمود. بهتر است، از نوشیدنی های کافئین دار در زمان صبح استفاده نمائید تا با هوشیاری بیشتر بتوانید، به فعالیت روزانه خود برسید.
 • تغییر در هورمون ها: همانطور که می دانید، بدن همه افراد به طور کلی تحت تاثیر هورمون ها می باشند و با تغییرات هورمون های بدن ممکن است، اختلالات بسیاری در بدن بروز پیدا کند که یکی از مهم ترین این اختلالات تپش شدید می باشد، زیرا هورمون ها با تاثیر گذاشتن بر روی قند خون و دمای بدن می توانند، باعث شوند که ضربان قلب افراد آنرمال شود و همین امر موجب تشدید ضربان قلب شود. برای درمان هورمون ها بایستی نزد دکتر متخصص قلب و عروق بروید و درمان مناسبی را برای به تعادل رساندن هورمون ها انتخاب کنید.
 • کم خونی: در تمامی خون های بدن انسان ماده ای قرمز رنگ وجود دارد که نام آن هموگولوبین است. هموگولوبین همراه با اکسیژن است. زمانی که این ماده خون کم می شود، بدن قادر به تامین اکسیژن مورد نیاز نمی باشد و می تواند، باعث بروز تپش بشود.
 • ورزش: همانطور که می دانید، ورزش برای سلامتی افراد بسیار مناسب می باشد و زمانی که افراد ورزش می کنند، وضعیت بدن را در حالت نرمال و سالمی حفظ می کنند. افرادی که ورزش می کنند، هنگام ورزش با افزایش ضربان قلب مواجه می شوند، اما اگر افراد بدون انجام ورزش دچار ضربان قلب شدید بشوند، بایستی برای درمان هرچه سریع تر اقدامات لازمی را انجام دهند.
 • تغییر رژیم غذایی: همه افراد رژیم غذایی متفاوتی در بدن خود دارند که به طور کلی پزشکان متخصص تغذیه، رژیم غذایی سالم و طبیعی را پیشنهاد می کنند.
 • حمله و وحشت زدگی: همه انسان ها دارای غریزه زنده ماندن هستند و زمانی که در خطر قرار می گیرند، دچار ترس و وحشت می شوند که این حمله ناگهانی می تواند، برای قلب خطرناک باشد و باعث شود، ضربان قلب شدید شود.
 • این نوع حمله و وحشت زدگی می تواند، استرس طاقت فرسایی را به فرد تحمیل کند و همین امر موجب شود که زندگی افراد به خطر افتد.

پس مصرف خودسرانه و بی رویه این داروهای گیاهی به تصور این که بی ضرر هستند، برای هر نوع تپش قلبی توصیه نمی شود. در این مقاله قصد داریم، درباره درمان سنتی تپش، دمنوش برای استرس و تپش قلب و بابونه و تپش قلب توضیح دهیم

درمان گیاهی تپش قلب

علائم تپش و درمان گیاهی تپش قلب

تپش دارای نشانه هایی است که شما با مشاهده این نشانه ها می توانید، به پزشک متخصص قلب مراجعه کنید تا درمان شوید. در صورت بروز تپش و ضربان قلب نامنظم شما می توانید، نشانه های زیر را تجربه نمائید

بروز نشانه های تپش خطراتی را به دنبال خواهد داشت که برای بررسی و شناسایی این علائم باید به پزشک متخصص قلب مراجعه کنید و از درمان های خودسرانه استفاده نکنید، زیرا عواقبی به دنبال خواهد داشت. علائم تپش در افراد مختلف متفاوت است و موارد زیر می باشند.

 • لرزش، مور مور شدن و احساس خفگی
 • در ناحیه قفسه سینه و گردن ضربان قلب را احساس می کنید.
 • احساس می کنید که به دشواری ضربان قلب می زند.
 • احساس جا به جایی در ضربان قلب

انواع درمان گیاهی تپش قلب

درمان گیاهی تپش قلب یکی از بهترین راه های بدون شیمیایی برای بدن می باشد که هیچگونه عوارض و ناراحتی را برای فرد ایجاد نمی کند. همانطور که می دانید، درمان سنتی تپش انواع مختلفی دارد و افراد نمی توانند، خود سرانه این درمان گیاهی تپش قلب را آغاز کنند.بنابراین افراد زمانی که می خواهند، درمان گیاهی تپش قلب را آغاز کنند، ابتدا نزد متخصص طب سنتی بروند و سپس با انجام یک سری معاینات لازم به درمان گیاهی تپش قلب بپردازند. انواع درمان گیاهی تپش قلب عبارت انداز:

 • چای به لیمو
 • گل گاوزبان
 • بهارنارنج
 • کندر
 • بادرنجبویه
 • گیاه دم شیر
 • قارچ ری شی
 • کنار
 • فرنجمشک
 • بابونه
 • دمنوش گل محمدی

فواید درمان گیاهی تپش قلب

درمان گیاهی تپش قلب دارای فوایدی است. برای درمان گیاهی تپش قلب لازم است که به یک متخصص مراجعه کنید و مشورت کنید و در این زمینه آگاهی پیدا کنید. در مطالب فوق درباره درمان گیاهی تپش قلب توضیحاتی داده شد. استفاده از گیاهان داروئی در تپش موثر است. استفاده از گیاهانی که در بالا به آن اشاره شد، می تواند در درمان گیاهی تپش قلب موثر باشد.

عوارض درمان گیاهی تپش قلب

همان طور که می دانید، استفاده از درمان های پزشکی قلب دارای عوارضی است و علاوه بر آن استفاده از گیاهان داروئی برای درمان گیاهی تپش قلب نیز دارای عوارضی است. برای درمان گیاهی تپش قلب لازم است که با یک متخصص طب سنتی مشورت کنید تا از عوارض این داروهای گیاهی آگاه شوید، در غیر این صورت عواقب خطرناکی خواهد داشت.

توصیه های متخصص طب سنتی برای درمان گیاهی تپش قلب

برای درمان تپش شما می توانید، از درمان های گیاهی برای تپش استفاده کنید که برای استفاده از درمان گیاهی تپش قلب باید به یک متخصص طب سنتی مراجعه کنید تا شما را درباره عوارض و مزایای این گیاهان داروئی مطلع کند و بعد از بدست آوردن اطلاعات در این باره شما می توانید، با تجویز متخصص طب سنتی از این گیاهان داروئی برای تپش استفاده کنید.

اهمیت درمان گیاهی تپش قلب

برای درمان گیاهی تپش قلب شما می توانید، به متخصص طب سنتی مراجعه کنید تا با بدست آوردن اطلاعات لازم در این زمینه به درمان تپش بپردازدید. شما می توانید، علاوه بر استفاده از درمان های داروئی با تجویز پزشک از درمان گیاهی برای تپش نیز استفاده کنید. برای درمان گیاهی تپش قلب شما حتما باید با یک متخصص طب سنتی در این باره مشورت کنید، در غیر این صورت به عواقب خطرناکی دچار خواهید شد.

چه زمانی برای درمان تپش به متخصص طب سنتی مراجعه کنید؟

در صورت مشاهده تپش می توانید، به یک متخصص طب سنتی مراجعه کنید تا با مشاهده علائم آن با استفاده از درمان های داروئی به درمان آن بپردازد. در صورتی که با استفاده از درمان گیاهی تپش قلب بهبود نیافت، می توانید به یک متخصص قلب مراجعه کنید تا با استفاده از درمان های داروئی به درمان شما بپردازد، در غیر این صورت به عوارض دچار خواهید شد.

عوامل خطر درمان تپش قلب

برخی از عوامل می توانند، در درمان تپش خطرساز باشند. برای درمان تپش می توان علاوه بر استفاده از درمان های گیاهی از درمان های پزشکی دیگر نیز استفاده کرد. عوامل خطر ضربان قلب می تواند، مواردی مثل کم خونی، پرکاری تیروئید، بیماری های قلبی، حاملگی و سابقه سکته قلبی باشد، در صورت بروز این عوامل با پزشک در این زمینه مشورت کنید.

درمان خانگی تپش قلب و درمان گیاهی تپش قلب

برای درمان تپش شما می توانید، از درمان های خانگی استفاده کنید. به دلیل این که قلب شما دارای تپش های قلب زیادی است و در صورت بیشتر شدن این تپش ها باید برای درمان آن از روش های درمانی استفاده کنید. شما می توانید، از درمان های خانگی مختلفی برای تپش استفاده کنید که موارد زیر می باشد.

 • تغییر شرایط: برای درمان تپش شما می توانید، بنشینید و پاهای خود را بالا ببرید و نفس عمیق بکشید تا دم و بازدم صورت گیرد و تپش شما به حالت اولیه بازگردد. در صورت ادامه تپش شما می توانید، دهان و بینی خود را ببندید و بازدم انجام دهید که این امر سبب حرکت روده می شود و کمی فشار خون را بیشتر می کند و ضربان قلب را منظم می کند یا سرفه کنید تا فشار وارده به سینه بیشتر شود و در نتیجه ضربان قلب منظم شود. شما می توانید، از این درمان خانگی استفاده کنید.
 • کم شدن استرس: اگر به تپش دچار هستید، علت آن می تواند، استرس باشد. زمانی که تپش شما بیشتر می شود، امکان دارد که دلیل آن هشدار ناشی از سطح بالای استرس در بدن باشد و برای درمان آن می توان از مدیتیشن استفاده کرد. به مدت نیم ساعت می توانید، در طی روز این کار را انجام دهید تا سبب آرام شدن بدن شما شود و از فکر منفی رها شوید.
 • نوشیدن آب: نوشیدن آب نیز در درمان ضربان قلب موثر است. بر اساس تحقیقات نوشیدن آب می تواند، سبب فشار مری بر قلب شود و ضربان قلب شما را به حالت طبیعی بازگرداند.
 • داشتن فعالیت: شما می توانید، برای درمان تپش از ورزش های هوازی استفاده کنید، ورزش هایی مثل دوچرخه سواری، پیاده روی و تنیس در این امر موثر هستند. برای انجام ورزش های هوازی باید ده دقیقه قبل و بعد از آن بدنتان را گرم کنید.
 • رژیم غذایی: برای درمان تپش می توانید، از رژیم غذایی مناسب استفاده کنید، استفاده از ماهی می تواند، در درمان تپش به دلیل داشتن اسیدهای چرب امگا سه موثر باشد. خوردن زیاد غذا در یک زمان نیز می تواند، سبب هضم زیاد غذا شود و در نتیجه خون از قلب به دستگاه گوارش هدایت شود و در نتیجه سبب تپش شود. استفاده زیاد از کافئین، چای و قهوه نیز می تواند، سبب تپش شود.

امکان دارد که تپش ناشی از نبود منیزیم در بدن باشد و شما می توانید، 400 میلی گرم منیزیم استفاده کنید. افرادی که به بیماری کلیوی دچار هستند، نباید از آن استفاده کنند. اگر ماهی میل نمی کنید، می توانید از روغن ماهی استفاده کنید که در درمان تپش موثر است. این روش های خانگی در طولانی مدت موثر هستند و اگر شما می خواهید، سریعتر بهبود یابید، به یک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 • استفاده از منیزیم: کمبود منیزیم در بدن نیز می تواند، سبب تپش شود. منیزیم بهبود عملکرد قلب را آسان کند. خوراکی های دارای منیزیم مثل سبزیجات سبز و تیره، دانه های روغنی، آجیل، بلغور جوی دو سر، ماهی، کره بادام زمینی، موز، ماست کم چرب و شکلات تلخ در درمان تپش موثر هستند. روزانه شما می تواند، از منیزیم استفاده کنید و در صورت استفاده از مصرف مناسب آن با پزشک مشورت کنید. برای تنظیم ضربان قلب می توانید، از غذاهای کم حجم استفاده کنید و در بین غذا و قبل و بعد از آن تا چند ساعت نوشیدنی میل نکنید.
 • مانور والسالوا: این روش سنتی در درمان تپش مناسب است. با استفاده از این روش عصب مغز تحریک می شود. شما می توانید، بینی خود را ببندید و با فشار هوا را از داخل ریه به بیرون خارج کنید و این کار سبب بیشتر شدن ضربان قلب و در نتیجه تپش را آرام می کند.
 • روش های آرام سازی: استرس می تواند، سبب تپش شود و تپش را بیشتر کند. استفاده از این روش ها مثل مدیتیشن، خاطره نویسی، تنفس عمیق، یوگا، صرف زمان در بیرون از خانه، مرخصی از محل کار، ورزش کردن و تخیل فعال در درمان تپش موثر می باشد.
 • دوری از مصرف الکل: امکان دارد که استفاده به اندازه از الکل سبب ایجاد مشکل نشود، اما استفاده از یک نوشیدنی در طی روز می تواند، فیبریلاسیون دهلیزی را بیشتر کند. در صورت بروز تپش به دکتر متخصص قلب مراجعه کنید تا با تشخیص علت تپش به درمان آن بپردازد.
 • کم کردن استفاده از محرک ها: نشانه های تپش می تواند، در اثر استفاده از یک محرک باشد، محرک های تپش مثل سیگار و تنباکو، داروهای سرماخوردگی، داروهای غیرمجاز، نوشیدنی های کافئین دار، داروهای روانپزشکی، داروهای ضد اشتها و داروهای کاهش فشار خون می توانند، باعث تپش شوند.
 • ملاس: کم خونی یکی از دلایل تپش است و با استفاده از ملاس برطرف می شود. شما می توانید، یک قاشق غذا خوری ملاس را داخل یک لیوان آب بریزید و میل کنید و همچنین شما می توانید، یک قاشق غذا خوری ملاس را با آب و سرکه سیب ترکیب کنید و استفاده نمائید. شما می توانید، روزانه از این دو روش برای درمان تپش استفاده کنید.
 • سیر: سیر سبب کم شدن فشار خون و کلسترول خون می شود و مسدود شدن رگ های خون را بهبود می بخشد و با مسدود شدن شریان های خون اکسیژن رسانی به خون صورت نمی گیرد و ماهیچه های قلب صدمه می بینند. شما روزانه می توانید، از سیر استفاده کنید تا قلب شما سالم بماند.

داروی تپش قلب

برای رفع تپش می توان علاوه بر استفاده از داروهای گیاهی و درمان های پزشکی از دارو تپش استفاده کرد. برای استفاده از داروی تپش قلب باید به پزشک متخصص قلب مراجعه کنید و با تجویز پزشک از داروی تپش قلب استفاده کنید، زیرا استفاده طولانی مدت از این داروها برای شما عوارضی را به دنبال خواهد داشت. داروی تپش قلب موارد زیر می باشد.

 • پروپرانول: پروپرانول یک داروی تپش قلب است که به صورت قرص، شربت و آمپول در داروخانه ها موجود است. استفاده از این دارو دارای عوارضی مثل خواب آلودگی، کندی ضربان قلب، حالت تهوع و… می باشد. برای استفاده از داروی تپش قلب باید در این باره با پزشک مشورت کنید. این دارو برای درمان فیبرولاسیون دهلیزی، درد قفسه سینه و… مورد استفاده قرار می گیرد.
 • دیازپام: یکی دیگر از داروهای رفع تپش قرص دیازپام است که این دارو به صورت قرص، شربت و به صورت شیاف در بازار موجود است. این دارو برای درمان استرس و اضطراب، تشنج و رفع بی خوابی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو دارای عوارضی مثل خواب آلودگی، تنگی نفس و… است که در صورت بروز این عوارض با پزشک مشورت کنید.
 • کلردیازپوکساید: داروی دیگر برای رفع تپش این دارو است که این دارو به صورت ترکیبی از داروهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد و در رفع بی خوابی و کم شدن استرس نیز موثر است. این دارو دارای عوارضی مثل بی خوابی، ضعف و بی حالی، افسردگی و… است.
 • متوپرولول: این دارو برای رفع تپش و گردش خون مورد استفاده قرار می گیرد و دارای عوارضی مثل ضعف و بی حالی، تاری دید و… است. این دارو برای آنژین، تپش و… مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو به صورت قرص، کپسول و آمپول در بازار موجود است.

 

دمنوش برای استرس و تپش قلب

علاو بر استفاده از درمان های داروئی و درمان گیاهی تپش قلب که در موارد بالا به آن اشاره شد، می توان از دمنوش برای استرس و تپش قلب استفاده کرد که این دمنوش ها برای رفع استرس و تپش موثر هستند. دمنوش برای استرس و تپش قلب و همچنین استفاده از تمرینات ورزشی نمی تواند، جایگزینی برای درمان هایی که توسط پزشک پیشنهاد می شود، باشد.

 • دم کرده زالزالک: شما می توانید، این دمنوش را برای استرس و تپش استفاده کنید و آن را در یک لیوان آب بجوشانید و به صورت چای روزی دو بار استفاده کنید. این دمنوش برای استرس و تپش قلب و کم شدن فشار خون و… مناسب است.
 • چای به لیمو: شما می توانید، از این دمنوش برای استرس و تپش قلب استفاده نمائید. این دمنوش را در ظرف آب جوش بریزید و بگذارید تا دم بکشد و سپس آن را از صافی رد کنید و بعد میل کنید. این دمنوش برای استرس و تپش قلب و… مورد استفاده قرار می گیرد.
 • دمنوش سنبل الطیب: یکی از گیاهان داروئی که در کشورهای آسیایی می روید. شما می توانید، از این دمنوش برای استرس و تپش قلب استفاده کنید. این دمنوش را می توانید، در یک لیوان آب بجوشانید و بعد استفاده کنید، این دارو برای آرامش، تپش منظم و… مورد استفاده قرار می گیرد. هر شب می توانید، یک لیوان از این دمنوش را قبل از خواب بنوشید، زیرا در رفع بی خوابی موثر است.
 • دمنوش نعناع: یک درمان گیاهی برای تپش می باشد، شما می توانید از این دمنوش برای استرس و تپش قلب استفاده کنید. این دمنوش را می توانید، در یک لیوان آب جوش بریزید و بعد از دم کشیدن از آن استفاده کنید. این دمنوش دارای تاثیرات آرام بخش است.
 • دمنوش اسطوخدوس، رزماری و گل ساعتی: شما می توانید، از ترکیب این سه گیاه در آب جوش بریزید و آن را با عسل مخلوط کنید و میل کنید. این دمنوش برای استرس و تپش قلب موثر است.

بابونه و تپش قلب

بابونه یک گیاه داروئی برای رفع تپش می باشد. شما می توانید، روزانه از دم کرده این دمنوش میل کنید تا تپش برطرف شود. بابونه و تپش قلب با یکدیگر مرتبط می باشند. برای استفاده از گیاهان داروئی باید به متخصص طب سنتی در این باره مشورت کنید تا اطلاعات لازم را در این باره به شما بدهند. می توان گفت که بابونه و تپش قلب به یکدیگر مربوط می شوند. به دلیل خواصی که بابونه دارد، در بهبود تپش موثر است.

سخن آخر

در مطالب فوق درباره درمان گیاهی تپش قلب مطالبی ذکر شد. در صورت بروز تپش می توانید، از روش های درمان خانگی و گیاهی استفاده کنید که در بالا به آن اشاره شد. همچنین می توانید، از دمنوش برای استرس و تپش قلب استفاده کنید.

در صورتی که استفاده از روش های گیاهی برای درمان تپش موثر نبود، می توانید به متخصص قلب برای درمان آن مراجعه کنید. متخصص قلب با تشخیص نشانه های تپش به درمان آن می پردازد. شما می توانید، از داروی تپش قلب استفاده کنید. درمان تپش دارای عوارضی است.

دیدگاهتان را بنویسید