کلینیک قلب دکتر هومان

بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق
Search
بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی؛ یک راه جدید برای درمان رگ های واریسی

اسکلروتراپی تکنیکی کم تهاجمی و بی‌خطر برای درمان اختلالات عروقی، لنفاوی و از بین بردن رگ‌های واریس و عنکبوتی است که نتایج بی نظیری در درمان دارد. واریس یکی از شایع ترین عارضه‌های عروقی می باشد که نوع خفیف تا متوسط آن در بسیاری از افراد رایج می باشد.

افراد می توانند، با استفاده از این روش نوین از پیشرفت رگ های واریس و به خطر افتادن سلامت خود جلوگیری کرده و همچنین با بهبود ظاهر پوست خود، اعتماد به نفسشان را ارتقا دهند. در مقاله حاضر به ارائه مطالب مفیدی راجع به اسکلروتراپی، اسکلروتراپی دست، اسکلروتراپی رحم، عوارض اسکلروتراپی و قیمت اسکلروتراپی و  می پردازیم.

برای فشار خون به چه دکتری مراجعه کنیم

آنچه در این مقاله می خوانید :

اسکلروتراپی چیست و چگونه انجام می شود؟

همانطور که در قسمت مقدمه اشاره کردیم، اسکلروتراپی یک راه جدید درمان رگ های واریسی است که برای رفع و از بین بردن رگ های خفیف تا متوسط، کاربرد بسیاری دارد. این روش قطعی ترین و پیشرفته ترین راه درمان واریس های خیف تا متوسط می باشد که نتایج عالی به همراه داشته و بی عارضه می باشد.

مفید بودن این روش درمان توسط پزشک برای افراد مشخص می شود. افراد مبتلا به رگ های واریسی بعد از تشخیص پزشک، قادر هستند تا در مدت کوتاهی تحت درمان اسکلروتراپی در کلینیک قرار گیرند.

اساس کار این تکنیک فوق العاده، تزریق مواد مخصوص با استفاده از سورنگ به داخل رگ ها می باشد. به این صورت که پزشک متخصص در حین اسکلروتراپی سورنگ حاوی محلولی محرک، تحت عنوان اسکلروزانت را به درون رگ تزریق می نماید.

در نتیجه تزریق این ماده مخصوص، رگ دچار تورم شده و جریان خون در مسیر تزریق متوقف می گردد. بدین ترتیب رگ های واریسی به طور کلی کوچک شده و از ناحیه محو می شود و با گذشت زمان اثری از رگ های تغییر رنگ یافته زیر پوست نمی ماند. به غیر از ماده مذکور، از محلول های نمکی دیگری با خاصیت اسمزی استفاده می شود که انتخاب آن به نظر پزشک بستگی دارد، اما رایج ترین آن ها اسکلروزانت می باشد.

دقت داشته باشید که این روش درمانی برای همه افراد مفید نیست و معمولا در از بین بردن درجات متوسط این عارضه کاربرد دارد. اثربخشی این شیوه درمانی ممکن است، بعد از چند جلسه درمان آشکار گردد که تعداد این جلسات به نظر پزشک و شدت آسیب دیدگی رگ ها بستگی دارد. لازم به ذکر است که فواصل زمانی بین جلسات اسکلروتراپی معمولا 4 الی 6 هفته می باشد و اثرات درمانی آن بعد از دو ماه بسته به شرایط خاص افراد قابل رویت است.

 

مزایای اسکلروتراپی چیست؟

هرچند که مزایای اسکلروتراپی برای افراد مبتلا به واریس پوشیده نیست و اکثر افراد اطلاعاتی درمورد تاثیرات معجزه آسای آن دارند، اما ما نیز لازم دانستیم تا در این بخش به برخی از مهمترین آن اشاره کنیم. توجه داشته باشید که بیماران تنها زمانی می توانند، از مزایای اسکلروتراپی بهره مند گردد که پزشک متخصص عروق، این روشهارا مانند اسکلروتراپی رحم، اسکلروتراپی دست را برای آن ها تجویز نماید. لذا توصیه می شود که قبل از آغاز اقدامات درمانی در انتخاب پزشک ماهر و باتجربه دقت کنید. مزایای اسکلروتراپی به شرح زیر می باشند.

 • عدم احساس درد در طی تزریق
 • نیاز به مدت کوتاه (30 تا 60 دقیق)
 • کاهش ریسک مبتلا شدن به عفونت های موضعی در نتیجه اسکلروتراپی
 • قابلیت انجام به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی
 • درمان شدن با هزینه منطقی و منصفانه
 • درمان شدن با احتمال بروز حداقل عوارض جانبی

 

عوارض اسکلروتراپی چیست؟

پیش از این نیز گفتیم که اسکلروتراپی یک روش بی خطر و دارای حداقل تهاجم است که در آن احتمال بروز عوارض جانبی کاهش می یابند. در واقع شواهد نشان داده است که عوارض اسکلروتراپی به ندرت مشاهده می شود و شامل دو گروه می باشد.

همانطور که می دانید، تقریبا همه مواد دارویی شیمیایی و گیاهی، دارای یکسری عوارض جانبی خفیف هستند که افراد معمولا بعد از استعمال دارو با آن ها مواجه می شوند. دسته اول از عوارض اسکلروتراپی، مربوط به همین عوارض جانبی خفیف هستند که می بایست مدتی بعد از تزریق از بین بروند. در ذیل این بخش آن ها را نام می بریم.

 • کبودی جزئی
 • مختل شدن موقتی عملکرد بینایی (دلیل این رخداد هنوز کشف نشده است و در افراد مبتلا به میگرن بیشتر است)
 • سوزش
 • قرمزی در ناحیه
 • زخم های ریز
 • بروز رنگدانه های قهوه ای موقتی
 • ریکشن آلرژیک به محلول اسکلروزانت
 • التهاب جزئی در نواحی تزریق اسکلروتراپی
 • حالت تهوع

عوارض اسکلروتراپی فوق الذکر، بایستی در مدت کوتاهی ناپدید شوند و در غیر این صورت، مراجعه به پزشک ضرورت می یابد. گروه دوم از عوارض اسکلروتراپی معمولا به بی توجهی در انتخاب پزشک و بی تجربگی شخص مجری اسکلروتراپی مربوط می شود که البته به ندرت دیده شده است. در قسمت زیر، برخی از آن ها ذکر می کنیم.

 • ترومبوفلبیت؛ این عارضه در نتیجه تورم بیش از حد عروق ایجاد می شود و دارای دو نوع عمقی و سطحی می باشد. ممکن است که افراد با ترومبوفلبیت سطحی بعد از اسکلروتراپی مواجه شوند و به دنبال آن توده هایی از لخته خون در رگ ایجاد گردد.

این عارضه ظاهر پوست را ناخوشایند می کند و علائم آزاردهنده ای به وجود می آورد. در صورتی که افراد با مشاهده علائم غیرطبیعی به پزشک مراجعه کنند، می توانند از بروز خطر جلوگیری نمایند زیرا اگر لخته خون به وریدهای اصلی منتقل شود، احتمال آمبولی ریوی طی ترومبوفلبیت عمقی وجود دارد.

 • سکته مغزی؛ این حادثه نیز می تواند، شامل عوارض اسکلروتراپی باشد که البته شاید در جهان یک یا دو مورد مشاده شده باشد. چرا که این عارضه نه تنها در نتیجه اسکلروتراپی بلکه در نتیجه هر تزریقی که به درستی انجام نشود، ایحاد می گردد. دو نکته در تزریق دارو وجود دارد، نخست حجم ماده تزریقی و دیگری خالی کردن سورنگ از هوا می باشد. این عامل ساده افراد را از بروز خطر دور می کند و تعداد کمی از افراد وجو دارند که به این نکات واقف نباشند. پزشک متخصص و باتجربه تزریق را با حساسیت بسیاری انجام داده و از بروز عوارض اسکلروتراپی پیشگیری می کند.

 

عوارض اسکلروتراپی در چه افرادی مشکل ساز است؟

اکنون که در رابطه با عوارض اسکلروتراپی، مطالبی را بیان کردیم، لازم است تا به یکی از عوامل مهمی که در ایجاد عوارض جانبی اسکلروتراپی نقش دارد، اشاره کنیم. اسکلروتراپی برای همه افراد انجام نمی شود. به عبارتی دیگر، افراد مبتلا به واریس یا سایر مشکلات عروقی ابتدا تحت درمان قرار می گیرند و سپس شرایط و سوابق بیماری های آن ها بررسی می شود. در طی انجام این معاینات، پزشک افرادی با شرایط زیر را از انجام اسکلروتراپی منع می کند تا از بروز عوارض اسکلروتراپی جلوگیری نماید.

 • افراد در دوران حاملگی و شیردهی ممکن است، دچار ورید واریسی خفیف شوند که بعد از مدتی از بین می رود و معمولا نیازی به اجرای عملیات درمانی خاصی ندارد. در صورتی که سیاهرگ های واریسی در این افراد نیاز به اسکلروتراپی داشته باشد، تزریق می بایست بعد از این دوران انجام می شود.
 • افرادی که مبتلا به بیماری های تنفسی و ریوی هستند، گاهی از انجام اسکلروتراپی منع می گردند، چرا که این دسته از بیماران به علت آلرژی، اسم و… در مقایسه با سایر افراد، آسیب پذیرتر می باشند.
 • اسکلروتراپی معمولا در کسانی که مبتلا به اختلالات عروقی و انعقاد خون می باشند، با احتیاط صورت می گیرد.
 • همانطور که اشاره کردیم، اسکلروتراپی بایستی بعد از بررسی سوابق پزشکی بیمار صورت گیرد. به طور مثال انجام اسکلروتراپی در کسانی که سابقه مصرف مواد و داروهای رقیق کننده خون را دارند، ممکن است، خطرناک باشد.

 

اقدامات قبل و بعد از اسکلروتراپی دست و رحم چیست؟

اسکلروتراپی نیز مانند هر تکنیک درمانی دیگری به انجام و رعایت برخی نکات مهم نیاز دارد. رعایت این نکات افراد را از بروز عوارض اسکلروتراپی در امان نگه می دارد. به طور معمول زمانی که افراد نزد یک پزشک مجرب می روند، پزشک برخی از این موارد مهم مراقبتی را قبل و بعد از اسکلروتراپی به آن ها گوشزد می کند. با این حال ما نیز در این بخش، جهت آشنایی بیشتر شما کاربران گرامی به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

قبل از اسکلروتراپی:

 1. استفاده از هر گونه دارو و مواد خوراکی رقیق کننده خون قبل از اسکلروتراپی ممنوع است. امگا3، ویتامین ای، داروهای تیکلوپدین، ایبوپروفن، دی پریدامول، کلوپیدوگرل، آسپرین و… ممکن است باعث، بروز خونریزی بعد از اسکلروتراپی شوند.
 2. محل تزریق فوم اسکلروتراپی می بایست تمیز بوده و در صورت وجود کرم و یا پماد شستشو داده شود.
 3. توصیه می شود که افراد از شیو کردن موهای زائد در روز تعیین شده برای اسکلروتراپی پرهیز کنند.
 4. قبل از اسکلروتراپی وعده غذایی سبک و کم حجمی استفاده کرده و از خوردن غذای سنگین اجتناب نمایید.

بعد از اسکلروتراپی:

 1. افراد می بایست بعد از اسکلروتراپی، لباس گشاد و راحت بر تن داشته باشند.
 2. گاهی پزشک برای پیشگیری از بروز عوارض اسکلروتراپی موقتی مانند التهاب، کبودی و… استفاده از تایلنول (نوعی مسکن و ضدالتهاب) و کمپرس یخ را تا مدت یک روز تجویز می نماید که انجام آن در این صورت الزامی است.
 3. بعد از اسکلروتراپی، انجام فعالیت های سنگین و ورزش های استقامتی ممنوع است، اما فرد می بایست فعالیت و تحرک عادی روزمره خود را حفظ کند. به صورتی که از نشستن و ایستادن طولانی مدت پرهیز نموده و در عین حال حتما پیاده روی داشته باشد. پیاده روی بعد از اسکلروتراپی، بروز لخته خون را به حداقل می رساند.
 4. پزشک متخصص بعداز انجام اسکلروتراپی، انجام نکات پیشگیرانه را به افراد توصیه می کند. یکی از این موارد که با تجویز پزشک می تواند، مفید واقع گردد، استفاده از جوراب فشرده ساز طبی واریس است که به ویژه بعد از اسکلروتراپی بسیار کمک کننده است. جوراب واریس چند نوع است که طیف مختلفی از فشار استاندارد شده را شامل می شود و از عود رگ های واریسی بعد از اسکلروتراپی جلوگیری می کند.
 5. خوردن داروهایی که بر روی عملکرد عادی عروق خونی تاثیر می گذارند، بعد از اسکلروتراپی مجاز نیست.
 6. به طور معمول توصیه می شود تا برای پیشگیری از بروز عوارض اسکلروتراپی، دو روز بعد از اسکلروتراپی، جهت استحمام اقدام نمایید.
 7. پوست ناحیه تزریق شدن می بایست از نور آفتاب دور باشد تا دچار آسیب پوستی نگردد.
 8. بهتر است که افراد تا اتمام و تکمیل دوره درمان، از اپیلاسیون موهای زائد خود بپرهیزند.

 

به جز اسکلروتراپی از چه روشی برای درمان واریس استفاده می شود؟

در این بخش می خواهیم روش دیگری از درمان واریس را شرح دهیم. گاهی در صورت شدید بودن آسیب در رگ های واریسی، پزشک عمل فلبکتومی را برای از بین بردن عروق به کار می گیرد.

در این روش سعی می شود تا کمترین تهاجم به بدن بیمار وارد شود. فلبکتومی بسته به شدت تخریب ناحیه هدف و نظر پزشک، گاهی با بیهوشی عمومی و گاهی نیز تحت بی حسی موضعی صورت می گیرد.

فلبکتومی عموما در کنار روش های دیگر مثل اسکلروتراپی و لیزر درمانی استفاده می شود. این روش زمانی کشف شد که پزشک سوئیسی به نام دکتر رابرت مولر متوجه شد که روش اسکلروتراپی قادر به از بین بردن واریس طنابی زیر پوست نمی باشد و از طرفی روش جراحی نیز بایستی با بیهوشی عمومی انجام می گردد و اسکار ناشی از بخیه تا همیشه بر روی پوست می ماند، لذا تصمیم گرفت تا از روشی استفاده کند که مکمل سایر روش ها بوده و کمبود آن ها را پوشش دهد.

روش فلبکتومی برخلاف جراحی به صورت سرپایی انجام می شود. به این صورت که نیاز به گذراندن دوران بهبودی و نقاهت طولانی ندارد و فرد درد و رنج زیادی تحمل نمی کند‌. در فلبکتومی برش های ریزی ایجاد می شود و سپس پزشک قسمتی از ورید را با قلاب مخصوصی خارج می کند.

این روش مانند اسکلروتراپی زیبایی را به پوست بر می گرداند اما برعکس اسکلروتراپی در یک جلسه تکمیل می شود. هر دوی این روش ها جدید بوده و نسبت به جراحی ارجحیت دارند‌ اما فراموش نکنید که انتخاب روش درمان تنها به نظر پزشک وابسته است.

اسکلروتراپی صورت چگونه است؟

واریس در صورت به شکل رگ های ریز آبی و قرمز رنگ دیده می شود که برخلاف رگ های واریسی پا دچار برجستگی و تورم نمی گردند. این رگ ها معمولا در افراد با پوست روشن و در سنین بالا بیشتر مشاهده می شود. از دلایل بروز واریس در صورت می توان به ژنتیک، قرارگیری در معرض اشعه های مضر نور خورشید، تغییرات هورمونی، اختلالات پوستی و تغییرات فشارخون اشاره کرد.

این وریدهای واریسی به جز علائم ظاهری، نشانه آزاردهنده دیگری ندارند اما همین تغییر رنگ پوست در کاهش اعتماد به نفس بانوان تاثیر منفی بسیاری ایجاد می کند. اسکلرووتراپی روشی است که افراد می توانند، با استفاده از آن از شر این رگ ها در زیر پوست صورت رها شوند.

درمان واریس صورت با اسکلروتراپی بسته به وضعیت بیمار ممکن است دو تا چهار جلسه طول بکشد و انجام آن بایستی توسط یک فرد متخصص صورت پذیرد. پوست صورت دارای اعصاب حساس فراوانی است که آسیب به آن ها می تواند، منجر به خطرات بسیاری شود.

اسکلروتراپی دست چگونه است؟

همانطور که می دانید، رگ های واریسی در ساق پا رایج هستند ولی امکان بروز آن ها در سایر نقاط بدن نیز وجود دارد. یکی از اختلالاتی که امروزه موجب ناراحتی افراد به خصوص بانوان شده است، وجود رگ های برجسته بر روی دست می باشد.

رگ های واریسی معمولا همزمان بالا رفت سن افراد ایجاد می شوند و دلیل بروز این برجستگی ها از دست رفتن خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری در بافت پوششی رگ می باشد. درمان واریس دست برای افراد از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. خوشبختانه امروزه گسترش دانش پزشکی، باعث شده است که درمان این عارضه به راحتی و با کمترین میزان تهاجم امکان پذیر باشد یکی از این درمان ها اسکلروتراپی دست می باشد.

اسکلروتراپی دست یکی از راه های درمان این عارضه است که زیبایی را به پوست دست افراد باز می گرداند. روش انجام اسکلروتراپی دست، همچون اسکلروتراپی رحم در سایر نواحی می باشد و در کوتاه ترین مدت انجام می شود. اسکلروتراپی دست، محل تزریق و تعداد جلسات آن می بایست توسط پزشک متخصص تعیین گردد تا افراد به نتیجه ایده آل برسند.

نکته مهمی که پزشکان در اسکلروتراپی دست به آن تاکید می ورزند، استفاده از روش های پیشگیرانه خانگی است که اثربخشی اسکلروتراپی دست را دو چندان می نماید. از جمله این موارد می توان به استفاده از محصولات مرطوب کننده پوست، ورزش، داشتن تغذیه مناسب و سرشار از فیبر، پتاسیم و… اشاره نمود.

 

اسکلروتراپی رحم چگونه است؟

قصد داریم تا در این قسمت قبل از پراختن به چگونگی اسکلروتراپی رحم، دلیل ایجاد واریس لگن یا رحم را شرح نماییم. اکثر افراد با اختلال واریس در پا آشنایی دارند اما کم هستند، کسانی که از چگونگی بروز رگ های واریس در رحم و لگن آگاهی داشته باشند. واریس در رحم، اصطاحا تحت عنوان سندروم احتقان لگن شناخته می شود و با علائم خاصی همراه می باشد که احتیاج به درمان اسکلروتراپی رحم دارد.

از جمله این نشانه ها می توان به درد در نواحی لگن و رحم، عدم تعادل در خلق و خو، سوزش ادرار، ترشحات غیرعادی، تورم در ناحیه واژن، نفخ شکم، یبوست یا اسهال، حساسیت به لمس در قسمت شکم و… اشاره کرد. درد ناشی از این اختلال، معمولا در دوره قاعدگی و مقاربت جنسی افزایش می یابد. یکی دیگر از ویژگی هایی که درد ناشی از این عارضه دارد، تشدید آن با فعالیت می باشد. به صورتی که در حین دراز کشیدن تسکین می یابد.

علائم مذکور، گروهی از نشانه ها هستند که به طور معمول توسط بیمار گزارش داده می شوند. پزشک متخصص تشخیص واریس و درمان اسکلروتراپی رحم را تنها بر مبنای وجود این علائم، آغاز نمی کند و از راه های تشخیص دقیق همچون سی تی اسکن، ام آر آی، ونوگرافی لگن و سونوگرافی استفاده می نماید که در طی آن ها علائم دیگری مانند بزرگ شدن رحم و آندومتر نیز مشاهده می گردد.

دلیل بروز این اختلال در رحم می تواند، داشتن اضافه وزن، پرخونی رگ ها، سندروم تخمدان پلی کیستیک، داشتن سابقه چند بارداری پی در پی، اختلال هورمونی و یا آناتومیک باشد. البته همه این موارد به تنهایی علت ایجاد سندروم احتقان رحم و یا اسکلروتراپی رحم نیستند و گاهی تنها زمینه را برای بروز این مشکل فراهم می نمایند.

اسکلروتراپی رحم یکی از راه های درمان این عارضه می باشد که در طی آن پزشک به تزریق محلول به درون رگ های تورم یافته می پردازد. بعد از مدتی رگ ها مسدود شده و علائم آزار دهنده ای مانند درد، تخفیف پیدا می کند. در کنار اسکلروتراپی رحم از روش های درمانی دیگری مانند تغییر رژیم غذایی، استفاده از مکمل ها، ورزش، استفاده از انواع داروهای ضدالتهاب و… نیز توسط پزشک تجویز می شوند.

 

درمان بیماری هموروئید با  استفاده از اسکلروتراپی

همانطور که در مقدمه مقاله حاضر ذکر کردیم، اسکلروتراپی یک روش درمانی برای برخی اختلالات عروقی و لنفاوی می باشد. هر چند که اسکلروتراپی در درمان واریس کاربرد وسیع تری دارد، اما از آن برای درمان بیماری هموروئید یا بواسیر نیز استقاده می کنند. قبل از بیان چگونگی درمان بواسیر با اسکلروتراپی لازم است، مختصرا در رابطه با این بیماری توضیحاتی را ارائه دهیم.

هموروئید در نتیجه مختل شدن عملکرد سیاهرگ های ناحیه مقعد ایجاد می شود. به طور معمول اکثر افراد در سنین بالا این بیماری را تجربه می کنند. به دنبال تخریب دیوار عروق نوعی بیرون زدگی در ناحیه رکتوم مقعدایجاد می شود که گاهی قابل مشاهده است.

خونریزی، سوزش، درد و التهاب از جمله علائم رایج این بیماری محسوب می شوند که به درمان سریع و به موقع احتیاج دارد. چرا که عدم درمان باعث ایجاد فقر آهن شدید در فرد شده و خطرات ناگوار بسیاری را به همراه دارد.

اسکلروتراپی که در درمان رگ های گشاد و اتساع یافته موثر است می تواند، یگ گزینه درمانی عالی برای هموروئید محسوب شود. البته اسکلروتراپی در درمان همه انواع هموروئید، کاربرد ندارد. پزشک متخصص با تزریق ماده اسکلروزانت به نواحی مخصوصی از مقعد، رگ آسیب دیده را از بین می برد و بدین ترتیب علائم هموروئید کاهش پیدا می کنند.

 

درمان کیست بیضه با استفاده از اسکلروتراپی

کیست بیضه یا اسپرماتوسل یک توده غیرعادی در قسمت اپی دیدیم دستگاه تناسلی مردان می باشد که حاوی اسپرم است و در برخی مردان ایجاد می شود.سلول های این کیست غیرسرطانی هستند و در اثر موارد علائم دردناکی ندارد.

متخصان هنوز به علت دقیق بروز این اختلال پی نبرده اند اما حدس می زند که علت به وجود آمدن این کیست، مسدود شدن یکی از مسیرهای خروج اسپرم باشد. از آن جایی این بیماری معمولا علامت خاصی نداشته و خطری برای فرد به همراه ندارد، پزشک انجام اقدامات درمانی را ضروری نمی داند.

این اختلال تنها زمانی به درمان نیاز دارد که اندازه آن بزرگ شده و برای فرد ناخوشایند باشد. در این هنگام جراحی و یا تخلیه با استفاده از اسکلروتراپی گزینه های درمان می باشند که انتخاب آن توسط پزشک صورت می گیرد. اسکلروتراپی یک روش کم تهاجمی است که پزشک در طی آن بدون نیاز به بیهوشی و به صورت سرپایی، کیست را تخلیه می کند.

ناگفته نماند که اسکلروتراپی بیضه به ندرت و در افرادی که قصد باروری ندارند،استفاده می شود. زیرا در این روش احتمال آسیب به سایر بافت های مجاور بالا بوده و به دقت زیادی احتیاج دارد.

 

قیمت اسکلروتراپی دست چقدر است؟

قیمت اسکلروتراپی یکی از مسائل مهمی است که اطلاع از آن برای اکثر متقاضیان اسکلروتراپی، حائز اهمیت می باشد. در واقع نمی توان دقیقا به قیمت اسکلروتراپی اشاره کرد، چرا که عوامل مختلفی در تعیین آن، تاثیرگذار می باشند.

به عنوان مثال مواردی اعم از محل تزریق، شدت و وسعت تخریب رگ ها، مهارت پزشک مجری، تعداد آمپول مورد نیاز و… می توانند، در کم یا زیاد شدن قیمت اسکلروتراپی نقش داشته باشند. از همین رو توصیه می شود که افراد، برای آگاهی از قیمت اسکلروتراپی، به یک کلینیک خوب و مجهز مراجعه کرده و پس از آگاهی از قیمت اسکلروتراپی، جهت درمان اقدام کنند.

نکته مهمی که دانستن آن برای افراد ضروری می باشد، این است که اسکلروتراپی در اکثر شرکت های بیمه ای به عنوان یک عمل زیبایی شناخته می شود. همانطور که می دانید، معمولا این شرکت ها مسئولیتی در قبال پرداخت هزینه های اعمال زیبایی ندارند. لذا پرداخت همه هزینه اسکلروتراپی برعهده شخص می باشد. البته توجه داشته باشید که قیمت اسکلروتراپی کاملا معقول بوده و تقریبا اکثر افراد توان پرداخت آن را دارند.

 

سخن آخر

هدف تیم نویسندگان ما از نگارش این مقاله، ارائه اطلاعات مفیدی در رابطه با روش درمانی اسکلروتراپی می باشد. عموم مردم این روش درمانی را در از بین بردن وریدهای واریسی مفید می دانند. در حالی که اسکلروتراپی برای درمان سایر بیماری های مرتبط با عروق نیز کاربرد دارد.

ناگفته نماند که اثربخشی اسکلروتراپی در از بین بردن رگ های واریسی و عنکبوتی بیش از دیگر بیماری ها است و همین موضوع سبب می شود که این تکنیک در درمان واریس بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. امیدواریم که بعد از خواندن مقاله فوق به همه پرسش هایتان من باب موضوع های اسکلروتراپی دست، اسکلروتراپی رحم و عوارض اسکلروتراپی و قیمت اسکلروتراپی رسیده باشید.

توجه داشته باشید که انجام این رشو درمانی در مراکز غیرمعتبر منجر به عفونت و ایجاد واکنش های آلرژیک می گردد لذا با مراجعه به یک مرکز تخصصی و پزشک ماهر روند درمان خود را بدون هیچگونه عارضه طی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید