کلینیک قلب دکتر هومان

بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق
Search
بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق

علت درد پشت قلب

ممکن است درد و ناراحتی در قفسه سینه و قسمت پشت قلب خود احساس کنید. دردهای ناحیه قفسه سینه و قلب می‌توانند به دلیل حساس بودن ناحیه مذکور، نگران‌کننده باشند. علت درد پشت قلب با توجه به بیماری پدید آورنده و محرک آن متفاوت است. مهم است که شما با علل و علائم درد در پشت قلب آشنا باشید تا در صورت مشاهده، سریعاً به بهترین دکتر متخصص قلب در تهران مراجعه فرمایید. با ما همراه باشید تا علائم و علت درد قلب را برای شما بازگو کنیم.

cause-pain-behind-heart

علت درد پشت قلب چيست

همان‌طور که پیش از این گفتیم، درد قلب و قفسه سینه می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که در این بخش به شرح آن می‌پردازیم. علت درد پشت قلب عبارت است از:

– مشکلات قلبی و عروقی

مشکلات قلبی و عروقی می‌توانند شایع‌ترین علت درد باشند. گستردگی مشکلات قلبی باعث می‌شود که شما به‌تنهایی نتوانید علت اصلی درد قلب را تشخیص دهید و باید به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کرده تا تشخیص نهایی در مورد بیماری شما بدهد و مراحل درمان را آغاز نماید. شایع‌ترین مشکلات قلبی و عروقی که موجب درد قلب می‌شوند عبارت‌اند از:

– پریکاردیت (Pericarditis)

پریکارد پرده‌ای است که بین قلب و ریه قرار می‌گیرد. التهاب پریکار یا پریکاردیت موجب ضخیم‌شدن این لایه‌ها، ساییده شدنشان به یکدیگر و در نتیجه افزایش مایع بین لایه‌ها می‌گردد و موجب بروز درد در قفسه سینه، قلب و قلب می‌شود. درد ناشی از بیماری پریکاردیت با درد ناشی از گرفتگی عروق کرونر و حمله قلبی متفاوت است؛ این درد به‌صورت نقطه‌ای و متمرکز و به شکل فرو رفتن یک جسم تیز مانند سوزن در قلب احساس می‌شود.
بروز این درد به پوزیشن بیمار بستگی دارد؛ یعنی اگر بیمار از حالت خوابیده به نشسته یا بالعکس، تغییر حالت بدهد، درد آغاز می‌شود. تنگی نفس، ضعف، افت فشار خون، بی‌حال و بی‌هوش شدن از علائم همراه درد ناشی از التهاب پریکارد است. این بیماری می‌تواند به دلیل عفونی، بیماری‌های سیستمیک بدن، سرطان، بیماری‌های التهابی و … به وجود بیاید.

– آنوریسم آئورت (Aortic aneurysm)

یکی دیگر از مشکلات قلبی و عروقی که علت درد پشت قلب است، آنوریسم آئورت یا بیرون‌زدگی دیواره سرخرگ آئورت است. آئورت بزرگ‌ترین رگ در بدن است که وظیفه خون‌رسانی از قلب به دیگر اعضای بدن را به عهده دارد. اگر اندازه قطر این رگ به دلایل مختلف افزایش پیدا کند، بیمار دچار احساس ناراحتی و درد در قفسه سینه و قلب می‌شود. سیگار کشیدن و استفاده بیش از حد از دخانیات، عفونت، افزایش چربی خون و … می‌تواند باعث افزایش قطر این رگ و در نتیجه آنوریسم آئورت شود.

– مشکلات ریوی

مشکلات ریوی نیز می‌توانند موجب بروز درد در ناحیه قفسه سینه و پشت قلب بشوند. درد ناشی از مشکلات ریوی معمولاً با لخته شدن خون، سرفه، تنگی نفس و خس خس سینه همراه است. ریسک بروز بیماری‌های ریوی در افرادی که از دخانیات استفاده می‌کنند و یا بر حسب شغلشان، در معرض دود و گرد و خاک قرار دارند، بیشتر است. عمده‌ترین و شایع‌ترین مشکلات ریوی که باعث درد قلبی می‌شوند، عبارت‌اند از:

 سرفه مزمن
 آسم
 پنوموتراکس
 ذات‌الریه
 سرطان ریه
 آمبولی ریه
 پلوریسی

– مشکلات سیستم گوارشی

مشکلات سیستم گوارشی و معده نیز می‌تواند علت درد پشت قلب باشد. اغلب بیماران این درد را با دردهای قلبی اشتباه می‌گیرند. بهترین کار برای تشخیص و اطمینان حاصل کردن از علت دردهای قلب، مراجعه به پزشک متخصص است، زیرا بیماری‌های گوارشی می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیر دیگری به سایر اجزای بدن وارد کند.
بیماری‌های گوارشی که باعث بروز درد در قفسه سینه و قلب می‌شوند، اغلب با سوزش معده، حالت تهوع، استفراغ، بوی بد دهان و ترش شدن مزه دهان همراهند. بیماری‌های گوارشی
که موجب بروز درد در ناحیه قفسه سینه می‌شوند، عبارت‌اند از:

 رفلاکس معده
 نفخ معده
 سوزش سر دل
 مشکلات کیسه صفرا
 اختلالات بلع
 فتق هیاتال

تشخيص علت درد پشت قلب و تنگي نفس

– حمله قلبی

حمله قلبی با نام علمی آنفارکتوس میوکارد (Myocardial infarction) نیز یکی دیگر از دلایل درد در ناحیه پشت قلب است. حمله قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که خون کافی به عضله قلب یا بخشی از آن نرسد. بیماری عروق کرونر با نام علمی Coronary artery disease یا به‌صورت مختصر، CAD علت اصلی بروز حمله قلبی است.
اسپاسم ناگهانی شریان کرونر می‌تواند باعث توقف جریان خون بشود و ادامه‌دار بودن آن، موجب آسیب بیشتر و خطرناک‌تر به عضله قلب می‌شود. از علائم حمله قلبی می‌توان به درد در ناحیه قلب، قفسه سینه، بازو، شانه، گردن و فک اشاره کرد. همچنین بیمار احساس ضعف، تنگی نفس، کرخت شدن بدن، تعریق سرد، حالت تهوع و استفراغ را نیز در ادامه خواهد داشت
که یک فوریت پزشکی است و نیاز به مراجعه به اورژانس دارد.

ديگر علل شايع بروز درد در ناحيه پشت قلب

علاوه بر بیماری‌هایی که پیش از این به آن‌ها اشاره کردیم، دلایل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است موجب بروز احساس درد و ناراحتی در قلب و قفسه سینه بشود. این مشکلات عبارت‌اند از:

 مشکلات مربوط به دنده‌ها و آسیب‌دیدگی آن‌ها بر اثر فعالیت بیش از حد می‌تواند درد قلبی و درد در پشت قلب را به همراه داشته باشد.
 پنیک کردن و حملات عصبی می‌تواند درد قلب، تنگی نفس، به هم ریختن ضربان قلب، حالت تهوع، تعریق و سرگیجه را به همراه داشته باشد.
 پانکراتیت و التهاب لوزالمعده می‌تواند همراه با درد در قلب، تب، تورم شکم، اسهال و استفراغ بروز پیدا کند.

تشخیص علت درد پشت قلب

تا به این‌جا با علل بروز درد و ناراحتی در پشت قلب آشنا شدید. باید بدانید تشخیص علت درد پشت قلب از توان شما خارج است و بهترین کار این است که در صورت بروز درد و مشاهده علائم نام برده شده، به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید. پزشک متخصص قلب ابتدا در مورد علائم شما، زمان شروع، مدت و شدت آن، داروهایی که مصرف می‌کنید، سابقه بیماری شخصی و خانوادگی و ارثی و … سوالاتی می‌پرسد.
سپس اقدام به معاینه فیزیکی شما می‌نماید تا بتواند یک تشخیص اولیه برای علت درد شما بدهد. در نهایت شما را برای تشخیص نهایی و اطمینان حاصل کردن از صحت تشخیص اولیه خود، به انجام آزمایش خون، گرفتن نوار قلب، عکس‌برداری، الکتروکاردیوگرامی و آنژیوگرافی ارجاع می‌دهد.
پس از آماده شدن نتایج آزمایش‌های مذکور، پزشک متخصص قلب و عروق می‌تواند تشخیص نهایی را بدهد و مراحل درمان شما را آغاز کند.

 

درد پشت قفسه سينه نشانه چيست

آنژین قلبی
آنژین قلبی یکی از بیماری‌های قلبی و عروقی است. در این بیماری به دلیل کم شدن گردش خون، به عضلات قلب فشار وارد می‌گردد و این فشار موجب احساس درد و ناراحتی در قفسه سینه و پشت قلب می‌شود. علائم بیماری آنژین شامل درد در ناحیه قلب و قفسه سینه، حالت تهوع، سردرد، سرگیجه، درد در بازو و فک و گردن، تعریق، خستگی و کوتاه شدن تنفس است. آنژین قلبی معمولاً در زمان انجام فعالیت مانند ورزش، راه رفتن سریع، بالا رفتن از پله‌ها و … خود را نشان می‌دهد. ناراحتی، استرس، اضطراب، عصبانیت و تنش‌های روحی می‌تواند علائم آنژین قلبی را تشدید کرده و موجب بروز درد و ناراحتی بیشتر در پشت قلب شود.

 

درمان درد پشت قلب

درمان شما می‌تواند شامل استراحت، دارودرمانی و جراحی باشد که این بستگی به تشخیص پزشک متخصص، شرایط و علت بیماری شما دارد. شما باید صبورانه در تمامی مراحل درمان با پزشک خود همراهی کنید تا بهترین نتیجه برایتان حاصل شود؛ زیرا قلب حیاتی‌ترین عضو بدن شما است و اختلال در عملکرد آن می‌تواند به مرگ شما نیز منجر شود.
البته با پیشرفت علم پزشکی، دارویی و تکنولوژی دیگر نگرانی بابت تشخیص علت درد پشت قلب وجود ندارد و شما با مراجعه به یک پزشک متخصص قلب و عروق باتجربه، می‌توانید از درد قلب خود بکاهید و به شرایط عادی بازگردید

سخن آخر

بروز درد و ناراحتی در قفسه سینه و قلب می‌تواند برای هر کسی نگران‌کننده باشد؛ اما به شما اطمینان می‌دهیم که اگر به علائم درد خود واقف باشید، آن‌ها را جدی بگیرید و در صورت مشاهده، به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید، می‌توانید به‌راحتی علت آن را ریشه‌یابی کرده و در صدد درمان آن بربیایید. در این مقاله سعی کردیم علت درد پشت قلب و اهمیت مراجعه به پزشک متخصص قلب را برای شما شرح دهیم. امیدواریم توانسته باشیم به شما در یافتن پاسخ سؤالاتتان کمک کنیم.
شما می‌توانید جهت ارزیابی‌های کامل سلامت قلب تحت نظر بهترین دکتر متخصص قلب در تهران و با تجهیزات بروز دنیا به مجموعه ما مراجعه نمایید. جهت گرفتن نوبت از شماره تلفن‌های موجود در بخش تماس با ما استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید