کلینیک قلب دکتر هومان

بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق
بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق

درمان واریس پا با حجامت

درمان واریس پا با حجامت در حد یک شایعه نیست، بلکه کاملاً امکان پذیر است. حجامت یکی از بهترین روش های مکمل درمانی است و اگر به صورت صحیح و تحت نظر فردی کاربلد و باتجربه و با هماهنگی متخصص واریس پا انجام شود می تواند از بسیاری از بیماری ها جلوگیری کنید. به دلیل عوارض متعدد عدم درمان واریس ضروری است برای درمان حتما به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا دچار مشکلاتی چون آمبولی ریوی، سکته مغزی و قلبی و غیره نشوید.

Treatment-varicose-veins-cupping

فهرست مطالب:

شناخت واریس پیش از درمان واریس پا با حجامت

اگر با سنگین شدن درد پا مواجه شده اید، یا در شرایطی احساس پیچ خوردگی دارید، بهتر است بدانید که با مشکلی به نام واریس روبرو هستید. زمانی که سیاهرگ زیر سطح پوست قرار بگیرد و دچار آسیب شود طبیعتاً خون در آن قسمت جمع شده و این چنین است که رگ های واریسی به وجود می آیند.

علت ایجاد رگ های واریسی تا حدودی یک مسئله ارثی است که باید هرچه سریعتر رفع گردد. شما مادامی که علائم واریس پا از جمله درد، زخم پوستی، کبودی و ورم را روی پوست پاهای خود مشاهده کنید، هر چه سریع تر باید به پزشک مراجعه کرده تا به درمان سریع آن بپردازید.

امروزه درمان واریس پا با حجامت برای آن دسته از افرادی که هرچه سریع‌تر به دنبال راه درمان هستند، می‌تواند بهترین انتخاب باشد. واریس از جمله عارضه هایی است که دراز مدت اثرات خود را بر جا می گذارد، اما امروزه با مراجعه به متخصصان در حوزه پزشکی و حتی طب سنتی میتوان به درمان و با پوشیدن جوراب واریس می توان به کنترل این عرضه پرداخت.

علائم واریس پا

چنانچه بخواهیم به علائم واریس پا اشاره کنیم، زمانی که شما زیر سطح پوست با رگ های بزرگ که رنگی آبی و یا بنفش دارند، روبرو شوید بهتر است بدانید که با مشکلی به نام واریس باید دست و پنجه نرم کنید. همچنین ورم پا و مچ پا از جمله نشانه‌های اصلی و علائم واریس پا به حساب می آیند.

احساس درد و سنگینی، گرفتگی عضلات خصوص در شب هنگام متاسفانه افراد را به وجود بیماری واریس نگران میکند. موضوع به همین جا ختم نمی‌شود؛ چرا که شما در قسمت مچ پا با خارش مواجه شوید کاملاً طبیعی است که باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید تا نسبت به تشخیص واریس هرچه سریع تر اقدام کند.

سوزش و نبض زدن پا و همچنین و مشاهده تغییر رنگ رگ از جمله تمامی مواردی هستند که از نشانه‌ها و علائم واریس پا به حساب می آیند. آب و هوای گرم یکی از دلایلی است که می‌تواند باعث بروز واریس گردد. اگر فردی به ایستادن های طولانی مدت مشغل است، در دراز مدت واری از جمله بیماری هایی است که سلامتی فرد را تهدید میکند. متاسفانه برخی از افراد با این موضوعات آشنایی ندارند. با توجه به علائم واریس پا که پیشتر گفته شده شما می توانید به درمان واریس پا با حجامت بدون استرس بیندیشید.

درمان واریس پا با حجامت چگونه امکان پذیر است؟

درمان واریس پا با حجامت امروزه ثابت شده است. رگ های واریسی با انجام حجامت به خاطر عملیات مکش اکسیژن را در رگ ها تزریق می کند. همین امر باعث می‌شود تا سلول های خونی قدیمی از رگ خارج شده و آنچه که از خون قدیمی باقی مانده، در بدن کاملا حل شود و معمولاً در ابتدای حجامت از روغن های ماساژ درمانی خاصی استفاده می شود(در ادامه به معرفی این روغن ها خواهیم پرداخت).

سپس پزشک معالج با قرار دادن یک فنجان سیلیکونی نرم روی پوست و فشار دادن آن عملیات مکش را ایجاد می کند. اینگونه پوست و بافت آن به درون فنجان کشیده خواهد شد. پزشک با حرکات دادن فنجان به صورت حرکت دایره ای به کاهش تجمع مایع زیر سیاهرگ کمک می کند. البته اگر سیاهرگ بزرگ باشد، پزشک فنجان را بر روی بافت اطراف حرکت خواهد داد.

درمان واریس پا با حجامت از کجا آغاز می شود و چه مدت زمان لازم است؟

معمولا از قوزک پا می توان نسبت به درمان واریس پا با حجامت اقدام نمود و سپس با آرامی با انجام حرکات دایره ای این کار را ادامه داد. حتی این روش مزیتی دارد تا در آینده رگ های عنکبوتی نیز به وجود نیایند.

برای هر ناحیه از پا هم این عملیات حدود ۱۰ و ۱۵ دقیقه در نظر گرفته می شود ولی شما اگر از همان ابتدا که با واریس پا رو به رو میشوید اگر به درمان آن از طریق حجامت فکر کنید، در جلسه اول نتیجه قابل قبولی را حتی به ظاهر مشاهده خواهید کرد.

همین امر می تواند شما را به جلسات بعدی ترغیب کند. این نکته را در نظر بگیرید که حجامت به هیچ عنوان درد خاصی ندارد. تنها در ابتدا شاید یک احساس گرمی روی ناحیه مورد نظر احساس کنید.

درمان واریس پا با لیزر چگونه است؟

درمان واریس پا با حجامت از نظر برخی بهترین گزینه است، اما از تکنولوژی هم نباید بی خبر ماند. امروزه تکنولوژی نیز در درمان واریس پا حرف های زیادی برای گفتن دارد.

طبیعتاً هرچقدر ریشه بیماری وسیع تر باشد، طبیعتاً نیاز به خدمات بیشتری است. لیزر یک روش سالم به حساب می آید که می تواند برای برطرف کردن مویرگ های عنکبوتی هم موثر باشد.

لیزر نیز عوارض کمی داشته و جزء درمان های سریع واریس به حساب می آید. لیزر درمانی ساده، لیزر درمانی درون عروقی و لیزر درون عروقی 3 روش لیزر برای درمان واریس به شمار می آیند.

آیا می توان از به وجود آمدن واریس پا جلوگیری به عمل آورد؟

همواره پیشگیری از هر بیماری نسبت به درمان آن ارجحیت دارد. افراد بسیاری هستند که در طول زندگی خود بیماری واریس پا را تجربه کرده و از آن رنج می برند. برای جلوگیری از این عارضه می توان نکاتی را مد نظر قرار داد.

اولین و مهم ترین نکته اصلاح سبک زندگی است. استفاده از غذا های سالم و حفظ وزن متعادل بدن اولین قدم در اصلاح سبک زندگی به شمار می آید. پس از آن با داشتن تحرک و انجام ورزش های منظم باعث گردش خون مناسب بدن می توان شد. از دیگر نکات مهم این است که باید از ایستادن ها به مدت طولانی پرهیز نمود.

از پوشیدن شلوار های خیلی تنگ نیز می بایست پرهیز نمود. نکته اساسی دیگر استفاده از کفش مناسب و استاندارد است. کفش های غیر استاندارد و با پاشنه های بلند عوارض بسیار زیادی دارد. نشستن به صورت صحیح نیز در پیشگیری از این موضوع کمک کننده می باشد.

حفظ میزان آب بدن با نوشیدن آب به میزان کافی نیز یکی از نکات مهم در پیشگیری از واریس پا به شمار می آید. ترک نمودن سیگار و قلیان نیز می تواند در این امر کمک کننده باشد.

همچنین باید ویتامین های لازم به بدن رسانده شود، گاهی کمبود برخی ویتامین ها و ترکیبات لازم در بدن باعث ایجاد این بیماری خواهد شد. در پایان توصیه می شود با پوشیدن جوراب های واریس مناسب در پیشگیری از این عارضه کمک نمایید.

هزینه درمان واریس پا با حجامت

درمان واریس پا با حجامت بسیار کم هزینه است. بسته به تعداد جلساتی که نیاز دارید، هزینه شما برآورد می شود و طبیعتاً هرچقدر با کیفیت بالاتر و تجربه بیشتری این جلسه ها انجام پذیرد، شما باید قیمت بالاتری را در نظر بگیرید. در مقایسه با لیرز قاعدتاً درمان با حجامت بسیار کمتر و مقرو به صرفه تر است.

تنها موضوعی که وجود دارد این است که شما باید در مدت زمان کمی طولانی تر به نتیجه واقعی فکر کنید، اما این نتیجه بدون عوارض و هزینه بالایی به وجود می آید.

هزینه درمان واریس با لیزر

حال که در مورد هزینه درمان واریس پا با حجامت  سخن گفتیم، باید در مورد هزینه درمان واریس با لیزر نیز با شما صحبت کنیم. با توجه به نوع درمان، محل تحت درمان و شدت درمان هزینه ها کاملاً در لیزر درمانی متفاوت و متغیر هستند. بدین ترتیب نمی توان هزینه ثابتی را در نظر گرفت.

به عنوان مثال هزینه درمان واریس با لیزر از نوع رگ طنابی چیزی بین ۳ الی ۱۲ میلیون در حال حاضر به صورت کاملا متغیر برآورد شده است. اگر شما به دنبال درمان راحت تری با نتیجه قابل قبول تری باشید، صددرصد باید هزینه بالایی را باید پرداخت کنید.

هزینه درمان واریس با لیزر برای رگ‌های واریسی و رگ‌های عنکبوتی نسبت به هزینه درمان با حجامت بسیار متفاوت و البته بالاتر است، البته باید با مزایا و معایب لیزر درمانی نیز آشنا باشید.

درمان واریس در پزشکی در قیاس با درمان واریس پا با حجامت

در حوزه پزشکی، با جراحی رگ های واریس به درمان آن می پردازند. جراح متناسب با شدت شرایط و محل رگ از تکنیک های گوناگون استفاده می کند. در هر صورت برای جراحی لازم است تا پوست پا برش بخورد و بیمار باید مدت زمان مشخصی را در بیمارستان بستری بماند. معمولاً مادامی که زخم ها کاملاً بهبود یابند، بیمار باید از جوراب واریس استفاده کند و پانسمان نیز به قوت خود باقی است.

ناگفته نماند که بعد از جراحی بیمار باید استراحت مطلق را تجربه کند. امروزه از روش های متفاوت استفاده میکنند. به گونه ای که در لیزر درمانی فلبکتومی نور از پوست عبور داده میشود و جراح می تواند به تشخیص رگ مشکل دار بپردازد و با استفاده از ساکشن رگ را خارج کند. معمولا در این روش برش کمتری روی پوست انجام میشود اما در موارد ساده تنها از بی حسی موضعی استفاده می کنند.

درمان واریس در طب سنتی

طب سنتی از جمله راهکارهای بدون عوارض را برای درمان بیماری های گوناگون پیشنهاد می دهد. اینگونه از درمان های گوناگون پزشکی می توان در برخی شرایط صرف نظر کرد. متاسفانه خانم ها در دوران بارداری و یائسگی بیماری واریس را اصلا جدی نمی گیرند.

در طب سنتی برای درمان بیماری هایی نظیر واریس روغن های گیاهی متفاوتی را معرفی می کنند که هر کدام از این روغن ها می توانند برای درمان رگ های واریس پیشنهاد قابل قبولی باشند. حتی از این روغن ها در درمان واریس پا با حجامت نیز مورد استفاده قرار می دهند.

استفاده از انواع روغن های طبیعی به جای درمان واریس پا با حجامت

درمان واریس در طب سنتی استفاده از روغن‌های ذیل را توصیه می‌کند:

روغن درخت سرو

روغن درخت سرو یکی از پیشنهادات عالی برای درمان واریس پا شناخته می شود؛ چرا که این روغن می‌تواند جریان خون را به راحتی افزایش داده و همین امر به تقویت سیستم گردش خون بدن منجر می شود، چنانچه شما روزانه به صورت مستمر حداقل یک ماه پنج قطره از این روغن را به محل خصوص بمالید، با کمترین هزینه به درمان این بیماری خواهید پرداخت.

روغن بابونه

روغن بابونه یم مسکن واقعی است؛ چرا که می تواند سنگینی رگ ها را به راحتی برطرف کرده و برای یک درمان مطمئن شما را آماده کند. در مدت زمان طولانی روی پای خود اگر می ایستید، بهتر است استفاده از روغن بابونه را نادیده نگیرید. اگر این روغن را با روغن نارگیل البته روغن نارگیل اصل ترکیب کنید با معجزه درمان واریس از طریق این دو روغن روبرو شوید.

روغن گل بی مرگ

روغن گل و بی مرگ یکی از روغن های عالی برای  درمان رگ های عنکبوتی و رگ های واریس به شمار می آید. این روغن به خاطر خواص ضد انعقادی خود می تواند از لخته شدن خون های راکت جلوگیری کند. شما برای گردش جریان خون در رگ بهتر است استفاده از روغن گل بی مرگ را نادیده نگیرید.

روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس از جمله روغن هایی است که خاصیت آرامش بخشی دارد. در کنار این خاصیت، خواص دیگری همچون ضد التهابی، ضد میکروبی و مسکن آن نیز می تواند برای درمان بیماری واریس بسیار مناسب باشد. امروزه حتی بو کردن اسطوخودوس می تواند به کاهش درد شما کمک کند.

ترکیبات فوق العاده ضد درد این گیاه باعث می شود که مغز شما حتی با بو کردن آن بتواند به راحتی از خواص ضد درد استفاده کرده و به کاهش درد منجر شود، به گونه ای که در سراسر دنیا روغن اسطوخودوس یکی از بهترین روغن ها به حساب می آید.

به خاطر خاصی همچون آنتی اکسیدان، ضد افسردگی، ضد میکروبی و آرامش‌بخشی با فروش خوبی روبرو شده است. شما در وان حمام و یا با استفاده از دستگاه بخور می توانید از این روغن برای درمان واریس استفاده کنید.

روغن لیمو

روغن لیمو خواص مخمر و قابض دارد. این 2 خاصیت می‌تواند به گردش خون شما کمک کند. با سفت کردن دیواره رگ ها آن را تقویت و تجمع خون در یک بخش جلوگیری به عمل می آید. روغن لیمو یکی از پرطرفدارترین روغن هایی است که شاید مردم در طب سنتی کمتر با آن آشنایی داشته باشند.

در صورتی که این بهترین روغن با خاصیت قابض است. حتی در درمان واریس پا با حجامت  بسیار مورد توجه و استقبال قرار گرفته است. البته استفاده از روغن های گفته شده به استمرار نیاز دارد تا شما بتوانید با فواید اصلی آن به نحو احسن آشنا شوید، فواید روغن های گیاهی بدون شک بسیار ماندگار تر از درمان های شیمیایی است. انواع درمان های شیمیایی قطعاً اگر یک فایده داشته باشد، چندین عوارض را بر جای می گذارد.

روغن بومادران

یکی دیگر از روغن های فوق العاده عالی برای درمان رگ های واریسی روغن بومادران است؛ چرا که این روغن می تواند به تقویت گردش جریان خون بپردازد و خون راکت را به حرکت در بیاورد. روغن اصل بومادران به راحتی یافت می شود و لازم نیست برای پیدا کردن این نوع روغن کاربردی هزینه بالایی را پرداخت کنید.

روغن سیاه دانه

روغن سیاه دانه از جمله روغن هایی است که دارای خواص آنتی اکسیدان قوی بوده و همچنین می تواند به بهبود ظاهر رگ های واریسی کمک کند. خاصیت ضد التهابی این روغن را نباید نادیده گرفت که برای واریس عنکبوتی بسیار موثر است. به هرحال آنتی اکسیدان همیشه تأثیرات واضح خود را داشته است.

روغن کندر

روغن کندر از جمله روغن های عالی و ضروری برای درمان واریس و التیام بخشی آن است. این روغن از تجمع خون جلوگیری کرده و همچنین به گردش خون کمک می کند. البته اگر از روغن کندر اصل استفاده کنید می توانید با این خواص هر چه سریعتر به رو شوید، در غیر این صورت از روند درمانی خود دلسرد خواهید شد.

روغن گل شمعدانی

روغن گل شمعدانی عمدتاً برای رشد مو از آن استفاده می شود ولی یک روغن چند منظوره است. شما برای درمان واریس پا نیز می توانید از این روغن استفاده کنید. نام روغن گل شمعدانی را کمتر شنیده ایم؛ چرا که متاسفانه آگاهی مردم نسبت به طب سنتی آنچنان که باید و شاید بالا نیست. در صورتی که این روغن ها در درمان واریس پا با حجامت معجزه می کنند.

روغن سدر

روغن سدر یک روغن عالی و کاربردی برای تحریک پوست است که شما می توانید برای رفع گرفتگی عضلات خود از این روغن استفاده کنید. همچنین روغن سدر به تقویت گردش خون می پردازد. این خود می‌تواند برای درمان واریس پا در طب سنتی بسیار مفید است. توصیه ما این است که این روغن را با روغن های مرتبط دیگر ترکیب و سپس به محل مورد نظر بمالید.

روغن مر

روغن مر از جمله روغن هایی است که خاصیت ضد میکروبی، ضد قارچی، بند آورنده خون، ارتقا دهنده سیستم ایمنی و تقویت گردش خون آن را به یکی از بهترین ها تبدیل کرده است تا شما بتوانید از این روغن برای کاهش تورم ورید ها استفاده کنید. روغن مر نیز یکی از روغن های پرفروش برای درمان واریس در طب سنتی به شمار می آید.

روغن زیتون

روغن زیتون از جمله روغن هایی است که از دیرباز تاکنون مورد استفاده بوده است. این روغن برای خونرسانی به پاها می تواند یک گزینه عالی و قابل قبول باشد. اگر روغن زیتون را با ویتامین e ترکیب کنید، برای درمان واریس پا معجزه می کند. شما 2 بار در روز حداقل 2 ماه اگر از از این ترکیب استفاده کنید، نتیجه آن بسیار چشمگیر خواهد بود.

درمان واریس با زالو

زالو درمانی یک روش جایگزین درمان واریس در طب سنتی به جای حجامت است. از آنجایی که با افزایش سودا در بدن قابلیت انعطاف پذیری عروق تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. بدین ترتیب امکان ابتلا به واریس افزایش پیدا می کند. بنابراین می بایست این سودای اضافه از بین برود.

این کار با روش های سنتی از جمله خوردن خوراکی های ضد سودا سرکه و زنجبیل یا ماساژ با روغن های ضد سودا امکان پذیر است. همچنین با روش هایی نظیر حجامت و انداختن زالو نیز قابل انجام است. برای زالو درمانی نیز باید به افراد متخصص و با تجربه در این کار مراجعه نمود.

زیرا این کار حساسیت و ویژگی های خاص خود را دارد. همچنین نکاتی نیز وجود دارد که بیمار باید آن ها را در حین انجام زالو درمانی و نیز پس از آن رعایت نماید. از جمله این نکات می توان به از بین بردن موهای زائد در ناحیه مورد نظر، نحوه صحیح نشستن بر روی صندلی و نیز مراقبت از زخم ایجاد شده در اثر زالو درمانی اشاره نمود.

سخن پایانی

ما هر آنچه لازم بود در مورد درمان واریس پا با حجامت برای شما بیان کرده ایم. در مقاله حاضر تلاش کردیم در مورد هزینه درمان واریس با لیزر ، علائم واریس پا و سایر رویکردهای سنتی برای درمان واریس را بیان کنیم.

واریس یکی از آزاردهنده ترین دردهایی است که متأسفانه بدون توجه به جنسیت اکثراً افراد در شرایط گوناگون به آن دچار می شوند و به همین دلیل بهترین راهکار این است، قبل از درمان به پیشگیری بپردازید.

روغن های گیاهی گفته شده میتواند برای جلوگیری از بروز واریس بسیار مفید باشد. به هر حال اگر به این بیماری هم دچار شده اید، با بررسی مزایا و معایب درمان واریس در طب سنتی و یا در حوزه پزشکی یک راه درمانی قابل قبول را انتخاب کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید